www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Chitara Clasica ... Ce Marca....


Marius T
 Share

Recommended Posts

doctor x mai trebuie sa te informezi :

 

clasica si western fac parte din chitarile acustice pt ca au incinta de rezonanta...

ele pot avea amandoua doze sau nu ....

 

 

so ma gandesc la o clasica cu doza modelul acesta.. ca restul ce am vazut sunt scumpe si nu au top solid cedar... sau care au sunt mult peste cat imi permit....

 

http://www.hohner.eu/index.php?758

Edited by Marius T
Link to comment
Share on other sites

eu zic sa nu te arunci din prima la chestii noi ci sa cauti un bazar ceva unde se vand instrumente mai vechi.poate vei avea sansa sa dai peste chitare excpetionale la un pret ff mic.aici intervine cunostinta ta in materia de..sound bun. eu pot sa iti recomand niste marci mai putin cunoscute la noi dar care apartin unor mari lutieri .

de ex antonio torres , c.f martin , si mai sunt dar nu imi amintesc acu.

ps: te poti duce chiar la reghin si dc ai cunostinte te poti alege cu o clasica f f buna facuta pt export la un pret ridicol de mic.

bafta :)

Link to comment
Share on other sites

Ai si tu dreptate. :)

 

Am fugit....

 

stiu :) daca ai banutzi incearca o chitara clasica dar cu doza piezo e o combinatie f misto.aici intervine problema ampului care tb sa fie corespunzator unui astfel de instrument "demanding" ..dar pana una alta fuga la bazar:) dc auziti ceva sa ma anuntati :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Fenderash

Tocmai astazi am primit de la "socrul" meu un Ibanez Andorra Classic Conservatory.Ultima oara cand a fost cantata a fost acu un an si de atunci a ramas aproape perfect acordata.Am pus la tunner si coarda sol si mi erau dezacordate la diferenta de cateva 2-3 come.Suna extraordinar de bine iti recomand si tie sa iei ca nu vei fi dezamagit.:)

Edited by Fenderash
Link to comment
Share on other sites

si uite asa am cautat putin pe net m-am orientat si am acumparat o chitara clasica... :) Marcile cele spaniole toate sareau de 15 mil cam .... asta ca sa aiba top-ul din solid cedar... care am inteles ca e cel mai bun pentru o clasica.. si am gasit ceva f bun...

Cum eu mai aveam si electrica Hohner am zis hai sa ma uit ce au ei si am gasit o chitara clasica la ei care are si top din solid cedar si corp din rosewood... lucrata foarte bine si suna exceptional, nu am mai stat ep ganduri si am achizitionat-o ... chitara e cea care am pus mai sus un link... a costat 8 mil.. varianta fara doza.. :) merci pt reply-uri ... acum ami vin cu o intrebare la cei care au clasica.. nus tiu care ar trebui sa fie intaltimea corzilor la fret-ul 12 ... amsurat de la baza corzii pana la freet nu la grif.. am gasit un link care ar zice ca la E-bass sa fie 10/64'' ceea ce ar fi 4 mm si la E-high sa fie 8/64'' ce ar fi 3.2mm ... totusi mi se par cam ridicate.. sau oi fi eu obisnuit cu electrica deja .. :) cei care aveti o clasica va rog spuneti-mi si mie cam cat ar trebui sa fie aceasta inaltime pentru ca vreau sa scot cat mai mult de la chitara...

 

merci ..

Link to comment
Share on other sites

eu ce am gasit ar fi asta: http://members.aol.com/rogluthier/indexneck.html

 

dar acolo zice la clasica la E-bass - 4mm si la flamenco 2.4mm na acum care e diferenta dintre clasica si flamenco.. eu cred ca sunt nebuni astia care puna sa ceva... ca flamenco e un stil de muzica.. care este abordat pe chitara clasica... si din contra acolo se fac mult mai puternice armoniile si vibratiile sunt mai mari ... eu nu mai inteleg nimic ...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.