www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Despre pretul chitarelor


felix
 Share

Recommended Posts

Pretul de la Muzica oricum e umflat rau de tot. E inutil sa-ti spun ca baietii aia, daca sunt dealeri Jackson inseamna ca iau chitarile la juma' de pretz de la fabrica. Un pretz real al chitarii il gasesti la magazinele din Europa si USA. In USA chitara asta e undeva la 450$ noua. Deci un pret real al ei avand in vedere ca nu e noua si oricum garantia aia nu prea conteaza pentru ca nu repara nimeni chitari Jackson in Romania, ar fi cam 11 mil, maxim 12 mil. lei vechi. Parerea mea care nu conteaza.

Link to comment
Share on other sites

Guest p_aciulea

ai dreptate Felix, insa gandeste-te cat costa sa o aduci la noi ca mai pui intre 100 si 150$, si usor usor, ajunge la 17-18 mil, ca vb aia, baietii aia de la proguitar trebuie sa manance si ei, nu??

Link to comment
Share on other sites

benson, in momentul in care esti dealer autorizat pretul la care cumperi marfa este incredibil de mic iar avand in vedere ca transporti un container odata, iarasi pretul transportului impartit la numarul de produse este infim. Deci teorica ca adusul chitarii de catre dealer in tara ar costa 150$ nu tine...

Link to comment
Share on other sites

Guest p_aciulea

asta asa e, dar tu nu stii de unde isi iau baietii chitarile, nu?? daca ai sursele tale sigure si sti sigur ca le iau din fabrica si la ce preturi le iau, atunci ma retrag cu coada intre picioare.

Link to comment
Share on other sites

Am zis ca daca magazinul este dealer autorizat, asa stau lucrurile. De exemplu am fost la proguitar sa-mi comand o chitara si mi-au spus ca vine peste 6 luni cand fac ei un transport pentru ca daca o comanda individual costa mult mai mult. Offtopic, transportul unei chitari USA-ROMANIA nu sare de 80$.

Link to comment
Share on other sites

Guest p_aciulea

ok, I got the point.

 

daca transportul unei chitari USA-ROM nu depaseste 80$, taxele ce trebuie platite cat sunt??

 

intreb ca fapt divers, sa stiu pe viitor. (poate nu e locul potrivit pt asa ceva dar in fine)

Link to comment
Share on other sites

Daca v-ati fi uitat pe site-ul celor de la Jackson si ati fi consultat lista lor de preturi ati fi vazut ca un DK2 (cel mai ieftin) este 674.99$ (ceea ce inseamna vreo 20 de milioane ROL).

Preturile celor de la Proguitar sunt identice cu cele din lista de preturi de pe site-ul Jackson.

Mai comenta cineva acum ceva vreme ca vezi doamne baiatu asta a facut magazinu numai sa toace banii lu taticu ca nu are modele left hand. Mi se pare si normal ca la cata vanzare are sa nu se incurce momentan sa tina pe stoc modele left hand sau modele prea scumpe si sa le aduca la comanda. Asta e.....pana vor fi mai multi cumparatori va exista problema asta.

Scuze ca am fost nitelus off topic dar nu m-am putut abtine.

Link to comment
Share on other sites

Matei, hai sa-ti spun o poveste inainte de culcare. Anul trecut am fost in Franta si am ajuns intamplator intr-un satuc uitat de lume. Am mirosit eu un magazin de scule ascuns intr-un gang, nu mai mare decat Promusica (Mosu). Intru acolo si ce vad? Amp-uri Mesa Boogie, Fender, Marshall, chitari la peste 1000 euro etc. Si intru si in vorba cu vanzatorul si patronul magazinului. Si ii spun ca m-ar interesa un left hand. Brusc, se lumineaza la fatza si scoate pe tejgea un vraf de cataloage si incepe sa imi caute chitara lefthand. Il opresc din cautare si il intreb in cate saptamani sau luni imi poate aduce chitara. Francezul bufneshte in ras si spune.... 5 zile lucratoare. SO WHAT THE FUCK ???????????????? Fratilor, asta e Romania in care traim. E tzara tzeparilor si papagalilor. Prefer sa nu fiu nici tzepar nici papagal. D-aia nu cumpar de la noi. La Senia am asteptat 8 luni de zile sa-mi aduca o chitara electroacustica lefthand si nici in ziua de azi nu a venit chitara. De ce ???? Ca au uitat sa o treaca pe comanda dupa ce ultima data mi-au spus si ce culoare are si ca e pe drum. 8 LUNI oameni buni. De atunci nu mai intru la muzica. La Guitarissimo ala de vinde acolo mi-a luat numarul de telefon si e-mailul de 3 ori spunandu-mi ca-mi trimite preturi pentru left hand. N-am primit nimic. In schimb am primit cataloage de la Music Store (peste 400 pagini), Music Town si Musik Produktiv si nu am cumparat nimic de la oamenii aia. DIferenta e ca ei stiu sa respecte clientul. PUNCT ca deja m-am enervat. Asa ca lasa-ti-ma cu preturile de pe site-ul Jackson, alea sunt pentru fraieri din Europa de Est. Tot ce se gaseste in magazine se ia la jumatate de pret de la fabrica, mai ales ca sunt chitari si scule de serie care se fac pe banda rulanta.

 

Mult succes voua care imbogatiti tzeparii din Romania.

Link to comment
Share on other sites

Repede sa bag un reply pana nu ma apuca somnul dupa povestea lui Felix.

Sa-ti spun si eu ceva acum....si o masina cand ti-o cumperi in Romania stai sa astepti destul de mult pana iti vine ceea ce vrei tu. Si stii de ce? Datorita numarului foarte mic de cumparatori. Daca ar fi mai multi ar face si astia mai multe comenzi si atunci ar veni sculele mult mai repede. Plus ca una este sa ceara un magazin din Franta la fabrica ceva left hand si alta sa ceara unu din Romania. Servirea se face in ordinea prioritatilor si din pacate noi nu prea cred ca suntem in capul listei.

Iar aia ca pe site-ul Jackson sunt preturi pentru fraierii din Europa de est las-o ca nu prea tine. Nu cred ca-si permite nici o firma cat de cat serioasa sa faca asa ceva. Problema e ca alea sunt probabil preturile pentru bucata si atunci cand cumperi 2 containere se negociaza super bine si din cauza asta in afara le gasesti mult mai ieftine.

Si pana una alta, in lipsa de alte solutii voi continua sa-i imbogatesc pe tzeparii din Romania ca poate li se dezvolta si lor afacerile si se va ajunge la un moment sa ne serveasca asa cum sunt serviti si cei din afara.

Daca voi continuati sa luati prin unchiu bunicii scule din afara....care daca le treci corect vama ajung sa coste cam cat in Romania nu faceti altceva pana la urma decat sa-i descurajati pe cei care le aduc oficial la noi.

Precizez ca nici mie nu prea-mi convine ca in magazin sa gasesc scule cu nu stiu cat la suta mai scumpe decat le vad poate pe un site din afara sau sa stau sa astept o perioada foarte lunga de timp pentru o comanda dar sper ca la un moment dat sa se rezolve si problemele astea.

Link to comment
Share on other sites

Pentru informatia ta, o comanda din USA ajunge in Romania in 3 saptamani si se platesc la ea si transportul si taxele. Acelasi lucru este valabil si pentru o comanda din Germania numai ca durata scade la 2 saptamani maxim. Eu nu aduc scule prin unchiu' lu' bunica. Eu cumpar legal de afara, platesc transport si taxe si pretul cu care scula ajunge la mine acasa este in medie cu 20% mai mic decat cel de la magazin. Avantajul este ca scula nu vine in 6 luni ci in 3 saptamani maxim si ti se ofera si o gramada de bonusuri pe care aici nu le primesti (de exemplu am cumparat o chitara din USA care la producator pe site costa 275$ si am dat 275$ incuzand in banii astia transportul, o husa facuta cadou de vanzator, baterie pentru doza activa, inbusuri, cablu si documentatie.) Chestiile astea nu le vei primi in nici un magazin din Romania GRATIS. Pentru ca romanul e neam de avari.

In momentul in care vanzatorii si patronii de asa zise magazine de instrumente muzicale vor vedea in cumparator sursa lor de venituri si se vor purta ca atare, atunci poate voi mai intra in Mag. Muzica. Se pare insa ca toti au invatzat meserie de la nenea Barbulescu aka Moshu si trateaza cumparatorul cu curul. Asta e dura realitate in care traim. Suntem victimele banilor aruncati pe vame si alte taxe. Atat timp cat vor exista taxele astea, vanzatorii isi vor face de cap si prefer sa nu-si faca de cap pe banii mei.

 

Mult succes.

Link to comment
Share on other sites

Guest cri050871

Salut

hai sa va spun eu cum stau lucrurile ca sunt in tema . Este adevarat ca de multe ori preturile magazinelor americane on line sunt mult mai mici decat cele de pe siturile oficiale ale firmelor de instrumente muzicale. Si sa va spun de ce : in primulrand cumpara de mii de dolari o data si atunci producatorul scade pretul pe buc , luand multe transportul de la producator si pana la depozitul firmei este per buc destul de mic, si partea care duce cel mai mult la un pret mic este faptul ca firma nu are magazin retail cu o chirie exorbitanta si nici 20 de vanzatori asa cum ar trebuii sa fie intr-un magazin care are asa multe produse ( musiciansfriend etc).

 

Asta inceea ce priveste de ce sunt preturile cum sunt in state.

Acum pe langa faptul ca multe magazine on line nu livreaza in romania urmeaza faptul ca transportul unei chitari USA - Romania costa intre 80$ si 100$ in functie de tipul de transport ales sau pe care il foloseste acea firma. Apoi cand ajunge in tara trebuie sa platesti taxa vamala de 21$ care se aplica atat la costul instrumentului cat si la transport ( adica pretului CIP) ,apoi comision vamal de 0.5% din toata povestea asta si la sfarsit dupa ce adunati pretul CIP cu 21% din el si 0.5% din ele adunate aplicati 19% TVA si astfel rezulta pretul final pe care il dai pe o chitara cumparata de oriunde din afara tarii, in mod legal

 

Deci daca eu cumpar o chitara care in state costa 250$ ajunga in tara asa :

 

250 + 80 =330 $ pret CIP apoi 330$ +21% taxa vamala=399.3$ +0.5%comision vamal= 401.3$ + 19%TVA= 477.55 $.

 

Deci daca cumpar o chitara de 250$ de oriunde din afara tarii platest de fapt pe ea pana la final 477.55$. Asta daca esti particular.

 

Daca esti firma normal ca trebuie sa-ti pui si tu un adaos comercial ca altfel nu te-ai baga sa o aduci. Cel mai mic adaos comercial pentru care se merita sa bagi bani in treaba asta este de 30% ( din care firma plateste si impozit pe profit si TVA)

 

Deci ajungem la un pret de 620.8 $ pret de magazin ( incare este inclus pretul cu care a iesit chitara din vama adica 477.55 + 30% adaos comecial din care patronul trebuie sa plateasca impozit pe profit ,TVA, chirie si salarii la angajati)

 

Deci cam astea sunt socotelile corecte si pentru care instrumentele ajung de se vand la noi dublu sau triplu la pret fata de state sau germania.

 

Din 620.8 $ patronul unui magazin castiga cel mult 70 $ dupa ce plateste tot ce are de platit.

 

Deci daca este sa cautam vinovati pentru faptul ca lucrurile ajung la noi de doua sau trei ori mai scumpe , singurul vinovat este statul roman care aplica taxe si iar taxe asupra lucrurilor importate de afara.

 

Cam asta este si va asigur ca aceste calcule sunt cat se poate de reale si corecte.

Link to comment
Share on other sites

Guest cri050871

si sa va mai spun la magazinul Grosmann o data cu chitara vi se da gratuir cablu , imbusur si prospect + garantie.

Link to comment
Share on other sites

Felix ok iei sculele legal, le platesti toate taxele.

Dar sa nu te plangi peste cativa ani ca vai ce scumpe sunt sculele la noi si ce urat ne trateaza vanzatorii....pentru ca si noi vom avea o parte de vina...necumparand de la ei.

Cum bine zicea si cris....aia in afara cumpara de cateva zeci de mii o data si atunci logic ca se fac reduceri la pret (si probabil ca fac comenzi si mult mai des decat ai nostri).

Atat am avut de spus...este ultimul meu post la acest topic.

Link to comment
Share on other sites

1. Vanzatorul nu-l educ eu, il educa familia, apoi scoala, apoi armata, nevasta etc.

 

Daca el e prost crescut sau idiot, nu e vina mea... ma duc si cumpar din alta parte. Asa procedez mereu, nu numai in cazul magazinelor de instrumente muzicale.

 

2. O mica adaugare/completare la ce a spus cri: daca instrumentul este made in UE nu se platesc taxe vamale.

 

3. Mai sus am spus ca o chitara cumparata legal si personal de afara costa in medie cam cu 20% mai putin decat la magazinele din Romania. Deci nu diferenta de pret este problema majora ci faptul ca durata de asteptare la o comanda este foarte mare sau infinita.

Link to comment
Share on other sites

Guest cri050871

O chitara chiar daca vine din UE daca nu vine cu scrisoare care autentifica faptul ca este produsa in UE este pasibile de plata taxelor vamale , si cum putine chitari sunt facute in UE, poate doar cele custom ( care costa enorm afara ) ramane sa ne gandimn ce ne cumparam chiatra din Germania care este in UE dar tot o sa platim taxe vamale.

Link to comment
Share on other sites

Cred ca undeva pe la mijloc este ceea ce se intampla pe la noi ... Felix are mare dreptate vis a vis de respectul fata de client ... suntem intr-un rahat atat de mare ca trebuie sa mai treaca ceva generatii (inclusiv noi) ca sa ajungem la un nivel decent. Insa lucrul asta afara e motivat si de piata, iar piata noastra e de cacao ... nu stiu cati dintre oamenii de pe forumul asta ar investii mai mult de 500$ intr-un instrument (si numarul scade vazand cu ochii). Daca s-ar putea sa prinzi un mega deal la 2-300 pentru o scula de 1000 ar fi perfect ( si cine nu si-ar dorii treaba asta) Problema e ca noi vrem numai asta. Un flux serios de marfa ar face o piata atractiva si preturi mici. Faza cu taxele e pe bune. Ma cam **** pe statu' roman ca nu cred ca o sa dau vreodata carca aia de bani doar ca asa vor ei ... poate e mai bine sa astepti un an doi si faci o tura iti iei o chitara scumpa si amortizezi banii pe drum si vacanta in sine. As face orice sa trag tzeapa si de altfel asta si fac. Sunt in State si am vazut un magazin in Arizona (Guitar Center) la care am ramas socat. Ma bufneste rasu' cand ma uit la preturile vehiculate pe forumu' asta de mai stiu eu ce Ibanez sau Jakson ... stau cu vrafurile acolo si sunt la preturi de nimik (ma refer la variantele low ale brandului) chestii la care facem matanii prin romania si avem impresia ca l-am prins pe D'zeu de picior daca pui mana pe o chestie de genu' acolo sunt maculatura. In fine apropo de treaba asta ( cu toate ca marfa ar trebui sa se vanda singura) oamenii aia pe sales sunt extraordinari ... tampit sa fi sa nu iesi cu o chitara din magazinul ala (sau de genu'). Iar oamenii aia au o mare doza de influenta. Si de ce nu?! Daca ai un produs serios de oferit la un pret decent nu mai ramane decat sa convingi omu' ca e ceea ce ii trebuie. Iar asta este un factor care tine tot de piata practic ... unde la noi stramba din bot parlitu' ala de vinde acolo la Muzica sau mai stiu eu ce ***** de magazin daca ii ceri o chitara peste 20-30 mil astia iti ofera cu cea mai mare bucurie chitari de 6-7000 para cu toate ca au acelasi sentiment ca si romanashu' nostru ca nu o sa vanda chitara aia ...da' poate din 40 -50 de curiosi d'astia unu' care are banu' si stie ce vrea o ia pe aia ... sau ala care nu o cumpara va lua un model pe la 600-700 si a vrut doar sa faca o comparatie cu o chitara adevarata. Nu cred ca se va schimba ceva in Romania in sensul asta si am avut experienta asta cu Promusica care mi-a oferit intr-adevar modele Fender care in state sunt cumva limita imediat urmatoare la Squire ... iar asta la pret de Fender adevarat. Ii inteleg si pe ei si nu cred ca au o vina insa ... sa fim seriosi noi nu avem nici vanzatori si nici cumparatori in tara noastra draga... si asta o sa ramana asa pentru mult timp de acum incolo!

Eu imi permit o chitara buna insa nu mi-am luat-o din Romania si daca nu era sa o iau asa nu o luam deloc. Hotia (si asta e a statului Roman) e o chestie care tine la fraieri si indiferent cat de ilegal si imoral e sa o aduci pe alte cai cred ca justifica gestul. Imi pare rau pentru micii intreprinzatori in ale chitarii da' se pare ca nu e un business de viitor... cel putin pentru anii ce urmeaza.

Link to comment
Share on other sites

Takamine eg530ssc ... semiacustica ... 550$ cu husa BigGag si mi-au mai dat ceva acareturi cadou (slide, capodastru si dracie d'aia de acordezi chitara repede) am deja electrica si asta imi trebuia. La electrica practic as fi avut 100 de variante, nu-mi pare rau oricum ca am un Fender extraordinar si am facut un deal bun cu el dar totusi e frustrant ca am vazut super modele si as fi putut alege ... asta pe care l-am luat era cumva ca singura varianta posibila din Romania la momentul ala. E intr-adevar josnic ca suntem in situatia in care suntem ...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.