www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Need Help. Cum Pun Doua Duncan Seymour Pe Un Les Paul Custom


Qman
 Share

Recommended Posts

Am o mare prob. Mi-am luiat un Epiphone LssPaul Custom cu doze EMG pe ele. Am vrut sa schimb EMG-uri cu o pereche de Duncan Seymour. Am fost la un "lutier" din buc care mi le-a montat dar pe undeva a gresit in sensul ca o doza se aude mai tare ca cealalata si nu am contraol de volum pe ele in momnetul in care le foosec pe amndoua. Chitara are 4 potentiometre, cate doua per doza, dar nu am nici un control. Intrebare de 1001 de puncte Exista cineva in Buc la care sa ma duc si evident contra cost ca imi refaca si mie schema electrica si sa o duca in parametrii? Multumesc anticipat. Am ID mess Predalert_ro

Link to comment
Share on other sites

Guest gogu

stai ca nu inteleg...o doza se aude mai tare ca cealalta in general, sau nu merg potentiometrele de volum?

daca una e tot timpul mai tare ca cealalta, probabil sunt dezechilibrate ca impedanta.

daca nu merg potentiometrele, uite aici schema pentru chitara ta:

 

http://www.axiomatic-music.co.uk/acatalog/...itDiagrams.html

 

ai putea sa o desfaci si sa vezi singur care e problema

Link to comment
Share on other sites

Guest Wickerman

Greseala ta e ca ai dus-o la un lutier... Chestia asta terbuie facuta de un electronist. Sau daca ai la-ndemana un letcon si niste fludor te poti apuca singur de ea ca nu e greu. Iti recomand user "Madu", e electronist :) (e de fapt colegul meu si amandoi suntem electronisti). Dar nu e deloc greu sa iti faci electrica la cetera, it's very straight-forward :). Cauta scheme pe internet ca gasesti o groaza... :)

Link to comment
Share on other sites

stai ca nu inteleg...o doza se aude mai tare ca cealalta in general, sau nu merg potentiometrele de volum?

daca una e tot timpul mai tare ca cealalta, probabil sunt dezechilibrate ca impedanta.

daca nu merg potentiometrele, uite aici schema pentru chitara ta:

 

http://www.axiomatic-music.co.uk/acatalog/...itDiagrams.html

 

ai putea sa o desfaci si sa vezi singur care e problema

 

DAka dau potentiometrele la max... o doza se aude mai tare si una mai incet oricat de mult as apropia sau asi departa doza de corzi. Merci pt schema. Sper sa ma descurc dar slabe sperante...

Link to comment
Share on other sites

Am o mare prob. Mi-am luiat un Epiphone LssPaul Custom cu doze EMG pe ele. Am vrut sa schimb EMG-uri cu o pereche de Duncan Seymour. Am fost la un "lutier" din buc care mi le-a montat dar pe undeva a gresit in sensul ca o doza se aude mai tare ca cealalata si nu am contraol de volum pe ele in momnetul in care le foosec pe amndoua. Chitara are 4 potentiometre, cate doua per doza, dar nu am nici un control. Intrebare de 1001 de puncte Exista cineva in Buc la care sa ma duc si evident contra cost ca imi refaca si mie schema electrica si sa o duca in parametrii? Multumesc anticipat. Am ID mess Predalert_ro

 

se aude mai tare cand si cum ?

 

regleaza distanta corzi-doza , atat ar trebui sa faci ,

Link to comment
Share on other sites

Guest gogu

s-ar putea sa fie o doar o diferenta mare de impedanta intre doze (sa fie dezechilibrate). si atunci nu ai ce face.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.