www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Card De Debit


ThinkBlue
 Share

Recommended Posts

Pentru toti cei intereseati de asa ceva, va pot spune unde si cu ce bani va puteti face un card de debit pentru eventuale comenzi de la Thomann, Musicstore sau cine o mai accepta sa trimita in Romania. Chestia e ca, acest lucru implica numele unei banci si nu stiu daca am voie sa fac asta pe forum. Oricum, retineti ca e vorba de un card care se alimenteaza in lei, urmand ca suma sa fie convertita in euro sau dolari, costa numai 4 Ron (atat costa sa-ti deschizi cont la banca respectiva), nu are o suma limita (adica il puteti face si nu trebuie sa depuneti nici un ban pe card), se pot extrage toti banii de pe card (alte banci opresc o anumita suma garantie) si se elibereaza in patru zile.

Link to comment
Share on other sites

Nu cred ca poate fi vorba despre reclama in cazul asta. Sunt foarte interesat, numai sa nu mi se intample ce ti s-a intamplat tie aici: http://forums.rgc.ro/index.php?showtopic=1...mp;#entry121365

 

Da, e vorba de acelasi card. Intre timp am reusit sa fac cateva comenzi pe alte site-uri si n-am avut probleme.

Link to comment
Share on other sites

daca nu iti este greu pune si link-uri pentru magazinele virtuale cu care nu ai avut probleme si modalitatea in care ai rezolvat problemele legate de transport. multzam!

Magazinele le cam stiti cu totii. Primul e Thomann, de pe care am comandat mai multe accesorii pentru chitara. La transport au mai aparut vreo 7 euro in plus, nu stiu de unde, dar la posta nu am mai platit nimic. Al doilea site, pentru ca nu e un magazin de scule, e metallica.com, de unde am comandat un tricou si o cana (m-a rugat cineva). Am platit exact cat scria in factura proforma. La posta nimic.

Link to comment
Share on other sites

Nu cred ca e cazul sa iti faci griji. Pana una alta, eu va pot spune ca n-am avut probleme cu plata pe net atat cu carduri ING cat si cu carduri Banca Romaneasca. Din cate stiu nu sunt probleme nici cu HVB Bank, dar nu va pot confirma din experienta proprie.

 

Oricum, in ultima vreme majoritatea bancilor ofera carduri care functioneaza corect cand e vorba de tranzactii online.

Link to comment
Share on other sites

Nu cred ca e cazul sa iti faci griji. Pana una alta, eu va pot spune ca n-am avut probleme cu plata pe net atat cu carduri ING cat si cu carduri Banca Romaneasca. Din cate stiu nu sunt probleme nici cu HVB Bank, dar nu va pot confirma din experienta proprie.

 

Oricum, in ultima vreme majoritatea bancilor ofera carduri care functioneaza corect cand e vorba de tranzactii online.

 

 

Ok. Numele cardului este Mastercard Mondo, iar banca este Banca Transilvania.

Link to comment
Share on other sites

Sunt convins ca si la celelate banci treburile merg bine in ceea ce priveste cardul. Scopul postului meu era de a oferi o varianta rapida si foarte ieftina pentru a intra in posesia unui astfel de card. Atunci cand mi l-am facut am colindat pe la vreo trei-patru banci, iar perioadele de emitere erau intre 2 saptamani si 6 luni plus o mie de alte conditii stupide.

Link to comment
Share on other sites

http://www.vreaucard.ro/ uitati-va care au optiunea de plata pe internet. Va recomand Visa classic sau Mastercard Eurocard sau simplu fara alte asocieri. Ideea e ca odata ce ai cardul nu mai conteaza banca pentru ca intra in sistemul international de carduri, in schimb conteaza tara care a emis cardul de aia de multe ori ai probleme la plata cu cardul in strainatate sau la scos bani de la ATM
Link to comment
Share on other sites

http://www.vreaucard.ro/ uitati-va care au optiunea de plata pe internet. Va recomand Visa classic sau Mastercard Eurocard sau simplu fara alte asocieri. Ideea e ca odata ce ai cardul nu mai conteaza banca pentru ca intra in sistemul international de carduri, in schimb conteaza tara care a emis cardul de aia de multe ori ai probleme la plata cu cardul in strainatate sau la scos bani de la ATM

Banca conteaza nu prin prisma tranzactiilor, ci prin gradul de birocratie si nervii aferenti. In plus, conteaza comisioanele practicate de fiecare banca, in general, si cele de conversie lei/valuta, tranzactie, consulatrea soldului.

Link to comment
Share on other sites

Tine mai mult de comerciant decat de tipul de card pe care il ai. Thomann accepta, daca nu gresesc, orice tip de card de debit/credit. De asemenea, majoritatea bancilor au carduri de debit cu care se pot face plati online.

 

Sunt comercianti care nu accepta decat carduri de credit (mai rar); un card de credit oricum implica niste comisioane mai mari, precum si un plafon de credit stabilit in functie de venituri, deci pt. multi nu ar fi alegerea ideala.

 

Eu unu mi-am facut un Mondo la BT pt. ca taxele si comisioanele sunt aproape nule. Cateodata iti poate prinde bine sa ai un card emobosat (cu litere in relief) si sa fie Mastercard sau Visa, nu Maestro sau Visa Electron, ultimele 2 fiind intotdeauna carduri de debit... te poate ajuta in mediul "non-electronic".

Link to comment
Share on other sites

Banca conteaza nu prin prisma tranzactiilor, ci prin gradul de birocratie si nervii aferenti. In plus, conteaza comisioanele practicate de fiecare banca, in general, si cele de conversie lei/valuta, tranzactie, consulatrea soldului.

 

Eu ma refeream ca nu conteaza banca in fata unui comerciant sau ATM....pe partea cealalta intr-adevar conteaza la buzunarele noastre.

Link to comment
Share on other sites

Sunt comercianti care nu accepta decat carduri de credit (mai rar);

 

Din experienta mea, am senzatia ca astia de afara prin card de credit inteleg Visa/Mastercard, si card de debit Maestro/Visa Electron.

Zic asta fiindca mi s-a intamplat de multe ori afara cand am scos cardul Maestro sa-mi zica ca nu accepta decat credit card nu si debit card. Apoi am scos Mastercard (care era tot debit :)) si a fost OK.

Maestro/Visa Electron se accepta foarte rar pe net.|

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.