www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Lemne folosite la Reghin electric..


deadusa
 Share

Recommended Posts

Ma tot uitam la reghinu meu electric si ma gandesc oare din ce e facut...

acum pe site zice ca e din maple corpu si gatul dar inainte corpul era facut din lime..

Ce e lime? limewood e un fel de basswood adica..?

Daca stie cineva din ce sunt facute..ii multumesc...

si griffu la fel...e rosewood sau ceva parchet melaminat?

mersi mult...

:)

Link to comment
Share on other sites

Din cate stiu eu Reghinu' (fabrica) beneficiaza de lemne de calitate. Si hai sa fim sinceri, e lemn cacalau in tara asta (e adevarat, nu mahon, nu koa, nu bubinga etc). Dar maple, basswood si astea comune, berechet!

La Reghin, solid body este solid body - cred ca i-ar costa mai mult sa lucreze cu altceva.

La capitolele la care intr-adevar stau prost, cred eu, sunt:

- calitatea muncii

- finisaje, inclusiv materiale

- partea electronica

- hardware

- oameni pasionati

Adica tot in afara de lemn :):)

Daca as avea spatiul si timpul necesar, m-as apuca sa refac un Reghin si pun pariu ca nu l-ati mai recunoaste (pastrandu-i forma, bineinteles).

 

Hai noroace :)

 

PS In concluzie, zic eu, lemnul este bun, dar numai asta n-ajunge (by the way, lime este tei)

Link to comment
Share on other sites

pe site scria ca e tei deci dar eu cred ca e destul de grea pentru un corp de tei.si in plus dupa ce am schimbat dozele si am dat pickguardu jos am incercat sa fac semne cu unghia in interior dar lemnul pare foarte dur..stiam ca teiul se maleaza usor..?

SI acum intrebarea vesnica...

daca pe corpul asta eu pun doze sa zicem ceva fender texas special sau seymour duncan o sa sune ca un fender?

sau nu ma ajuta compozitia??

apropo cum se traduce basswood in romana ca gasisem undeva da am uitat ..

mersi mai astept pareri..:)

Link to comment
Share on other sites

are dreptate malex adi!!

Basswoodu favorizeaza brightu si e destul de balansat lemnul!

Multe Stratocastere Fender se faceau din basswood (in usa) acum se fac din alder si in usa si in mexic..inainte mexicu era cu poplar(plop) care era mai cheap...Pe situ de la seymour duncan imi zice pe la doze ca se preteaza la softer woods alder light ash si basswood si la fingerboard de rosewood..Si astea erau dozele vintage de strat...

deci ar trebuii sa sune ca un strat nu?

Link to comment
Share on other sites

Daca ziceti voi io va cred... Nu am dovezi sa-mi sustin punctul de vedere, doar experienta de cativa ani pe chitara din basswood si sunetul comparativ cu cealalta din maple si inca cateva din alte lemne... Acum s-ar putea sa fiu indus in eroare si de profilul dozelor pe care le-am avut pe ea. Mersi de corectura :)

Link to comment
Share on other sites

Teiul e cunoscut ca fiind mahonul omului sarac, deci Adi zice bine ce zice. Ca dozele de pe RG-uri sunt cum sunt .. si ca griful e ultra subtire [griful influenteaza si el mult sunetul], de asta ce ziceti?

 

Eu inca astept sa pun mana pe chitara din tei care sa rezoneze frumos acustic si sa aiba un sustain bun.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

am avut si eu acu mai bine de 10 ani un Reghin gen Gipson ca forma, numai ca avea neck-ul bolt on. Eu am auzit/vazut pe undeva ca erau folosite ca lemne plopul si paltinul. Am impresia ca paltinul pt grif ca e un lemn de esenta tare din cate stiu eu ... iar plopul este peste tot si mai creste si destul de repede in comparatie cu alti copaci ... deci lemn din belsug pt chitari ieftine ...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.