www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Alimentare Pedale


Guest Morgan
 Share

Recommended Posts

Guest Morgan

stie cineva unde pot gasi ceva in genu asta?

as da anunt la mica publicitate dar n-am bani de asa ceva momentan, voiam sa aud si niste recomandari mai ieftine.

am inteles ca merge si pur si simplu cu un splitter de la un alimentator ordinar, are zapada, dar e 2 mil cu tot pedalboardu si are doar 3 iesiri.

Link to comment
Share on other sites

Guest Morgan
gaseshti la maica domnului la magazinul severin transformator stabilizat cu voltaj reglabil...costa 550 de lei..si scoti cate mufe vrei din el ( in limita a 2000 m.amp.) eu am avut si este foarte bun.

 

din cate shtiu overdrive nu mai face asa ceva..dar e posibil sa ma inshel...

 

mersi, desi suna cam scump... si unde e magazinu asta de fapt?

Link to comment
Share on other sites

este chiar dupa conex electronics....de la lizeanu ( pe stefan cel mare ) o iei pe linia de tramvai spre tei si mergi cam 2 stati..sunt mai multe magazine specializate in electronica ...il gaseshti sigur.

nu cred k e mare pretul fiind un traf stabilizat...si tinanad cont k tone sau overdrive iti ia cel putin triplu daca faci la ei...succes.

Link to comment
Share on other sites

Guest Andrei_T
este chiar dupa conex electronics....de la lizeanu ( pe stefan cel mare ) o iei pe linia de tramvai spre tei si mergi cam 2 stati..sunt mai multe magazine specializate in electronica ...il gaseshti sigur.

nu cred k e mare pretul fiind un traf stabilizat...si tinanad cont k tone sau overdrive iti ia cel putin triplu daca faci la ei...succes.

 

Sursele pe care le fac eu sunt mai complicate decat alimentatorul de care zici tu.

Acel alimentator are o singura sursa de 9V stabilizat din care tu scoti cate cabluri vrei. Solutia asta creaza bucle de masa care genereaza hum. Se aude in special la pedale cu gain mare cum sunt distorsurile, overdriveurile si boosterele.

Alimentatorul pe care il construiesc eu are cate o sursa (secundar de traf, punte redresoare, condensator filtraj, stabilizator) pentru fiecare pedala si fiecare sursa este protejata la scurt circuit.

 

In concluzie nu poti compara preturile.

 

Andrei

Link to comment
Share on other sites

Guest En1gma

Sunt confuz.Pe site la Boss spune ca trebuie 9V AC,nu mentioneaza cati mA.

Daca te uiti la o pedala Boss,sa zicem MT-2,scrie ca 9V DC,cu polaritate minus in interior, plus in exterior.

Pana la urma, ce adaptor ar trebui ptr. o asemenea pedala?

Din cate stiu eu despre electronica, 9V DC ar trebui nu? Deoarece AC = curent alternativ,right?

Corectati-ma, daca gresesc :)

Link to comment
Share on other sites

Pt marcel: Un alimentator e facut din 3 parti: transformator, redresor si stabilizator de tensiune. De aici confuzia de termeni.

 

In ceea ce priveste pedalele Boss, din cite stiu eu toate functioneaza cu DC (curent continuu), 9 V. In general consumul lor e mic, de ordinul a 10-20 mA.

Nu stiu cum e cu procesoarele lor.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.