www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Chitara veche ....


adriandornea
 Share

Recommended Posts

Buna ziua. Am primit o chitara clasica marca SCHONFELDER. Cordarul se vede ca a fost lipit (precis de ceva amator)....Are o vechime considerabila, dar suna excelent. Poate cineva sa ma ajute sa o identific mai bine? sa aflu ceva despre istoricul ei? Am atasat poze cu eticheta si chitara....

Multumesc anticipat

IMG_20190924_145854.jpg

IMG_20190924_150019.jpg

IMG_20190924_150112.jpg

IMG_20190924_150139.jpg

Link to comment
Share on other sites

"Vechime considerabilă" nu se potrivește deloc cu "Trade Mark" (clișeu specific chinezăriilor no-name), nici numele nemțesc cu eticheta în limba engleză.

Link to comment
Share on other sites

m-am gandit si eu la ceva "facatura" chinezeasca, oricum nu voi renunta la ea, are un timbru foarte placut, un sunet cald cu rezonanta puternica. Imi place si o voi tine. Se canta extrem de usor pe ea. Am impresia ca totusi nu e facuta din placaj... (placajul suna sec si infundat).... Oricum va multumesc.

 

Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, CiocanelBloodyCIocanel said:

Din prima poza se vede ca topul e laminate. Deci placaj.

And that's not how people carve braces

Daca are cineva posibilitatea sa-mi dea sfaturi in legatura cu chitara clasica sunt bucuros sa le primesc. Cant muzica clasica de 3 ani ( nivel incepator deci).... doar clasica (asta imi place la virsta mea..... (+50). As dori sa iau o chitara clasica dar sincer imi este oarecum frica sa nu dau banii aiurea.... La un buget de 700-800 lei pot lua ceva acceptabil sau sa ma multumesc cu aceasta chitara? Pentru mine aceasta chitara suna bine deoarece pina acum am studiat pe o chitara Flame cu 200 de lei.... (carton presat sau placaj ... :) Va multumesc. 

Link to comment
Share on other sites

daca te intelegi bine cu ea e perfecta pentur tine. Cand o sa simti ca iti sta in calea progresului o sa iti iei alta :)

Chitara care e acum la mine e ok.... doar ca (asa cum se vede in pozele de sus) cordarul a fost lipit, si observ ca are tendinta sa se desfaca iar.... problema e ca se va desface odata cu fata chitarei..... :)) De aici dorinta mea de a lua o chitara noua.... chiar daca asta "suna bine pentru mine" .... :) Am vazut pe siteuri ca sunt chitare incadrate in buget de 800 lei, la care nu scrie ca ar fi lemn laminat.... este adevarat sau e doar o smecherie a comerciantilor? exemplu concret chitara  Hora SM10 CRISTAL ( SM 10 Cristal, chitară clasică, mărime 4/4, scala 650 mm, corp din lemn masiv, faţa din molid selecţionat, spatele din mahon, gâtul din mahon sau cedru, limba din palisandru indian, rozetă furnir. Fabricat în România.  de pe magazinulrapsodia ....) Inca odata MULTUMESC pentru rabdarea voastra fata de mine.... asa suntem noi viitorii bunici.... mai cicalitori si insistenti.... :D 

Link to comment
Share on other sites

Si hora subt ok. Daca e lemn masic pe site atunci probabil ca e. Nu e scump mahonu. Aveau si o gama din lemne romanesti, daca topul e solid atunci tot e bine dar probabil ca sunt setate mai incomfortabil, actiune ridicata, ceea ce nu e anormal pt clasica dar... Greu de cantat pt... Noi astia oameni de rand

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.