www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Fender Jazz Bass


George M.
 Share

Recommended Posts

@Junk_Yard : Dozele sunt de Jazz, grifful, corpul este Jazz

 

@Bassmann : Lemmy Kilmnister (Motorhead) are un Rickenbacker (facut pe comanda cred) cu 3 doze (Am vazut acum muuult timp intr-o poza) . Umbla pe fan-site-urile lui si vezi in ce concert a cintat cu Rick-ul. Asa iti faci o idee despre cum ar putea suna un bass cu 3 doze.

 

Jazz-ul imi aduce aminte de chitarile sovietice (Aelita , daca nu ma insel) cu cite 4 doze single-coil :) ...

Pentru cei cu imaginatie si cunostinte de fizica, faceti o corelare distanta fata de bridge - doza si va dati seama cam cum ar trebui sa sune, cit ar trebui sa bage la medii, inalte...

Link to comment
Share on other sites

toate reghinurile suna lafel

 

Ramii la subiect si, btw, ineca-te-ai cu limba.

 

Si nu, nu toate Fenderele arata cam "lafel" . Jazz bass este altceva fata de Dimension Bass, care este altceva fata de Zone Bass, care este altceva fata de Precision Bass, care este altceva fata de Mustang Bass... mai vrei ? Doua coarne si un fund rotund, asta nu inseamna ca este Fender. Iar daca stau sa ma gindesc mai bine, care este povestea chitarii Stratocaster ? Corpul a fost inspirat din Precision Bass, ce aparuse in 1951 ? ...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.