www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Corzile Elixir


ThinkBlue
 Share

Recommended Posts

Stie cineva, ceva despre corzile Elixir? A cantat cineva pe asa ceva? Un prieten din State imi trimite un set saptamana viitoare si mi-a spus ca te tin de vreo 3 ori mai mult decat orice alte fel de corzi si, in plus, nu iti ranesti degetele. M-am uitat pe net dupa ele, dar vreau parerea cuiva care chiar a cantat cu asa ceva.

Link to comment
Share on other sites

Foarte corect punctat.Eu am niste seturi, si am folosit ceva vreme.Este adevarat ca rezista mult mai mult.E adevarat si ca nu-ti mai ranesti degetele.De ce? sunt foarte foarte moi.Personal am renuntat la ele din mai multe motive.Unul este ca am trecut pe corzi mai groase, si al doilea este ca elixir nu suna chiar pe gustul meu.

Link to comment
Share on other sites

Guest radioman

Greseala mea atunci, dar eu cred ca "ranitul" asta tot de grosimea calusurilor e legat. :)

 

Deja o luam off-topic..

Edited by radioman
Link to comment
Share on other sites

Greseala mea atunci, dar eu cred ca "ranitul" asta tot de grosimea calusurilor e legat. :)

 

Deja o luam off-topic..

Am inteles. Multumesc mult pentru informatii. Acum, nu stiu ce sa zic, fiind de pomana, nu strica sa ai asa ceva prin casa. Iar incep sa ma enervez ca n-am decat o chitara si nu pot sa fac prea multe experimente. Asta e.

Link to comment
Share on other sites

Eu folosesc Elixir.

Pe electrice si pe acustice.

Dureaza mult mai mult (3-4 ori)... Adica Sunetul se pastreaza constant ca timbru o perioada mulot mai mare. Se curata mult mai usor.

Sunetul este de la inceput bun - nu trebuie "rodate" pentru a scapa de sunetul metalic al unor corzi noi.

 

Nu este adevarat ca sunt mai moi decat alte corzi de aceeasi grosime. Sunt normale.

Sunetul este foarte bun (mie imi place). Comportamentul in timp este exceptional. Cand cedeaza se duc foarte brusc.

Au un singur "defect": sunt foarte scumpe, si nu se gasesc in Romania.

In Franta costa intre 18-24Euro setul de .09. In USA 12-14$. Daca prinzi o oferta si iei mai mult de 5 seturi sub 10$.

Nu stiu de ce sunt mai scumpe in Europa pentru ca banuiesc ca sunt facute in Scotia.

 

Mostre de sunet in toate duelurile la care am participat - diferite chitari. Cel mai natural duelul 60.

D63 - telecaster (cam nereglat ca era new)

D61 , D60, D52 stratocaster

D59, D54 - JS100 Ibanez + T200

D58, D53- Js 100 Ibanez + Applause (acustica)

etc...

Edited by dgeekoo
Link to comment
Share on other sites

Guest MrJackson
Sunetul este de la inceput bun - nu trebuie "rodate" pentru a scapa de sunetul metalic al unor corzi noi.

Unii (printre care si eu) apreciaza sunetul metalic al corzilor noi. Asa ar trebui sa suna corzile de fapt, dupa parerea mea...

 

Au un singur "defect": sunt foarte scumpe, si nu se gasesc in Romania.

 

Se gasesc la baietii care aduc Carvin...

Link to comment
Share on other sites

Unii (printre care si eu) apreciaza sunetul metalic al corzilor noi. Asa ar trebui sa suna corzile de fapt, dupa parerea mea...

Se gasesc la baietii care aduc Carvin...

 

Chestie de gust.

Eu trebuie sa le "rodez" cam 30-40 minute (cel putin) ca sa ajung la sunetul de corzi noi care imi place (la seturi normale nu Elixir). Nu imi displace brilliance-ul, insa nu suport sunetul metalic accentuat (armonicele de pe la 4-5000HZ) de pe corzile matisate (ultimele 3).

Cu ocazia asta pot vedea si daca exista vreun defect de fabricatie (ca se mai intampla) si se mai si stabilizeaza acordajul si chitara.

Dar este o chestiune legata de gust, cum am spus mai sus.

Link to comment
Share on other sites

mie nu imi place de loc sunetul ala,nici de la Elixir,si nici corzile "coated"de la DR,care de altfel e marca mea preferata,nu au viata si le simt ciudat la mana

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.