www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Despre Cry Baby GCB-95


dass101
 Share

Recommended Posts

Am si eu asta si am remarcat aceeasi chestie legata de bypass. Ei se lauda ca in modelele astea mai noi (adica de prin 90 incoace cred) au remediat asta punind la intrare un etaj de tranzistor de impedanta mare. Dar a mea are si tot nu e OK. Asa ca i-am schimbat switchul cu unul DPDT care face true bypass. Adica decupleaza circuitul si la intrare, nu numai la iesire. Evident, asta rezolva problema.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Mah chestia asta suna chiar bine din ce am auzit in inregistrarea ta, ar fii fain sa inregistrezi shi ceva riffuri cu ea, unde pot gasi shi io una la 2mil? :)

 

Vreau sa-mi iau ceva wah ca alea de pe RP80 is foarte slabutze, probabil ca o sa-mi iau Dimebag Wah care arata fain shi creca o scot pe la 150eu.

Link to comment
Share on other sites

Am mutat posturile astea din sectiunea "Scule" pt ca nu respecta regulile de acolo. Am lasat postul lui glass pentru ca, desi nu respecta formatul pe recenzie, aduce informatii fata de produs si ii da o nota. Va rog incercati de acum sa postati in sectiunea scule doar review-uri dupa modelul prezentat acolo.

Link to comment
Share on other sites

Nu respecta formatul de recenzie, dar mie mi s-a parut ca este o informatie utila pentru toti cei care sint interesati despre Crybaby si citesc recenziile. Daca o sa va uitati pe Harmony Central la reviewuri o sa vedeti multe de genul acesta, in care oamenii posteaza solutii la niste probleme de bun simt ale produselor. Si aceste posturi sint de multe ori mai importante decit cele ale pustilor care tocmai si-au luat un efect si ii dau 10 pe linie.

 

Particip pe acest forum de vreo 4 luni si incep din ce in ce mai tare sa am senzatia ca este mult prea multa inflexibilitate. Si va rog, nu imi dati raspunsul "e forumul nostru, daca nu-ti place pleaca". Sint activ si pe alte forumuri de profil din alte parti si nicaieri nu am vazut ca oamenii sa fie avertizati pentru discutii "off topic" atita vreme cit se pastreaza decenta si nu este nimeni afectat.

 

Si pentru ca stiu ca am fost off topic, imi cer scuze. Pentru ca altfel cine stie cu ce ma aleg.

 

Dragos

Link to comment
Share on other sites

Pot sa spun ca e indicat sa fie folosita in by-pass in cazul in care folosesti un procesor digital mai vechi. Ii da sunetului o culoare de analog. Nu am avut decat probleme minore cu ea dar e de inteles avand in vedere ca de 9 ani a cantat prin 150 de concerte si nu a fost reparata niciodata. E o scula profi si o referinta pentru constructorii de pedale wah. Cred ca singura care ar putea sa o inlocuiasca si care aduce cu intradevar ceva nou este Bad Horsie de la Morley.

Link to comment
Share on other sites

dass101, nu cred ca am gresit cu ceva. Nu a zis nimeni ca postul tau nu este unul util, dar nu este nici pe departe o recenzie si pentru asta este sectiunea "Scule". Dupa cum vezi am mutat postul in sectiunea "despre chitara" unde consider ca e locul pentru discutii pe marginea unor echipamente. Daca iti consideram postul inutil il mutam in Sandbox. Sectiunea de scule are un regulament destul de clar. Daca tot ai adus vorba de Harmony Central observa si faptul ca acolo esti obligat sa folosesti formatul lor, chiar daca in anumite sectiuni nu scrii nimic.

 

Inca ceva. Sper ca nu crezi ca am mutat postul pt ca nu este laudativ, pur si simplu nu este o recenzie. Sper ca ma intelegi.

Link to comment
Share on other sites

Am inteles motivatia. Recunosc ca eram putin cu capsa pusa dimineata si am exagerat.

 

Revenind la Cry Baby. De curind mi l-am resuscitat pe al meu, care avea potentiometrul stricat si facea zgomot. Asta dupa ce acum vreo 2 ani i-am pus true bypass si i-am schimbat bobina cu una Fulltone. De aprox un an am folosit V Wah de la Boss. Desi e o scula interesanta si f utila, adevarul e ca nu se poate compara cu varianta analogica. Poate pt cei pt care Wah-ul e doar un "condiment" e mai mult decit suficient. Pt mine pt care e "a way of life" :) nu a fost suficient.

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...
Guest Steven

M-am hotarat si eu in sfarsit sa-mi iau un Crybaby, insa acum nu mai gasesc unul nou pe nicaieri.Stiti vreun magazin care aduce asa ceva??(nou, nu second-hand)

 

P.S. Tin sa mentionez ca nu sunt din Bucuresti, asa ca sfaturi de genul mergi la magazinul X nu merg. :)

Edited by Steven
Link to comment
Share on other sites

Guest Fenderash

Pacat,ca iti ziceam sa mergi in Guitarissimo dar e cam scump acolo(6,5 milioane).Iti sugerez sa dai anunt la Mica Publicitate si ai sa gasesti si noi :).

Link to comment
Share on other sites

M-am hotarat si eu in sfarsit sa-mi iau un Crybaby, insa acum nu mai gasesc unul nou pe nicaieri.Stiti vreun magazin care aduce asa ceva??(nou, nu second-hand)

 

P.S. Tin sa mentionez ca nu sunt din Bucuresti, asa ca sfaturi de genul mergi la magazinul X nu merg. :)

incearca sa iei legatura si cu midnight rider.

Link to comment
Share on other sites

Guest Steven

6.5 milioane mi se pare putin exagerat.Cred ca o sa iau legatura cu midnight rider cat de curand.Multumesc pentru informatii...

Link to comment
Share on other sites

Guest Fenderash

Foarte scump cand te gandeti ca gasesti la Mica Publicitate aceeasi pedala cu 100 Euro nou noutza :).

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.