www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

warm-up bible


Guest sadus
 Share

Recommended Posts

|------------------------------------------------------------------------------------------------15-14-13-12----|
|-----------------------------------------------------------------------------12-13-14-15-----------------------|
|----------------------------------------------------------15-14-13-12------------------------------------------|
|---------------------------------------12-13-14-15-------------------------------------------------------------|
|--------------------15-14-13-12--------------------------------------------------------------------------------|
|-12-13-14-15---------------------------------------------------------------------------------------------------|

|-15-14-13-12---------------------------------------------------------------------------------------------------|
|--------------------12-13-14-15--------------------------------------------------------------------------------|
|---------------------------------------15-14-13-12-------------------------------------------------------------|
|----------------------------------------------------------12-13-14-15------------------------------------------|
|-----------------------------------------------------------------------------15-14-13-12-----------------------|
|------------------------------------------------------------------------------------------------12-13-14-15----|

|----------8-5------------------6-9-------------------10-7-------------------------8-11-----------------------|
|-------7------6-------------7-------8-------------9---------8-------------------9--------10-------------------|
|----6------------7-------8-------------7-------8---------------9----------10-----------------9----------------|ascendent si 
|-5------------------8-9-------------------6-7---------------------10-11------------------------8-------------|descendent
|---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------|
|---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------|

 

acestea sunt cateva pe care le folosesc eu, petrucci e tata lor, faceti rost de rock discipline sau puteti gasi si pe youtube. par example http://www.youtube.com/watch?v=bINkQUbA33o, have fun

Link to comment
Share on other sites

|------------------------------------------------------------------------------------------------15-14-13-12----|
|-----------------------------------------------------------------------------12-13-14-15-----------------------|
|----------------------------------------------------------15-14-13-12------------------------------------------|
|---------------------------------------12-13-14-15-------------------------------------------------------------|
|--------------------15-14-13-12--------------------------------------------------------------------------------|
|-12-13-14-15---------------------------------------------------------------------------------------------------|

|-15-14-13-12---------------------------------------------------------------------------------------------------|
|--------------------12-13-14-15--------------------------------------------------------------------------------|
|---------------------------------------15-14-13-12-------------------------------------------------------------|
|----------------------------------------------------------12-13-14-15------------------------------------------|
|-----------------------------------------------------------------------------15-14-13-12-----------------------|
|------------------------------------------------------------------------------------------------12-13-14-15----|

|----------8-5------------------6-9-------------------10-7-------------------------8-11-----------------------|
|-------7------6-------------7-------8-------------9---------8-------------------9--------10-------------------|
|----6------------7-------8-------------7-------8---------------9----------10-----------------9----------------|ascendent si 
|-5------------------8-9-------------------6-7---------------------10-11------------------------8-------------|descendent
|---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------|
|---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------|

 

acestea sunt cateva pe care le folosesc eu, petrucci e tata lor, faceti rost de rock discipline sau puteti gasi si pe youtube. par example http://www.youtube.com/watch?v=bINkQUbA33o, have fun

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Am gasit un sfat venit din partea lui Al Di Meola, cum ca nu ar fi lipsit de interes ca atunci cand te incalzesti, sa spunem executand niste game, ar fi indicat ca pe mana de pe grif sa porti o manusa stransa de cauciuc. Cre este rostul? Cand a spus ca pentru inceput e bine sa folosesti corz mai groase si sa ridici actiunea chitarii, totul era logic, pentru ca asa iti sporesti forta si rezistenta, dar asta ma depaseste.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
un exercitiu care mi s-a parut foarte bun sunt gamele majore laute cu economic sau alternate picking, plus joaca cu game cromatice:

si inapoi.Exercitiu bun pt incalzirea tutoror degetelor + pt alternate picking.

 

Mai degraba asa:

 

E -----------------------------------------1-2-3-4--5-4-3-2------------------------------
B ---------------------------------1-2-3-4------------------5-4-3-2-------------------
G -------------------------1-2-3-4----------------------------------5-4-3-2-----------------
D ----------------1-2-3-4---------------------------------------------------5-4-3-2----------
A --------1-2-3-4-------------------------------------------------------------------5-4-3-2-------
E 1-2-3-4-----------------------------------------------------------------------------------5-4-3-2

 

Si asa mai departe ! Si asta e un ex bun pt toate degetele si alt picking, asemanator cu al tau :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Guest paul-pantera

dake dupa mine: pt panatie faci niste piese at the gates :) si pt stanga faci piese cu riffuri complicate :) (vezi lamb of god all shall perish, unearth etc)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
E||--15----14----------------|--------------13----12--|
B||--------------13----12----|--15----14--------------|
G||---------------------------|--------------------------|
D||---------------------------|--------------------------|
A||---------------------------|--------------------------|
E||---------------------------|--------------------------|


---------------------------|--------------------------|
--15----14----------------|--------------13----12---|
--------------13----12----|--15----14---------------|
----------------------------|--------------------------|
----------------------------|--------------------------|
----------------------------|--------------------------|

--------------------------|--------------------------|
--------------------------|--------------------------|
--15----14---------------|--------------13----12--|
--------------13----12---|--15----14--------------|
--------------------------|--------------------------|
--------------------------|--------------------------|

--------------------------|--------------------------|
--------------------------|--------------------------|
--------------------------|--------------------------|
--15----14--------------|--------------13----12---|
--------------13----12--|--15----14---------------|
--------------------------|--------------------------|

--------------------------|--------------------------|
--------------------------|--------------------------|
--------------------------|--------------------------|
--------------------------|--------------------------|
--15----14--------------|--------------13----12---|
--------------13----12--|--15----14---------------|

--------------------------|--------------------------|
--------------------------|--------------------------|
--------------------------|--------------13----12--|
--------------13----12---|--15----14--------------|
--15----14---------------|-------------------------|
--------------------------|--------------------------|

--------------------------|--------------13----12---||
--------------13----12---|--15----14---------------||
--15----14---------------|--------------------------||
--------------------------|--------------------------||
--------------------------|--------------------------||
--------------------------|--------------------------||

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

am cautat pe forum dar n'am gasit...niste exercitii pt a'mi imbanatati tehnica de power chords stie careva?! am citit pe un site ca preferabil este sa incepi cu 2 pana stapanesti bine si apoi sa treci la 3 :)

trecerea mi se pare urata, mai ales cand sunt intervale mai mari, si pt a'mi usura situatia folosesc un fel de slide intre ele desi presupun ca nu este corect ceea ce fac...

Link to comment
Share on other sites

pai poti sa'ti faci propriile exercitii. de ex : incepi cu E - F# - F - G - F# - G# - G - A - G# - B... (sper ca ai prins ideea sirului 0-2-1-3-2-4-3-5) Depinde de tine cate degete folosesti ca sa faci powerchord (eu fac cu 3 degete - cvinta+octava). Ca sa nu faci slide si ca sa ai timp sa pui acordul care trebuie ia'o incetisor, la tempo mic.

 

LE: un alt exemplu de exercitiu ar fi unul melodic : (gama E) E-F#-G#-A-B-C#-D#-E (0-2-4-5-7-9-11-12)

Edited by razvanciub8a
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Guest Bl0nd1n@.

Here's one for you

 

1. Ascending

e||--0--1--2--3--4--3--2--1--2--3--4--5--6--5--4--3--4--5--6--7--8--7--6--5--6--7--8--9--10--9--8--7--8--9--10--11--12--11--10--9--|
B||------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------|
G||------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------|
D||------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------|
A||------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------|
E||------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------|

Alternate picking.

 

Se executa pe toate corzile.

 

 

 

2. Descending

e||--12--11--10--9--8--9--10--11--10--9--8--7--6--7--8--9--8--7--6--5--4--5--6--7--6--5--4--3--2--3--4--5--4--3--2--1--0--|
B||-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------|
G||-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------|
D||-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------|
A||-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------|
E||-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------|

Alternate picking.

 

Se executa pe toate corzile.

Edited by Bl0nd1n@.
Link to comment
Share on other sites

Guest Mihai90

am vazut multe exercitii aici care sunt menite sa lucreze pinky-ul si le-am dat o incercare cam la toate... dar nici unul nu mi-a lucrat mai tare degetul mic inclusiv incheietura precum exercitiul asta (meritele i le datorez mentorului meu Ioji, sal'tare daca cumva esti si u pe aici :D) chiar si acum il mai fac din cand in cand pt k am avut o perioada lunga in care nu am mai pus mana pe chitara si am fost la sala si se pare k mi-au devenit degetele mult mai rigide :-s In fine... exercitiul :)

E|----------------------------------------------------------------------
B|----------------------------------------------------------------------
G|----------------------------------------------------------------------
D|----------------------------------------------------------------------
A|-1-4-1--------1-4-1--------1-4-1--------1-4-1------------------------
E|--------2-1-2--------3-1-3--------4-3-4--------4-2-4-----------------

apoi repetati urcand cu o tasta mai sus pana cand urcati pana unde va permite chitara iar apoi incepeti cu urmatoarele 2 corzi (A & D) din nou de pe tasta 1 si urcati pana unde va permite chitara. Cand ajungeti la ultimele 2 corzi (B & E) urcati pana sus iar apoi faceti aceleasi miscari dar dupa ce terminati o grupa de 24 de note coborati cu o tasta in loc sa urcati. Coborand inapoi in sens invers de cum ati urcat... repet... exercitiul nu se inverseaza la coborare.

Sfatul meu este sa incercati sa il faceti cu un metronom setat pe 6/8 sub forma 3+3 si sa o luati lent la inceput la o viteza la care va iasa clar fara prea mult efort... la inceput nu stiu daca veti reusi sa il faceti cap coada si urcat si coborat pt k veti simti k va ia foc incheietura si k va pica jos ultimele 2 degete :))... dar credeti-ma k are un efect fenomenal asupra dexteritatii si controlului independent al ultimelor 2 degete. Apoi dupa ce reusiti sa il faceti cap coada CURAT mariti viteza. Va va ajuta foarte mult cum si pe mine si pe multi altii inaintea mea i-a mai ajutat :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Rayvann

am gasit un exercitiu idiot pe un video si incerc sa-i dau de cap acuma

 

e|5-6---7-----8--------------------------------------------------------------------

b|----5---6-----7-----8------------------------------------------------------------

g|----------5-----6-----7-----8----------------------------------------------------

d|------------------5-----6-----7-----8--------------------------------------------

a|--------------------------5-----6-----7---8--------------------------------------

e|----------------------------------5-----6---7-8----------------------------------

practic se ia un dreptunghi de 4taste(degete)x6corzi si se parcurge dintr-un colt in altul. exemplul de mai sus e pentru stanga-sus -> dreapta jos cu traveresare de la dreapta la stanga

urmatorul ar fi dreapta jos -> stanga sus cu traversare tot de la stanga la dreapta

e|-----------------------------5-------6-----7---8---------------------------------

b|---------------------5---------6-------7-----8-----------------------------------

g|-------------5---------6---------7-------8---------------------------------------

d|-------5-------6---------7---------8---------------------------------------------

a|---5-----6-------7---------8-----------------------------------------------------

e|-5---6-----7-------8-------------------------------------------------------------

se poate incepe din orice colt si se poate merge fie stanga-dreapta fie dreapta-stanga.

Edited by Rayvann
Link to comment
Share on other sites

Guest Mihai90

Rayvann, ar trebui sa incerci sa il combini si cu opusul. Adica:

e||---------------------------------------------1-2-3-4/5-4-3-2------------------------------------
B||------------------------------------1-2-3-4--------------------5-4-3-2---------------------------
G||---------------------------1-2-3-4-------------------------------------5-4-3-2-------------------
D||------------------1-2-3-4-------------------------------------------------------5-4-3-2----------
A||---------1-2-3-4-------------------------------------------------------------------------5-4-3-2-
E||-1-2-3-4------------------------------------------------------------------------------------------

e||------------------------------------------------------3-4-5-6/7-6-5-4-------------------------
B||---------------------------------------------3-4-5-6------------------7-6-5-4-----------------
G||------------------------------------3-4-5-6-----------------------------------7-6-5-4---------
D||---------------------------3-4-5-6-----------------------------------------------------7-6-5-4
A||------------------3-4-5-6---------------------------------------------------------------------
E||-5-4-3-2/3-4-5-6------------------------------------------------------------------------------ etc.

slash-ul ("/") e pt slide cu degetul 4 la urcare (1-2-3-4) si cu degetul 1 la coborare (4-3-2-1)

Link to comment
Share on other sites

Guest Rayvann

Nu cred ca e tocmai opusul... in fine, poate

se pricepe sa explice mai bine ca mine.

Ideea e sa alegi o caseta de taste, nu sa parcurgi griful; eu am ales tastele 5-8 pentru fiecare variatiune pe tema data, evident, se poate alege oricare alta grupare de taste. Daca chiar vrei sa-ti imbarligi degetele, nu spune nimeni ca nu poti "sari" o tasta cu totul (de exemplu tastele 6,8,9 si 10, cate una pentru fiecare deget, etc).

 

Later:

Something like this: post-3017-1220093432_thumb.jpgpost-3017-1220093437_thumb.jpg

Edited by Rayvann
Link to comment
Share on other sites

am gasit un exercitiu idiot pe un video si incerc sa-i dau de cap acuma

 

e|5-6---7-----8--------------------------------------------------------------------

b|----5---6-----7-----8------------------------------------------------------------

g|----------5-----6-----7-----8----------------------------------------------------

d|------------------5-----6-----7-----8--------------------------------------------

a|--------------------------5-----6-----7---8--------------------------------------

e|----------------------------------5-----6---7-8----------------------------------

practic se ia un dreptunghi de 4taste(degete)x6corzi si se parcurge dintr-un colt in altul. exemplul de mai sus e pentru stanga-sus -> dreapta jos cu traveresare de la dreapta la stanga

urmatorul ar fi dreapta jos -> stanga sus cu traversare tot de la stanga la dreapta

e|-----------------------------5-------6-----7---8---------------------------------

b|---------------------5---------6-------7-----8-----------------------------------

g|-------------5---------6---------7-------8---------------------------------------

d|-------5-------6---------7---------8---------------------------------------------

a|---5-----6-------7---------8-----------------------------------------------------

e|-5---6-----7-------8-------------------------------------------------------------

se poate incepe din orice colt si se poate merge fie stanga-dreapta fie dreapta-stanga.

Exercitiul asta apare in metoda lui Vai pentru incalzire.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • 6 months later...
  • 2 weeks later...
  • 2 months later...

un exercitiu bun pentru independenta degetelor:P

 

 

e|-------1--2--3--4---5--4--3--2---3--4--5--6----

b|-------1--2--3--4---5--4--3--2---3--4--5--6----

g|-------1--2--3--4---5--4--3--2---3--4--5--6----

d|-------1--2--3--4---5--4--3--2---3--4--5--6----etc

a|-------1--2--3--4---5--4--3--2---3--4--5--6----

E|-------1--2--3--4---5--4--3--2---3--4--5--6----

pana la capat si inapoi constant.dupa ce ati terminat o tura dus intors mariti viteza dar in timpul exercitiiului pastrati viteza initiala constanta.

Pare ushor dar secretul este urmatorul:

Atunci cand mutati degetul aratator pe coarda inferioara celelalte 3 raman in pozitia initiala nemiscandule deloc.dupa ce l-ati mutat pe cel aratator si ati ciupit coarda pe care este acesta il mutati si pe cel mijlociu dar inelarul si degetul mic ramanad ni pozitia initiala ,ciupiti coarda pe care ati mutat degetul mijlociu si il mutati si pe cel inelar in timp ce cel mic ramane un pozitia precedenta ciupiti coarda pe care este inelarul urmand sa il mutati si pe cel mic si tot asa.Ideea este ca atunci cand mutati un deget celelalte care raman pe coarda precedenta sa ramana apasate pe coarda fara sa le ridicati!!!(foarte important)

Puteti incerca diverse exercitii asdendente sau descendente dar dak vreti sa lucrati la independenta degetelor foarte important este sa nu ridicati degetele care nu le mutati de pe coarda! sper sa va ajute:P

 

un al exercitiu pentru independenta degetelor:inelar si cel mic.

 

 

e------1--2---2--3---3--4

b------1--2---2--3---3--4

g------1--2---2--3---3--4

d------1--2---2--3---3--4etc

a------1--2---2--3---3--4

E------1--2---2--3---3--4

pana la capat si inapoi constant.dupa ce ati terminat o tura dus intors mariti viteza dar in timpul exercitiiului pastrati viteza initiala constanta.

Pare ushor dar secretul este urmatorul:incepeti exercitiul cu degetul inelar(1) il mentineti pe coarda apoi aduceti degetul mic(2) il mentineti pe coarda(in momentul de fata avem ambele degete pe aceeash coarda E),apoi mutati degetul inelar pe urmatoarea coarda(a)nemiscand degetul mic din pozitia initiala!.Odata ce inelarul a ajuns pe urmatoarea coarda ciupiti coarda si il aduceti si pe cel mic si tot asa.Este foarte important ca atunci cand mutati un deget celalalt sa ramana in pozitia initiala nemiscandu-l!

Recomand pentru ambele exercitii si acesta si cel cu 4 degete de mai sus sa folositi alternative picking si impushcati 2 iepuri dintr-o lovitura:)

Sper sa va fie de folos imi pare rau ca nu pot explica mai bine pe tabulaturi deoarece acestea nu imi permit o explicatie mai amanuntita:P.

Observatie:exercitiul este destul de frustrant asa ca dak va enervati ,obositi, va pierdeti concentrarea sau va incordati va sugerez sa luati o pauza scurta de 5-10 min in care sa lasa-ti instrumentul de oparte si dupa aceea pauza sa o luati de la capat!

SUCCES!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

^Dupa cum ai scris tu tab-ul ala, noi ar trebui sa facer barring pe toate corzile :). Am un exercitiu pentru finger flexing si dexteritate.

 

E||5-8-7-8--5-8-7-8--5-8-7-8--5-8-7-8--------------------------------------------------------------
B||-----------------------------------5-8-7-8--5-8-7-8--5-8-7-8--5-8-7-8-------------------------------------
G||-----------------------------------------------------------------------5-8-7-8--5-8-7-8--5-8-7-8--5-8-7-8-

 

...si tot asa pana la low E(Mi), apoi ascendent.

 

Good luck!

Edited by Gothic Fighter
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
Guest ArianeQube

Adaug si eu unul, desi s-ar putea sa fie cunoscut si asta:

 


e   ------------------------------------------------------------------------------------------------5----------8---------------------------------------------------------
B   ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------5-----------8--------------------------------
G  -------------------------------------------------------------------------5----------7---------------------------------------------------------------------------------
D  -------------------------------5---------7----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
A  ------------------------------------------------------5----------7----------------------------------------------------------------------------------------------------
E  ---------5---------8--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

 

E bun de tzopait printre corzi.

Edited by ArianeQube
Link to comment
Share on other sites

Asta e gama pentatonica minora in cheia La. Foarte util exercitiul pt invatarea formei gamei, insa as sugera si executarea lui cu hammer-on pe ascendent(coarda E groasa-coarda e subtire) si pull-off pe descendent

Adaug si eu unul, desi s-ar putea sa fie cunoscut si asta:

 


e   ------------------------------------------------------------------------------------------------5----------8---------------------------------------------------------
B   ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------5-----------8--------------------------------
G  -------------------------------------------------------------------------5----------7---------------------------------------------------------------------------------
D  -------------------------------5---------7----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
A  ------------------------------------------------------5----------7----------------------------------------------------------------------------------------------------
E  ---------5---------8--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

 

E bun de tzopait printre corzi.

Link to comment
Share on other sites

Guest ArianeQube

Asta e gama pentatonica minora in cheia La. Foarte util exercitiul pt invatarea formei gamei, insa as sugera si executarea lui cu hammer-on pe ascendent(coarda E groasa-coarda e subtire) si pull-off pe descendent

 

Poate e o rugaminte aberanta, da va rog nu mai folositi sistemul Do Re Mi ... ca m-a tampit, eu am invatat cu A,B,C.... tongue.gif

Edited by ArianeQube
Link to comment
Share on other sites

Hm cred ca totusi ar trebui sa le stii pe amandoua, daca o sa canti cu altcineva si vreti sa aveti chitarele acordate similar nu o sa-i zici "Da-mi un e" ci "Da-mi un mi"(cel putin mie asa mi se pare firesc). Asta e doar un exemplu banal, exista multe alte utilitati ale notatiei : incearca sa canti, din gura, gama Do major : Do, Re,Mi...Do apoi cant-o cu C,D,E,...C si observa ca folosind primele 7 litere ale alfabetului nu poti ridica pitch-ul (scuzati englezismul dar il prefer in detrimentul echivalentului din romana) la nivelul corespunzator al notei pe care o canti. Wikipedia quote: 'For native speakers of these languages (Romance and Slavic), solfège is simply singing the names of the notes, omitting any modifiers such as 'sharp' or 'flat' in order to preserve the rhythm' end quote.Vezi Solfege. Dar bineinteles ca aici este loc mult pentru subiectivism. Alte pareri?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.