www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Harley Benton 7 String Sau Epihone Sg


LumpY
 Share

Recommended Posts

nu stiu dintre ce sa aleg.

dintre

HARLEY BENTON HBR7-450FRBK HBR7-450FRBK 7-string E-Guitar, Alder Body, Maple Neck with Rosewood Fretboard, 24 Frets, Neck width 48mm, Scale 648mm, 2 Humbucking Pickups, 3 way switch, Floyd Rose Licensed Tremolo System, Colour black

http://www.thomann.de/gb/harley_benton_hbr...ng_egitarre.htm

HBR7-450FRBK.jpg

 

si

 

EPIPHONE SGSPEB, SG Special Ebony, E-Guitar, Alder/Maple Body, bolt-on Maple Neck, 2 Open Coil Humbuckers, Dot Inlays, Chrome Hardware, Color: Ebony

http://www.thomann.de/gb/epiphone_sgspeb.htm

 

- o vreau pentru dezacordaj in Drop D, dar la harley benton nu ar mai fi nevoie, pentru ca are un Si.

- care are mai mult output? vreau mult gain din distors.

-care ar fi mai potrivita?

 

EPIPHONE_SG-Special_1.jpg

Link to comment
Share on other sites

Guest Jaymz

Daca vrei pentru drop D, nu te baza tu ca harley'ul are un Si ... si = B .. D = re ... deci daca vrei sa canti cu drop ajungi cu si'ul intr'un A, pe de alta parte, harley'ul are floyd care la pretul de 158 euro chitara o sa te faca sa iti dai cu ea in cap ... epiphone all the way, si pentru gain tot epi ...

Link to comment
Share on other sites

Guest Morgan

epiphone, si topicu asta nu-i in locu in care trebuie, nu mi se pare ca tu ai vrea sa cumperi de la utilizatorii forumului

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

nu tin la ideea de acordaj drop D in sensu sa tin cvintele cu bareu... vreau doar note mai joase... daca am floyd nu o dezacordez in La, o las in Si ca am shi Re-u ala din drop D oricum... daca nu suna cum trebe imi pun doza Dimarzio X2N pe ea, shi cred ca ar avea mai multe boashe decat epiphoneu ala... nu?

 

a... shi scuze pt postu asta unde nu trebe ... ideea nu e sa "fuck the system" doar c anu shtiam unde sa-l incadrez shi am zis ca "Despre chitara" suna ceva mai comun :)

Edited by LumpY
Link to comment
Share on other sites

mai economiseste ceva bani,ca modelele astea amandoua sunt cam slabute.mai economiseste pentru a lua un SG Gothic,sau daca nu poti,mai bine Les Paul SpecialII,e doar cu putin mai scump decat cele mentionate de tine.

Link to comment
Share on other sites

les paul special 2 parca era cel mai ieftin la epiphone, cum sa fie mai scump decat sg-ul asta?

Sorry,am uitat ca biblia voastra de preturi este scrisa de Hans Thomann.Pretul de dealer al acestui SG este cu 19 euro mai mic decat al lui Special II,logic,de altfel,fiindca intra material mai putin intr-un SG decat in Les Paul,iar gatul SG-ului e din artar,spre deosebire de Special II,care are gatul din mahon,un lemn mai scump.Thomann insa a hotarat ca SG-ul sa fie mai scump cu 6 euro.In continuare zic sa iti iei un Special II.Un SG cu gatul de artar insurubat nu are cum sa sune mare lucru,asa,daca vrei SG si nu iti permiti un G 400 sau un G 4oo Gothic,mai bine ia un Stagg SG,ca are gatul lipit,si e din mahon masiv.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.