www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Problema Cu Acustica


Guest Preda
 Share

Recommended Posts

Guest Preda

Am o chitara acustica de la Stagg, si am o mica problema cu ea si vreau sa stiu daca sunt eu de vina sau chitara. Dau si modelul exact ca sa stiti despre ce e vorba: ACOUSTIC DREADNOUGHT GUITAR SW201BK. Legato-urile nu imi ies de fel pe ea si nu inteleg de ce. Si cand ma refer ca nu ies, vreau sa spun ca notele pe care le execut fara sa ciupesc coarda se aud foarte incet (aproape imperceptibile) si astfel se strica toata melodia. Credeam ca sunt eu de vina, dar am observat ca oricat de multa presiune as exercita cu mana stanga, problema nu se modifica. Am mai discutat cu cineva, care are acelasi model de chitara si mi-a spus ca a intampinat aceeasi problema. Nu vreau sa spun ca am fi nu stiu ce chitaristi, dar mi se pare ca nu e doar o simpla coincidenta. Daca mi s-ar poate spune ce in neregula ar fi perfect, si daca chiar e o problema cu chitara asa vrea sa aflu cum pot sa o remediez.

Link to comment
Share on other sites

explicatia e simpla... tine de fizica, ai o tensiune prea mare in corzi raportat la cit de bine poti executat tu legato. ai doua variante :

1. schimbi corzile si iti pui ceva low - middle trension sau corzi de electrica

2. polizezi putin pragusul (cam 1mm) ca sa-i imbunatatesti "action-ul"

 

...sau amandoua de mai sus

 

... si mai e una... mai mult exercitiu :)

 

Bafta!

Link to comment
Share on other sites

Guest radioman

Eu am rezolvat o problema oarecum similara, prin corzi mai bune, la fel cum a zis si Muky.

Polizatul pragusului e o solutie, dar daca nu te pricepi, sau nu ai un lutier unde sa faci asta, poti da in alte chestii neplacute.

Edited by radioman
Link to comment
Share on other sites

Am o chitara acustica de la Stagg, si am o mica problema cu ea si vreau sa stiu daca sunt eu de vina sau chitara. Dau si modelul exact ca sa stiti despre ce e vorba: ACOUSTIC DREADNOUGHT GUITAR SW201BK. Legato-urile nu imi ies de fel pe ea si nu inteleg de ce. Si cand ma refer ca nu ies, vreau sa spun ca notele pe care le execut fara sa ciupesc coarda se aud foarte incet (aproape imperceptibile) si astfel se strica toata melodia. Credeam ca sunt eu de vina, dar am observat ca oricat de multa presiune as exercita cu mana stanga, problema nu se modifica. Am mai discutat cu cineva, care are acelasi model de chitara si mi-a spus ca a intampinat aceeasi problema. Nu vreau sa spun ca am fi nu stiu ce chitaristi, dar mi se pare ca nu e doar o simpla coincidenta. Daca mi s-ar poate spune ce in neregula ar fi perfect, si daca chiar e o problema cu chitara asa vrea sa aflu cum pot sa o remediez.

exerseaza mai mult legato-ul si apasa mai tare (mai cu viteza), nu neaparat cu o presiune mare, ci doar cu viteza.

in opinia mea, chitara n-ar avea nici o vina; incearca pe alta chitara (nu stagg) si vezi daca-ti iese

spor la treaba

Link to comment
Share on other sites

Guest anghelescu

pune o piza din lateral cu chitara...iti spun dupa aia de ce.

 

cel mai probabil nu ai destula forta... god damnit..nu ti se pare cam ilogic sa fie chitara de vina..?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Guest Preda
pune o piza din lateral cu chitara...iti spun dupa aia de ce.

 

cel mai probabil nu ai destula forta... god damnit..nu ti se pare cam ilogic sa fie chitara de vina..?

De ce nu? Este un jaf de chitara, pe care am dat mai putin de 100 de euro. Probabil ca din afara o luam cu 50. Asa ca, tot ce se poate. Oricum lemnul din care e facut tastiera nu arata prea bine. Si nici tastele.

Link to comment
Share on other sites

Guest Preda
ai incercat bre sa faci legato si pe alta chitara? iti propusesem cu multe zile in urma, cand ai deschis tu topicul

daca zbarnaie si pe aia, o fi de la chitarist...

Nu te supara. Nu am neglijat sfatul tau. Dar nu am avut timp sa ma duc sa fac incercari pe echipamentele altor oameni. Iti promit ca o sa fac asta cat de repede posibil (doar vreau sa ma lamuresc si eu) si o sa va dau verdictul.

Edited by Preda
Link to comment
Share on other sites

Nu te supara. Nu am neglijat sfatul tau. Dar nu am avut timp sa ma duc sa fac incercari pe echipamentele altor oameni. Iti promit ca o sa fac asta cat de repede posibil (doar vreau sa ma lamuresc si eu) si o sa va dau verdictul.

 

Raspunsul ar fi unul simplu: exerseaza!

 

Daca vrei sa-ti imbunatatesti oarecum tehnica sfatul meu este sa incepi cu chitara acordata cu un ton mai jos. Astfel vei avea niste corzi mai "moi" si iti va fi mai usor. Dupa o luna mai cresti un semiton, dupa care este bine sa exersezi pe acordajul normal pentru ca altfel mana se "leneveste"...

bAFTA!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.