www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Rolling Stone 2004 - best 100 guitarists


Guest nobigd
 Share

Recommended Posts

No, daca ne apucam sa dezgropam topice, hai sa dezbatem pe ele.

 

1. Rolling Stone , daca ar lua bani, ar pune si pe homosexualul de la Tokio Hotel in topul ala.

2. Habar nu am cum a ajuns Richard Thompson pe 19. Dar sunt placut impresionat.

3. Kurt Cobain se rasuceste in mormint (Ba nu, ca a fost incinerat - i se fishiie cenusa oleaca) - Scopul lui nu a fost vreodata sa ajunga in asa porcarie de revista de pitipoance roz.

4. Si ce cauta Ritchie Blackmore pe 55 (!?)

5. Si Brian May pe 39 (!?)

6. ... Sub Johnny Ramone ??????

 

Pai . pitzipoancele sunt spectatorii , si acest lucru nu s-a prea schimbat in ultimi 400 ani si nici nu se va schimnba.

 

Daca ai pitzipoancel ede partea ta esti o vedeta !! altfel cam nimic , acei cativa conoseuri devoratori de arta sunt putini si nesemnicativi ! restu-s manelisti si fotbalisti .

 

Unde merg pitzipoancele acolo merg si handralaii !!

 

hehe

Link to comment
Share on other sites

Guest ain't-affraid-to-die

acum observ si eu cat de sus e jack white(17)

recunosc imi place muzica lui

da nu se complara cu joe perry,angus young si brian may.... :)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Guest judaspriest

Ce top de *** kirk hammet pe 12 van halen pe 70 ......dak e vorba de popularitate f bn bagatii pe aia de la muse sau tokio hotel sau my chemical romance sau cv de genu k sasa nu iam vazut sau pe paul gilbert sau pe marty friedman sau vai,satriani ,petrucci,malmsteen,sau james murphy frank zappa 45 si hammet si cobaine in primii 20 hai sa fim seriosi

Link to comment
Share on other sites

Guest ExTrode
:)

mi se pare mie sau sunt pusi total aiurea?

1.joe perry,brian may si angus young nu sunt pusi la locu lor

2. lipseste SLASH!

3.e TOTAL alandala

4. joan jett dupa parerea mea e mai slaba tehnic decat angus....si nici nu are soundu ala specific...

 

daca gresesc cu ceva corectati-ma :):)

da gresesti, tot ce ai spus s-a mai mentionat ( mai mult sau mai putin)

nu vad rostul redeschiderii unui topic atat de vechi...

 

ai chef de vorba, gaseste-ti prieteni una alta...

vrei flame-uri? posteaza pe orice video de pe youtube cu manele cuvantul "tiganii sunt prosti/idioti/inculti/etc sau guta e prost/fraier/etc"  , sa se observe ghilimelele de catre admini ) si sa vezi acolo flame-uri

 

le:

 

eu am impresia ca asta e o chestie de .. marketing sa ii spunem. tu ca ascultator de muzica.. vezi ca pe locu 15 e X de care pana acum nu ai auzit (sau nu ai crezut ca ar intra in lista) si dai fuga si cumperi/asculti muzica lui.

 

pe de alta parte.. daca e vorba de originalitate, cobain isi merita locul, tot grunge-ul.. meritu lui.

 

pana la urma ramane sa aflam pe ce criterii a fost facut top-ul

 

singura, care mi se pare ca nu isi are locul in top e the "i love rock n roll girl"

 

my many cents

Edited by ExTrode
Link to comment
Share on other sites

Rolling Stone sunt notorii pentru listele total aiurea de genul asta. Nici nu ma mai uit cand vad vreo lista scoasa de ei. Mie imi place ce-mi place, and that's that. Listele sunt facute ca sa vina un ciutan care se chinuie de un an sa justifice ca-i place Greenday si sa zica " HAH uite am avut dreptate Greenday sunt mai buni ca trupele tale preferate, care canta de zeci de ani si au facut istorie".

 

M-am saturat de lupte intre formatii. Rolling Stone obisnuia sa fie despre muzica, acum nu e decat un tabloid.

 

Si degeaba va plangeti ca nu stiu cine nu e pe lista sau e in locul gresit. Toata lumea, repet TOATA lumea are chitaristi preferati diferiti. Lista aia intocmita de Rolling Stone este doar opinia unui editor, cel mai probabil, si nu reprezinta un act de autoritate. Deci nu aveti de ce sa va plangeti. Cand s-a facut o lista bazata pe voturi, si pe vanzari, s-au vazut formatiile si chitaristii cei mai mari, cu Pink Floyd iesind pe locul doi, Beatles, Led Zepp... eheeee. N-am dat prea multa atentie listei, dar daca cumva e facuta pe baza voturilor, atunci chiar nu aveti de ce sa va plangeti. E right and fair. Traim in democratie, right? Live with it. In final nu conteaza decat care chitarist iti da tie cea mai mare satisfactie. Daca un lucru poti sa observi usor, acela este 90% din oameni sunt lipsiti de cea mai mica educatie muzicala, ba mai rau sunt extrem de prosti. De ce mi-as face probleme pentru o asemenea lista? Personal, eu nu m-as plange ca Slash e pus aiurea, m-as plange mai degraba ca Gilmour e pe la sfarsit si Steve Hackett nici macar nu e in lista. But again, that's me. Eu nu am vazut niciodata ce a fost asa special la Slash. Nu e decat un fenomen din seria fanboys. Cand te gandesti la cel mai bun chitarist, il judeci dupa skill-ul la chitara, nu dupa cat de mult s-a adancit in sex drugs and rock and roll, right?

 

Just listen to music and STFU. And btw, F$CK Rolling Stone.

 

Si din nou vad cat de agresiv si lipsit de bun simt poate fi forumul asta... pfai. De unde frate cu acuzatii de genul "homosexualul de la Tokio Hotel"? Ce relevanta are? Este cel mai gresit argument posibil, un lapsus de logica efectiv sa folosesti ceva total nelegat de muzica pentru a spune ca e un cantaret prost. De Freddie Mercury de ce nu zice nimeni nimic? De ce trebuie sa va bateti cap in cap cu flame-uri de fiecare data cand e o discutie despre "cele mai bune formatii", sau "cei mai buni chitaristi"? Unora le place Tokio Hotel. Deal with it. Nu e o formatie rea, si asta venind din partea unui fan de progressive rock. Nu i-as vedea intr-o lista de cei mai buni instrumentisti, dar nu m-ar mira sa fie intr-o lista de most popular. E o chestie de spirit, asta este spiritul momentului. Interesant insa ca Fripp este in lista asta. Sincer, daca pentru a ajunge in lista de 100 best guitarists trebuie sa cant la fel de bine ca Slash sau Tom Morello sau The Edge, pot sa ma opresc acum. De fapt, jumatate din forumul asta poate sa se opreasca acum, pentru ca deja i-ati intrecut de mult. Se pare ca nimeni nu da un ban pe tehnica sau feeling. It's sad, really.

 

Singing out.

Edited by Metabog
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.