www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Butonasul Problematic....


Guest sergiu
 Share

Recommended Posts

Guest sergiu

de vreo 2 zile am o problema cu chitara.....daca incerc sa invart de volum cam pariaie. Cat timp butonul sta neatins se aude lacrima, cum il misc putin face parca l-as fi injurat de mama. Nu vreau sa ma complic daca nu este cazul, asa ca intreb daca stie careva cum as putea rezolva singur problema. E posibil sa fie de la potentiometru singur, si sa fie vorba doar o operatiune de inlocuire (bineinteles, daca l-as putea face in siguranta singur)?

Link to comment
Share on other sites

Guest Wierdguy
de vreo 2 zile am o problema cu chitara.....daca incerc sa invart de volum cam pariaie. Cat timp butonul sta neatins se aude lacrima, cum il misc putin face parca l-as fi injurat de mama. Nu vreau sa ma complic daca nu este cazul, asa ca intreb daca stie careva cum as putea rezolva singur problema. E posibil sa fie de la potentiometru singur, si sa fie vorba doar o operatiune de inlocuire (bineinteles, daca l-as putea face in siguranta singur)?

Nu ma pricep la electrice, dar cred ca e de la potentiometru... aceeasi problema o aveam si eu la o pereche de boxe.

Link to comment
Share on other sites

Guest radioman

Incearca asa inainte de a-l schimba. Fa 10-15 ture COMPLETE rapide, de la minimum la maximum.

De regula asta rezolva problema, care apare la potentiometrele folosite rar, sau numai o portiune din cursa lor nominala.

Link to comment
Share on other sites

Guest sergiu

da..tind spre al schimba. Incercam totusi o alternativa. Daca mai are careva sa-mi zica ceva "WACKY SOLUTIONS" please do!

Link to comment
Share on other sites

Guest ady_w3t

e opsibil ca potentiometru sa aibe o gaurica mica daca are baga spirt inauntru cu o seringa dar nu foarte mult si rotestel de cateva ori sa se curete

daca nu are gaurica il desfaci si cureti tot cu spirt merge

sau ceva alcool

Link to comment
Share on other sites

Guest EPSYLON_CURSE

Cu un spray ''rezolvi'' mai multe poturi deci e buna investitia. Am si eu asa ceva si pot sa spun ca functioneaza perfect.

Link to comment
Share on other sites

Guest sergiu

am ulei de motor dar nu ma incanta ideea...am razuit un varf de creion si am bagat praful prin gaurica respectiva. Problema este insa rezolvata partial..se pare ca grafitul a ajuns doar pe o anumita portiune de circuit care acum este sanatoasa. continui incercarile.....

Link to comment
Share on other sites

Guest EPSYLON_CURSE

de ce bagi grafit in gaura??

 

Frate grafitul e conductor, dupa aceea chiar ca o sa fie nevoie sa-l schimbi.

Link to comment
Share on other sites

Guest sergiu

se pare ca am fost tradat atunci..un prieten bate cu caramida in piept ca asa si-a rezolvat el problema. I-am pus si eu aceiasi problema...ma rog. Am facut rost de spray pana la urma...

Link to comment
Share on other sites

Guest JordyLaForge
se pare ca am fost tradat atunci..un prieten bate cu caramida in piept ca asa si-a rezolvat el problema. I-am pus si eu aceiasi problema...ma rog. Am facut rost de spray pana la urma...

 

 

 

In cateva din posturile de mai sus sunt multe sfaturi dupa care daca te iei sigur va trebui sa cumperi un potentiometru nou. Exista spray contact (majoritatea au prevazut un tub pentru dirijarea jetului) care poate fi folosit la curatarea contactelor. Dai un jet dupa care rasucesti potentiometrul de cateva ori de la un capat la celalalt si ai rezolvat problema.

 

Nu incerca ulei, grafit sau orice solvent pentru ca vei distruge potentiometrul.

 

Un tub de spray contact cred ca ar trebui sa aiba orice posesor de chitara.

 

http://www.adelaida.ro/product_info.php?cP...products_id=412

Link to comment
Share on other sites

am ulei de motor dar nu ma incanta ideea...am razuit un varf de creion si am bagat praful prin gaurica respectiva. Problema este insa rezolvata partial..se pare ca grafitul a ajuns doar pe o anumita portiune de circuit care acum este sanatoasa. continui incercarile.....

 

cel mai bun ulei este cel de masina de cusut industriala ...

Link to comment
Share on other sites

Guest Wierdguy
cel mai bun ulei este cel de masina de cusut industriala ...

Io nu te inteleg frate. tecomplici cu grafit, ulei de motor, seringi, spirt si altele. Schimba`l. Nu e mult unul.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.