www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Intrebare despre tehnologie forum phpbb vs altele


o.g.
 Share

Recommended Posts

Buna ziua
Impreuna cu alti colegi avem de realizat un forum
M-ar ajuta foarte mult daca imi puteti spune urmatoarele chestiuni tehnice dar si de ui/ux
- ce tehnologie/platforma foloseste rgc si de ce (sau cum ati ales asa)
- daca aveti idee de future trends, portabilitate etc (in eventualitatea unei migrari mai tarziu)
- este ok  phpbb  fata de altele? (e o propunere si putem ramane acolo, daca nu e mare diferenta..)

orice alt comentariu din experienta acumulata poate fi de folos, chiar si daca nu e imediat pe tema tehnica de mai sus

Multumesc foarte mult

Link to comment
Share on other sites

Probabil ca sunt cel mai in masura sa iti raspund. 

Folosim Invsion Community (fost invision powerboard).  https://invisioncommunity.com/ 

Alegerea s-a bazat in principal pe functionalitate si securitate. Phpbb nu avea acum 14 ani o imagine prea buna dpdv. al securitatii, dar era gratuit. Alternativa de la vremea respectiva era vbulletin dar din ce tin minte era mai scumpa licenta. La ora asta cred ca sunt aproximativ similare.

Ideal ar fi sa nu migrezi de la o platforma la alta. Migrarea nu e niciodata perfecta si in multe cazuri e nevoie ca utilizatorii sa faca ceva in plus (password reset, completeze campuri in plus, etc). Chestia asta poate sa ii frustreze inutil. 

Nu am avut treaba pe termen lung cu phpbb dar din moment ce e atat de longeviv nu are cum sa fie nasol. S-au imbunatatit mult lucrurile.

Diferenta mare dintre softurile gratuite si cele cu licenta e ca suportul tehnic poate uneori sa te scoata din belea (noi am avut niste probleme cu conversia la utf-8 encoding) si patchurile de securitate apar mult mai repede (cineva e platit sa le scrie). 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Multumesc foarte mult
Ca o nota, propunerea, desi gratuita/open a venit de la firma it care ar reface tot siteul. Si deci care ulterior s-ar ocupa si de mentenanta sau reparat probleme.
Migrarea nu e o problema pt ca ce e acum e mai nimic, irelevant.

Inteleg ca partea de securitate primeaza, ceea ce e foarte important si pt noi.

 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.