www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Ajutor Noise Gate


Recommended Posts

am un boss noise suppressor 2...scrie in cartzulie ca merge sa alimentez cu el inca cateva pedale(arata inca 5 in modelul aratat)...are o mufa de intrare(pt alimentare)si una de ieshire...

cum procedez?...fac un cablu cu 5 mufe si le alimentez pe fiecare?.

ce fel de traf imi trebuie?...de catzi voltzi si catzi miliamperi?voltzi sunt 9 cred..dar miliamperii?

pot alimenta mai mult de 5 pedale cum imi scrie acolo???...sa zicem 6 sau 7?

 

multzam mult

 

Dani with :)

Link to comment
Share on other sites

masori consumul pedalelor si asa vei sti cati amperi ai nevoie .

 

ecou , procesore mici.....consuma 100-250 mA , restul de pedale nu consuma mult , mai mult consuma cateodata LED-ul de conmtrol decat circuitul .Se poate reduce consumul punand in serie cu LED un rezistor de 500-3000 ohmi pe incercate ca sa reduci luminozitatea la minim posibil de ex. la 7 pedale x 10 mA salvezi 70ma ptr alimentarea altor pedale .

 

La prea multe pedale exista riscul de reactie negativa , ar fi bine ca primele din lant sa fie alimentate printr-o rezistenta de 50 ohmi dupa care se leaga un condensator electrolitic de 300-2000 uF la 16V aceste grupuri reduc pericolul de oscilatie.

Link to comment
Share on other sites

mersi karpi....de pus in practica o sa-mi fie mai greu dar vad eu cum fac.inca o problema.. una din pedale(dod fx40b-egalizatorul)are polaritatea inversa (-/+)...ce fac?

 

mi-am facu un cablu legnd in paralel mai multe mufe...la cea cu polaritatea inversa ce fac?...leg + la-..si -la+?...sau cum?

 

inca ceva....ce e mai bine...sa alimentez toate pedalele cu ajut suppressorului sau cu mai multe traffuri(ori acele surse cu mai multe ieshiri)????

 

 

mersi

Link to comment
Share on other sites

mersi karpi....de pus in practica o sa-mi fie mai greu dar vad eu cum fac.inca o problema.. una din pedale(dod fx40b-egalizatorul)are polaritatea inversa (-/+)...ce fac?

 

mi-am facu un cablu legnd in paralel mai multe mufe...la cea cu polaritatea inversa ce fac?...leg + la-..si -la+?...sau cum?

 

nu se poate sa simplu se va scurtcircita pe linia da masa prin cablurile de interconectare !!!

 

ar trebui sa modifici pe cea cu polaritate inversa , depinde de cum este construita ....sa nu fie "plusul" legat la masa ca se complica treaba .Se poate rezolva dar e mai complicat , mai bine mai folosesti un mic traf alimentator ..

 

efectele le montezi intr-o geanta ? valijoara ?

 

 

 

eu am montat alimentatorul in capacul valizei si am o priza multipla cu siguranta si cu " master" control( cand opresc sursa de alimentare principala se opreste curentul la toate prizele .Alimentatorul are 6 iesiri complect separate redresoare +filtre separate , nu au masa comuna , in asa fel nu conteaza care efect cum va fi cu polaritatea . si nici feedback nu poate sa se faca ( sau bucla de masa , deoarece nu au masa comuna in alimentator)

 

se vede traful separat ptr Korg ce este atarnat in dreapta sus , de obicei nu folossc Korg-ul cu "valiza"

 

dar aici am combinat un sound cu pitch control ....

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.