www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Interes General


Ulrich
 Share

Recommended Posts

Pret: 99 RON


Localitate: Tg.Mures


Contact: satie_erik@hotmail.com


Stare: Uzura normala

Accept schimburi: Accept schimburi

Vreau sa va atrag atentzia despre  noile reglementari  aparute in USA referitoare la comercializarea inafara tzarii a instrumentelor din lemn de rezonantza masiv, intrate de curind pe lista de  "specii protejate"(link-urile la articolele aparute in US le gasitzi  postate mai jos undeva la un anuntz "cumpar") . O sa copiez aici un mic text, ce apare mai nou  la sfarsitul descrierii instrumentelor de vinzare,  Textul este de pe site-ul "Elderely" si apare la chitarile facute  din "solid rosewood".

 

"NOTE: For orders SHIPPED OUTSIDE THE USA, this instrument may require export and import documentation. If you place an order, we will contact you with further information. * "

 

Cred ca lucrurile astea sint menite sa ne afecteze pe totzi. In ce fel?, ramine sa vedem....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

buna dimineata :)

 

s-a mai scris, de ex aici https://forums.rgc.ro/topic/119652-new-cites-regulations-for-all-rosewood-species/?hl=cites

 

eu am inteles ca se aplica pt orice instrument, nou sau uzat, care are catusi de putin rosewood pe el, se aplica. fie si doar dopul acela de trussrod de la un fender cu maple neck, cel putin asa mi s-a comunicat

 

se aplica la orice export, dintr-o tara in alta. nu doar in/din usa.

 

din cate am inteles practic sunt blocate cam orice exporturi, pt o perioada care poate dura pana la cateva luni...depinde de la un stat la altul, de la un magazin la altul, pt ca ei sunt cei care trebuie sa faca tot felul de hartii si sa obtina autorizatie etc...

 

poate ne confirma cineva care a incercat sa ia de pe thomann... sau poate in ue se poate "exporta", fiind piata comuna.

 

desi in linkul de mai sus scrie ca se poate, erau ceva discutii daca se poate iesi din tara cu instrumentul personal, fara formalitati.... cel putin acum ceva vreme erau semne de intrebare...ceva de genul daca are pana in 10 kg. sau doar rosewood-ul sa fie pana in 10kg (?). desi nu stiu cum cantaresc ei daca ies din tara cu 15 chitari, toate cu fretboard din rosewood... 

 

dar concluzia eu cred ca se arata deja destul de clar. vor creste preturile. 

 

am inteles ca in uk iti si comunica, un pret de aprox 70 de lire pt formalitatile din partea vanzatorului, pt instrument sercond. practic comertul international cu instrumente second va primi o lovitura, pt ca poate nu toate magazinele isi vor bate capul cu vanzarile internationale, se intampla si pana acum, iar de acum au un motiv in plus sa nu o faca. fie datorita costurilor si timpului, fie datorita faptului ca mi se pare ridicol sa te oblige sa aduci documentatie pt un instrument produs pana la intrarea in vigoare a reglementarilor (1 ian 2017)... la multe companii te bucuri daca afli macar anul cand a fost produs instrumentul, la altele nici atat...daramite specificatii, cantitati, origine...sa fim seriosi...

 

cine iti mai da documentatie pt o firma obscura puscata din anii 70?

 

sau poate se vor mai relaxa regulile...

 

...

The buyer needs to do some paperwork, too, it seems...
At least in Germany you need an import certificate for the customs which you will get if you provide the papers from the seller. So you have to plan your international deals a bit

Edited by barbarossa
Link to comment
Share on other sites

n order to be legit, I have to do the following:
1. Apply for a permit to export the instrument. $200US
2. Apply for a certificate for each instrument I'd like to sell. 1x$5US=$5US
3. Complete the application for for each instrument describing in specific detail the extent of CITES regulated material in the instrument by weight and composition. Including either an invoice showing the date of purchase and the manufacturer's explanation of the materials used, or a manufacturer's affidavit declaring the same information in the case an original invoice in not available. 
4. Wait 60-90 days for approval.
5. Ship the instrument within a 12 month window. 
6. If requested by customs provide additional information regarding the manufacture of the instrument and any and all requested proof of CITES compliance.

If these qualifications are not met, the instrument in question is subject to possible confiscation and/or destruction.

 

 

I live in Switzerland, which is outside the EU. I asked Thomann.de who's one of the biggest dealer in Europe about buying rosewood guitars.

From now, they didn't ship these guitars outside the EU anymore, if they are under 1'000€.
For more expensive guitars (+1k), there are about 90€ of fees and min. 2 weeks of waiting for the certificate delivery.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 8 months later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.