www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Chitara Ibanez RG 170 DX


stelica
 Share

Recommended Posts

Pret: 800
Localitate: Bucuresti
Contact: 0737 195 053
Link producator: http://ibanez.wikia.com/wiki/RG170DX
Stare: Uzura normala
Accept schimburi: Nu accept schimburi

Vand Ibanez RG 170 DX (nu grg). i-am facut urmatoarele modificari: schimbat dozele stock cu, V7-neck, S1-middle, Seymour Duncan JB-4 bridge. numai ca dozei SD JB-4, i-am taiat cu flexul(eram baut) suruburile care ieseau sub plate(sau cum s-or numi), pt un atack mai agresiv. se vorbeste pe google despre asta. in plus i-am schimbat si magnetul alnico cu unul ceramic, tot pt un atack mai bun. pe google, in urma schimbarii magnetului, lumea o denumeste JB-Distorsion+.

asa ca pe spate doza arata ordinar , dar suna de crapa....(voi atasa poze si cu spatele dozei). pe fata doza arata impecabil, dupa cum se vede si in poze.

griff-ul e impecabil,perfect drept, iar  corzile  la aproape 2 mm, in dreptul tastei 12. are putin fret-buzz din cauza faptului ca griff-ul n-are pic de curbura, dar a fost alegerea mea. cine vrea altfel, si-o poate regla.

corzi noi GHS Boomers 10-46.

are si bara de tremolo. 

singurul "defect" al chitarei e o lovitura lateral-spate-margine-baza  pe corpul chitarei,de 1 cm, cu care am facut putina "tamplarie" mai cu finete, si-am adus-o in stadiul in care se vede in poze. 

voi atasa poze si cu spatele dozei si cu  "defectul" renovat al  corpului chitarei.

potentiometrul de volum il voi schimba, ori cu unul standard, ori cu unul coil-split, avand in vedere ca dozele permit asta. pt coil-split va trebui sa largesc(invizibil) gaura cu 0.5 mm. voi face asta la cererea clientului.

WP_20170705_17_22_23_Pro.thumb.jpg.8c767bee1235361c1718d5362c3ad5e0.jpgWP_20170705_17_22_30_Pro.thumb.jpg.41f66a0e24bed97dfebf829dc75e3bec.jpgWP_20170705_17_23_08_Pro.thumb.jpg.5dd6edb7c1a52c84d1d805ca9469fae8.jpgWP_20170705_17_27_49_Pro.thumb.jpg.8b584226f2995cae7ecfa9504c980b6f.jpg

 

 

Edited by stelica
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

pe spate n-are zgarieturi, pe fata n-are zgaraieturi. ce vedeti in poze sunt reflexii de la blitz si amprente. in afara de buba reparata de pe baza-spate si modul brutal in care am taiat suruburile iesite sub plate-ul dozei,plus schimbarea magnetului alnico cu unul ceramic(ocazie cu care suna traznet), e in stare intacta.

si e ibanez RG,nu GRG. adica, acelasi lemn si griff de la toata seria RG.

se vine se probeabeaza, si suta-n mie, cumparatorul va pleca deindata,inainte sa ma razagndesc. 

am mai trecut prin asta...cand cineva venit sa-mi ia procesorul, hop ca vrea chitara. n-am dat-o, pt ca nu era de dat.

am primit alta mai  'oata, si "firesc" dupa 12 ani impreuna, ma despart de Ibanez. :mellow:

Edited by stelica
Link to comment
Share on other sites

specfificatii:

Name: RG170DX
Years: 2003
Areas: Europe

Made in: Indonesia

Finishes: BK (Black) / CE (Canal Dark Blue)
Body
Body type:
Solid body
Body material:
Basswood
Neck joint:
AANJ
Bridge:
FAT-20 tremolo
Hardware color:
Black
Neck
Neck type:
Wizard II
Neck material:
1-piece maple
Fingerboard:
Bound rosewood
Inlays:
Sharktooth
Frets:
24 / jumbo
Electronics
PU Config:
HSH
Bridge PU:
PSND2 schimbat cu Seymour Duncan JB-TB 4
Mid PU:
PSNDS schimbat cu Ibanez S1
Neck PU:
PSND1 schimbat cu Ibanez V7

Controls:
1 volume / 1 tone / 5-way lever / push-pull cpoil-split la cerere.

 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, stelica said:

specfificatii:

Name: RG170DX
Years: 2003
Areas: Europe

Made in: Indonesia

Finishes: BK (Black) / CE (Canal Dark Blue)
Body
Body type:
Solid body
Body material:
Basswood
Neck joint:
AANJ
Bridge:
FAT-20 tremolo
Hardware color:
Black
Neck
Neck type:
Wizard II
Neck material:
1-piece maple
Fingerboard:
Bound rosewood
Inlays:
Sharktooth
Frets:
24 / jumbo
Electronics
PU Config:
HSH
Bridge PU:
PSND2 schimbat cu Seymour Duncan JB-TB 4
Mid PU:
PSNDS schimbat cu Ibanez S1
Neck PU:
PSND1 schimbat cu Ibanez V7

Controls:
1 volume / 1 tone / 5-way lever / push-pull cpoil-split la cerere.

 

neck-ul este Scarf-Joint, ca toate wizzard II. se vede si in poza...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.