www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

De Ce Sa-mi Iau Fender Jaguar


Radu i
 Share

Recommended Posts

Guest gnrmarius

Parere personala: mie unul, nu imi place acest model de chitara, mi se pare ca aduce prea mult la forma cu o chitara bass.Tinand totusi ca e Fender si ca gusturile nu se discuta, daca iti place, poti merge pe aceasta varianta!

Link to comment
Share on other sites

@offtopic: care e diferenta intre jaguar si jazzmaster, ca nu am inteles - iar la ton seamana nitel

eu daca as avea banii mi l-as lua (fie jaguar fie jazzmaster, inca nu fac diferenta de sunet intre cele 2)

 

Din cate am inteles, Jazzmaster'ul suna mult mai cald in timp ce jaguar'ul suna "pretty twangy". Pana si sample'ul de pe site-ul Fender mi-a placut foarte foarte mult. Acum, din pacate :), nu imi permit sa imi iau un Jag ca e cool ci pentru ca are un sunet ffff distinct si din cate am vazut e destul de versatil.

 

Oricum, foarte straniu ca nimeni de pe RGC nu a pus mana pe un Jaguar :)

Link to comment
Share on other sites

urmaresc cu interes acest subiect si eram foarte curios, si eu, ce se va raspunde la intrebarea pusa. cele doua chitare au o constructie aparent asemanatoare si instalatii electrice aparent asemanatoare.

da, pot sa ma laud, daca se poate spune asa, ca am probat doua chitare fender jaguar (made in u.s.a.). prima, demult, prin 1975, cand nu stiam mare lucru despre aceste chitare, a doua prin 1986-1987, la mihai alexandru (ex. iris, nicola, etc.).

la partea electrica, diferenta majora intre jaguar si jazzmaster o fac dozele: single coil de tip stratocaster la jaguar si soapbar (atentie!) la jazzmaster!

diferenta majora este, insa, cea de tip constructiv: in timp ce jazzmaster-ul are scala normala de 25.5" a unui fender obisnuit, jaguar-ul are scala de 24.75", ca la gibson! (de altfel, se poate observa acest lucru, si privind cu atentie fotografiile acestor doua chitare: jazzmasterul are 21 de taste, in timp ce jaguar-ul are 22 de taste!. desigur, in momentul in care, si pui mana pe un jaguar, remarci imediat scala mai mica).

de-a lungul timpului, dupa lansarea acestor doua modele, in 1958, ele si-au schimbat locatia de fabricatie, plimbandu-se, in anii '90 prin japonia, trecand in mexic si revenind, de putini ani, inapoi in u.s.a. (atentie, de cand au revenit la patria mama, nu sunt deloc, niste chitare ieftine! chiar si la inceputul anilor '70, cand toate chitarele fender se fabricau in u.s.a., o chitara jazzmaster era ceva mai scumpa decat un stratocaster!)

noutatea, pe care o confera aceste doua modele, consta in instalatia de ton, destul de complicata (si destul de greu de exploatat, as zice eu), dotata cu switch-uri de presetare a diversilor condensatori, introdusi in circuit, precum si cu potentiometre suplimentare ingropate, de dozare a acestor tonuri. acest tip de instalatie am intalnit-o, mai tarziu, si la chitarele yolana de tip tornado! de altfel, si vibratorul a fost copiat pe modelele yolana star 3/4.

ca parere personala, eu prefer jazzmaster-ul (in primul rand, datorita scalei si, in al doilea rand, datorita dozelor, ceva mai puternice si cu sunet mai plin, fara a pierde din caracteristica fenderului).

numai de bine. :)

Link to comment
Share on other sites

urmaresc cu interes acest subiect si eram foarte curios, si eu, ce se va raspunde la intrebarea pusa. cele doua chitare au o constructie aparent asemanatoare si instalatii electrice aparent asemanatoare.

da, pot sa ma laud, daca se poate spune asa, ca am probat doua chitare fender jaguar (made in u.s.a.). prima, demult, prin 1975, cand nu stiam mare lucru despre aceste chitare, a doua prin 1986-1987, la mihai alexandru (ex. iris, nicola, etc.).

la partea electrica, diferenta majora intre jaguar si jazzmaster o fac dozele: single coil de tip stratocaster la jaguar si soapbar (atentie!) la jazzmaster!

diferenta majora este, insa, cea de tip constructiv: in timp ce jazzmaster-ul are scala normala de 25.5" a unui fender obisnuit, jaguar-ul are scala de 24.75", ca la gibson! (de altfel, se poate observa acest lucru, si privind cu atentie fotografiile acestor doua chitare: jazzmasterul are 21 de taste, in timp ce jaguar-ul are 22 de taste!. desigur, in momentul in care, si pui mana pe un jaguar, remarci imediat scala mai mica).

de-a lungul timpului, dupa lansarea acestor doua modele, in 1958, ele si-au schimbat locatia de fabricatie, plimbandu-se, in anii '90 prin japonia, trecand in mexic si revenind, de putini ani, inapoi in u.s.a. (atentie, de cand au revenit la patria mama, nu sunt deloc, niste chitare ieftine! chiar si la inceputul anilor '70, cand toate chitarele fender se fabricau in u.s.a., o chitara jazzmaster era ceva mai scumpa decat un stratocaster!)

noutatea, pe care o confera aceste doua modele, consta in instalatia de ton, destul de complicata (si destul de greu de exploatat, as zice eu), dotata cu switch-uri de presetare a diversilor condensatori, introdusi in circuit, precum si cu potentiometre suplimentare ingropate, de dozare a acestor tonuri. acest tip de instalatie am intalnit-o, mai tarziu, si la chitarele yolana de tip tornado! de altfel, si vibratorul a fost copiat pe modelele yolana star 3/4.

ca parere personala, eu prefer jazzmaster-ul (in primul rand, datorita scalei si, in al doilea rand, datorita dozelor, ceva mai puternice si cu sunet mai plin, fara a pierde din caracteristica fenderului).

numai de bine. :)

offtopic:

Felicitãri Stratman pentru postul 1000 :):)

Link to comment
Share on other sites

@cyfer-multunesc mult! sper sa fiu de folos in continuare. :)

 

@Susceptor-dragul meu, fara nici cea mai mica intentie de a te ofensa, diferenta intre o coarda care vibreaza pe o scala de 25.5 si una care vibreaza pe o scala de 24.75, cel putin pt. mine, este foarte mare.

ca sa ma exprim, cat mai plastic, in cuvinte, la coarda care vibreaza pe scala de 25.5 (jazzmaster, in cazul nostru) exista intotdeauna un anume "zbanganit" in atac, urmat de o anume profunzime in sunet, care se transforma la 24.75 (jaguar, in cazul nostru), intr-un anume "pocnet" in atac si o mai mica profunzime in sunet. desigur ca, aceste sunete la rece, se combina cu caracteristicile de redare ale dozelor, care, as putea spune ca lucreaza exact pe dos, in cazul acestor doua chitare, la jazzmaster, avand un sunet mai puternic si mai cald, tipic, pe undeva soapbar-urilor iar la jaguar, un sunet mai putin bogat in armonice, ceva mai penetrant si un pic mai taios, tipic pt. acest tip de doze single coil. de aici si sunetul final, usor asemanator, pt. o ureche mai putin antrenata.

pe de alta parte, pot sa-ti mai spun ca nu este chiar asa usor sa faci diferenta intre sunetul acestor doua chitare, doar ascultandu-le. este nevoie de o ureche antrenata, fara doar si poate. acolo unde am ascultat exemplele pt. diferentierea sunetelor emise de cele doua chitare, exista un reverb profund care ingreuneaza oarecum stabilirea acestor diferente. cert este, insa, un lucru: chiar si cu aceste reglaje identice de pe amplificator, cel care canta efectiv pe cele doua chitare, face imediat diferenta. raspunsul "la mana" si, implicit, "la ureche" este deosebit de elocvent in stabilirea diferentelor de sunet.

atunci cand mi-am exprimat preferinta personala, am avut in vedere toate aceste lucruri, expuse mai sus. :)

Link to comment
Share on other sites

@Susceptor-nu pot decat sa ma bucur, daca m-am facut inteles si asta denota ca am gasit un limbaj comun, dificil de descris, de obicei, in cuvinte. deci, de departe, nu este numai meritul meu, ci si al celor ca tine, care se straduiesc, studiaza si chiar inteleg acest limbaj. :)

pentru ca tot am deschis aceasta discutie, as mai face niste remarci personale referitoare la acest subiect. din documentaia mea, jazzmaster-ul a fost introdus in fabricatie in 1957 si a aparut pe piata in 1958, dorindu-se initial, de catre leo fender, un "up grade" la stratocaster, dar neavand succesul scontat. a fost adoptata de "surf"-eri cu ceva succes, la fel ca si sora mai mica, jaguar-ul, care a aparut in 1961. ambele chitare au fost adoptate ca ''altceva", in materie de instrument folosit, in afisarea atitudinii, mai tarziu, prin anii '80, de catre punk-isti iar, mai nou, am vazut ca este preferata si in alternativ (incubus).

numai de bine. :)

Link to comment
Share on other sites

@Susceptor-nu pot decat sa ma bucur, daca m-am facut inteles si asta denota ca am gasit un limbaj comun, dificil de descris, de obicei, in cuvinte. deci, de departe, nu este numai meritul meu, ci si al celor ca tine, care se straduiesc, studiaza si chiar inteleg acest limbaj. :)

pentru ca tot am deschis aceasta discutie, as mai face niste remarci personale referitoare la acest subiect. din documentaia mea, jazzmaster-ul a fost introdus in fabricatie in 1957 si a aparut pe piata in 1958, dorindu-se initial, de catre leo fender, un "up grade" la stratocaster, dar neavand succesul scontat. a fost adoptata de "surf"-eri cu ceva succes, la fel ca si sora mai mica, jaguar-ul, care a aparut in 1961. ambele chitare au fost adoptate ca ''altceva", in materie de instrument folosit, in afisarea atitudinii, mai tarziu, prin anii '80, de catre punk-isti iar, mai nou, am vazut ca este preferata si in alternativ (incubus).

numai de bine. :)

 

Asa este , si cu reintyroducerea in mainstream ,este doar de imagine nu are cam nimica cu caracteristica chitarei (lor) vintage.

 

Am vazur un DVD Shadows in turneu in 2004 ,si schimba chitarele ...zice Hank Marvin ...va intrebati de ce schombam chitarele ? ...hehe ..ptr ca putem .....apoi specifica pentru piesele vechi trebuie corzi mai tensionate decat la cele compuse ulterior....totul ptr ascultatori ..sa sune bine.."..

 

La tot felu de "trupe" cu cate o singura compozitie chitara este doar decor sau accesorii la imbracaminte ...asa a proiectat scenograful in marea lui inspiratie de moment :"retro".

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.