www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Parintelul Cu Probleme Caut Ajutor Si Sfaturi Pt Un Chitarist Care Cinta In Bloc


Guest Parintelul

Recommended Posts

Guest gnrmarius
se poate si fara statie si fara casti ,se canta la chitara fara nimic ,doar scandura uscata. si niste sarma de otel.

 

http://youtube.com/watch?v=Uv9ju0YjpyM

 

cam asa se canta la chitara , nu este nevoie de absolut nimic, doar de chitara.

 

Foarte tare tipul ala, Emmanuel.Asa sa cante toti fara alte "magarii"!

Link to comment
Share on other sites

Foarte tare tipul ala, Emmanuel.Asa sa cante toti fara alte "magarii"!

 

adica prima data sa se canta apoi sa se foloseasca efecte ptr diversificare ,ptr a face o schimbare in sonoritate.

 

Este cam greu sa canti ca si Tommy Emmanuel , cum canta el este un show in sine ,apoi mai canta si el cu trupa foarte frumos si retinut.a se viziona si restul de piese ale sale , ce sunt pe Youtube.

Si sa se asculte si piesele originale ce le-a prelucrat .

 

Guitar Boogie se poate canta si de incepatori ...doar tema ( riff-ul) apoi cu timpul se tot mai adauga cate "ceva"

Link to comment
Share on other sites

Guest Parintelul
Daca este intr-adevar "Jack in disguise" vrea sa vada citi recomanda chitaristului sa-si ia casti de la M&C ... parerea mea ...

Asta daca are casti in magazin ... eu nu tin minte sa fi avut... :)

 

interesant topic , sa fi fost pe bune descretea frunti la modul industrial :)

multumiri la toata lumea!daca mai aveti idei prof de ex cum se antifoneaza o camera si daca renteaza,punti-le aici merci de ajutor.volumul s-a dat deja sub 3 am verificat eu,cit despre partea cu cafteala nu e cazu pina nu epuizam argumentele,din cauza asta sunt aici ca sa caut rezolvari pasnice ca bite sunt pe toate drumurile.la final mai discutam
Link to comment
Share on other sites

Mi-ar placea si mie sa am un "parintel" pe forum sa intrebe de una de alta...Voua? :) Mai ales sa stie si pe ce chitara si procesor imi fac mendrele si sa vrea sa fie asa informat fara sa ma intrebe pe mine :)

I-o fi restrictionat accesul la net saracului copil... :(

Ontopic: pentru studiu individual acasa, nu-i necesar sa-i urle amplificatorul. Daca totusi se incapataneaza sa-l dea la 10, cafteala e o solutie. :)

Link to comment
Share on other sites

multumiri la toata lumea!daca mai aveti idei prof de ex cum se antifoneaza o camera si daca renteaza,punti-le aici merci de ajutor.volumul s-a dat deja sub 3 am verificat eu,cit despre partea cu cafteala nu e cazu pina nu epuizam argumentele,din cauza asta sunt aici ca sa caut rezolvari pasnice ca bite sunt pe toate drumurile.la final mai discutam

 

Trebuie sa chemi profesionisti pt. asta ... O camera antifonata e o camera in camera lui, care e complet izolata. E posibil sa o faci si tu, dar daca ai facut ceva gresit si se aude afara, tot nu ai facut nimic ... bani aruncati ...

Acum depinde cat de mare e camera, dar o camera de 3x3x2m e in jur de 1500 euro, daca nu mai mult ... O metoda mai ieftina si bineinteles mai putin eficienta ar fi sa lui cateva paturi f. groase sub amplificator.

 

Intrebare de baraj: macar e pe lampi amplificatorul? Daca e pe tranzistor pune mana si da-l incet ca tot aia e ....

Link to comment
Share on other sites

Guest Mircea19

treaba cu antifonatu e foarte scumpa:) ,, adica exista 2 solutii

- una scumpa care isi face treaba garantat si arata si frumos... ca presupun ca nu vrei sa distrugi casa...

-una ieftina ( carpeala) care isi face treaba aproape la fel de bine dar arata groaznic :) ....

 

mai multe daca vrei vb pe mess mircea.olariu...

Link to comment
Share on other sites

Misto exemplul, Karpi, a fost o placere sa-l ascult, mi-a placut cum facea cu griful, parca era floyd

 

iar pt autorul topicului, antifoneaza domnule camera in care repeta copilul

 

 

nu Floyd , ci vibrator simplu , asa fac baietii cu Gibson LP si alte chitare fara vibrator si chiar si la chitara bas , era un fel de parodie lin show-ul Tommy E.

Link to comment
Share on other sites

Guest radioman

Exista un material de antifonare care se numeste ECOFON. Cam acum vreo 5-6 ani costa 100 de marci metrul patrat.

Link to comment
Share on other sites

Guest anghelescu

ma...totusi e cam stupid topicu, nu poate copilu sa tina ampu la volum mic..da-o in colo de treaba ca doar nu da concert in apartament... .si doar nu cred ca are vreun jcm ca sa sparga peretii cu el la volum 2

Link to comment
Share on other sites

Guest DragonFlame

Bai parinte daca tot dai un ban cu antifonarea aia, construieste-i si o sala de repetitii si studio, macar sa stii o socoteala.

Link to comment
Share on other sites

Guest p_aciulea

sau in loc sa il trimiti la studioul ala atat de scump, cauta la sectiunea de publicitate ca e acolo un topic cu sali de repetitie, unde preturile sunt destul de rezonabile, si poate repeta acolo la cat volum vrea......el....ca sa nu zic prostii ca imi iau warn :) si rezolvi astfel problema

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.