www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Guitar Paintjob...


CernoBill
 Share

Recommended Posts

am o chitara electrica...e destul de veche...bushita rau pe alocuri...zgariata...vreau s-o vopsesc :)

v-as intreba cum sa fac acest lucru...adica...pot s-o fac cu sprayu'...?tre' sa aplic si un strat de lac or somethin'...?sau pur si simplu dau cu vopsea pe ea, uniform...?e vre-un shpil...?vreo tehnica speciala...? :)

Edited by CernoBill
Link to comment
Share on other sites

Guest Wierdguy
am o chitara electrica...e destul de veche...bushita rau pe alocuri...zgariata...vreau s-o vopsesc :)

v-as intreba cum sa fac acest lucru...adica...pot s-o fac cu sprayu'...?tre' sa aplic si un strat de lac or somethin'...?sau pur si simplu dau cu vopsea pe ea, uniform...?e vre-un shpil...?vreo tehnica speciala...? :)

nu stiu daca zic ceva corect, dar foloseste un smilgher ca sa dai vopseaua veche(nu ceva foarte abraziv). Da`i un grund(cred) si apoi un strat de vopsea.Daca vrei sa ai un glossy finish, da`i si niste lac. Ajuta la protectie. Da mai multe straturi de vopsea si ai grija sa maschezi.

Link to comment
Share on other sites

Guest anghelescu

mai bine renunta, e complicat (merge sa o vopsesti tu dar sunt sanse sa iasa de tot c@c@tu ) , daca tii neaaparat sa o vopsesti de ce nu o duci la grosmann... ?

Link to comment
Share on other sites

Cauta un slefuitor. Daca nu ai asa ceva mai bine nu te apuci... e prea mult de munca.

Eu am facut o chitara si am folosit vopsea de masina si... ehh... nu a iesit nemaipomenit.

Ai putea incerca culori gen acuarele, guase... si de ce nu, daca ai o sticla de vin la indemanadai oleaca pe chitara... vezi cum iese. :)

si pt lac.. lac nitro...

Link to comment
Share on other sites

Un chitarisat foarte bun din Resita imi zicea mie (cand l-am intrebat acelasi lucru ca si tine) ca nu e bine sa-ti vopsesti sau lacuiesti chitara pt ca ii afecteaza si sunetul!!! Chitarile sunt vopsite la o anumita presiune si lacuite special si...etc. etc...

Eu zic sa o dai la unu' profi in chestii dastea, decat sa te apuci tu!

PAREREA MEA :)

Bafta la cantat...ciao ciao!

Link to comment
Share on other sites

eu am vopsit o chitara mai veche....arata ff bine....doar ca mi-a luat cam 5 luni din viata......greu a fost sa dau vopseaua veche jos ( cu smilgher..de mai multe dimensiuni ...incepi de la gros pana la ff fin ..plus ca e o tehnica si cu smilgheru asa..nu poti sa freci cum iti vine tie , tre sa freci pe fibra si nu f apasat .....deci dureaza ..depinde de cata rabdare ai ...) ..daca freci prea adanc porma trebuie sa t chinuiesti cu dala fin ca sa inlaturi urmele si sa faci lemnul neted fara pic d zgarieturi...orice zgarietura se va vedea dupa ce dai vopsea

 

porma ar trebui sa dai cu chit ( de lemn) toata chitara ...lasi sa se usuce si iar sa iei la smirgher fin ....repeti procesul de cateva ori ...

 

abia porma pori sa incepi sa dai cu vopsea.....eu am folosit spray de masina negru ( metalizat ) ...iti da efectul de oglinda....ideea e ca tre s aai grija cu griful ....la grif trebuie doar sa ii dai cu smirgher fin ...si cu solutie de lemn ( gen pronto ...dar sunt unele speciale de tratare) .....

 

iar cu lac nu prea ii trebuie sa ii dai.......oricum nu pe grif.....

 

acum depinde si ce vrei sa faci....ca poate vrei sa o colorezi cu carioca :)

Link to comment
Share on other sites

Guest anghelescu
ow...merci de sfaturi... :)

acu' ca tot am aflat atatea...cre' ca o sa renunt...oricum...chitara suna foarte bine (chiar daca e Hora)...si pan' la urma asta conteaza...

thanx a lot :)

you're welcome (daca era vb si de mine :) )

 

 

numai bine

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Guest anghelescu
depinde de cat noroc ai..poate iti iese misto..dar norocuri din astea nu prea se intampla..plus ca nu stiu dc se merita sa vopsesti o hora...

shhhhhht....nu mai vorbi asa despre ...HORA ....sunt niste chitari exceptionale..merita sa bagi bani in ele.... sa nu mai vorbesti asa ca apoi...sare tot forumu pe tine :) (totu spus...in soapta )

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Guest Wickerman

Inainte era chrome blue cu pickguard negru... Nu-mi placea nici sa ma tai :) . Dar dupa 2 spray-uri de vopsea alba, 2 metri de smirghel de 220, o zi de munca :) ... Asta e noua mea cetera B). Aparent e Fender Fat Strat... eh, nu. E un Reghincaster HSS toata ziua ;). Sunt foarte mandru de ea si cum suna si cum se comporta (bine, aici mai putin)... Si mai nou: si cum arata :(

Daca vreti sa va vopsiti singuri bijuteria, si n-aveti prea (si subliniez) prea mari pretentii la aspectul final... Se poate face foarte simplu in mai putin de o zi cu vreme insorita si cu foarte putin efort :)

post-1271-1176317649_thumb.jpg

Edited by Wickerman
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.