www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Combo Lampi Max. 20w


Doctor X
 Share

Recommended Posts

Pentru a evita deschiderea unui thread nou cu 2-3 reply-uri, intreb si eu aici: care a incercat combo-ul asta?

http://www.laney.co.uk/show_prod.php?title=LC15R

http://www.thomann.de/de/laney_lc15r_egitarrencombo.htm

Ce alte variante de combo pe lampi, pana in 20W, pana in 400 de euro (cu fx-loop, eventual cu 2 canale, eventual cu footswitch, eventual cu dif de 12") mi-ati recomanda?

Multumiri calduroase!

Mda, a trebuit totusi sa deschid un topic nou. Intrebarile de mai sus raman valabile. :)

P.S. Astept sugestii si de la producatorii romani de amplificatoare.

Edited by Geologu
Link to comment
Share on other sites

Eu am un laney pe lampi, VC 15, si il recomand fara retineri. Exista undeva in topicul cu poze cu chitarile nostre( pe ultimele pagini) o prezentare scurta. ca idee generala, detaliile de pe situ Laney sint foarte apropiate de adevar( spre diferenata de alte firme cu reclame bomabastice) Nu este un amp cu gain extrem dar pt blues si rock clasic face fata cu brio iar daca ii pui in fata un booster sau o pedala de od face fata si pt hard rock. Din cite stiu eu seria LC ,de care intrebi tu, are un pic mai mult gain. Reverbu pe ambele e acutronics, nici extraordinar nici deplorabil, iar canalele sint defapt 2 pseudo canale, canalul de gain are corectii doar pt gain si volum si imparte celelalte butoane cu canalul de clean, care este unu extrem de reusit si cald in opinia mea. Difuzoarele Jensen sint un pic cam stridente (iarasi in opinia mea) dar asta se rezolva dupa o perioada de break in sau prin adaugarea unui cabinet de extensie.

 

daca vrei sa afli ceva specific, in masura in care te pot ajuta, am sa-ti raspund.

Link to comment
Share on other sites

Guest anghelescu

il vrei pt..acasa sa te joci tu cu el..etc, sau pt chestii mai seriose.poti sa incerci si epiphone valve standard .cauta pe thomann.

 

bafta

Link to comment
Share on other sites

il vrei pt..acasa sa te joci tu cu el..etc, sau pt chestii mai seriose.poti sa incerci si epiphone valve standard .cauta pe thomann.

 

bafta

Pentru acasa, eventual un jam cu prietenii. Dar, totusi, Epiphone-ul e prea spartan.

Acum am mai gasit asta http://namm.harmony-central.com/WNAMM07/Co...sor-Studio.html si ma gandesc daca merita asteptarea. In orice caz, pare foarte promitator.

Link to comment
Share on other sites

Guest arosulescu

io mi-as face unu ...daca nu as avea ... adica asa ca sa te mai destinzi dupe o zi intreaga de masurat pietre ... te relaxezi facandu-ti unu ... daca o sa intrebi pe forum cum se face cre ca se gasesc 100 care te pot povatui... glumesc dar vb si serios in acelasi timp. Eu am acasa atat pt studiu cat si pt concert un jcm 800 ...urla da innebunesti... ii scot 2 din cele 4 el 34 si ...nu ca ar suna mai incet da macar am senzatia ca am facut orice sa nu deranjez vecinii...

 

spor

Link to comment
Share on other sites

No, ce pot sa zic? La pietre ma mai pricep, da' la electronica ba. De-asta prefer sa cumpar decat sa fac (asta in afara de faptul ca dupa ce dai cu ciocanu' in pietre o zi intreaga, numai de construit amp-uri pe lampi nu-mi arde :) ).

Din pacate, din cei 100 care ma pot povatui, numa' cativa s-au incumetat pana acum. :) Am ceva oferte, timp sa probez nu prea am. Probabil o sa iau din nou o decizie oarba, ca pana acum nu m-am fript.

Link to comment
Share on other sites

Guest anghelescu

hmm si eu vreau sa imi cumpar un amp mic pt acasa...pt recording..sa fie lampa si sa fie de calitate, pt repetitie merge..cantitate dar aici vreau calitate. :)

 

ma gandeam la astea

-un amp tone de la sebi jack

-epiphone valve standard http://www.thomann.de/de/epiphone_valve_standard_epstdsp.htm

-laney lc15r http://www.thomann.de/de/laney_lc15r_egitarrencombo.htm

-laney vc15-110 http://www.thomann.de/gb/laney_vc15110_gitarrencombo.htm

si cam atat....sau ma gandesc sa astept pt peavey windsor ala..din postu lu geologu de mai sus...pare f ok dar sper sa nu depaseasca vreo 400E

 

dintre toate alea de mai sus... ampul tone si cele laney ma tenteaza cel mai mult... dezavantaj la tone si la epiphone e ca au un singur canal...

(as putea sa mai astept sa mai strang bani sa iau un peavey valve king..dar..nu e sigur)

 

cam ce ati recomanda voi..doar daca ati pus mana pe ele..nu din auzite.

Link to comment
Share on other sites

La Laney ma gandisem si eu, initial. Chiar gasisem niste demo-uri video cu LC15, care sunau binisor (acum nu le mai gasesc, damn it; erau tot pe un forum), dar nu chiar pe gustul meu, desi era destul de bine dotat in banii aia si, in plus, made in UK. Mai putin decat Windsor-ul, totusi, care are si un soi de power attenuator incorporat, "transformer-balanced XLR recording output with unique mic simulator" si dif de 12". Din pacate, Windsor Studio va aparea pe piata in trimestrul 2 al anului (nu-i chiar atat de departe), dar cine-stie-cand in Romania, iar pretul se va invarti in jurul sumei de 500 de dolari (la ei).

 

P.S.: Anghelescu, mersi pentru up. :)

Link to comment
Share on other sites

Guest arosulescu

cred ca stii foarte bine ca o scula nu o poti evalua dupa un demo de pe net sau ceva de genu... cred ca nu are nici un sens sa cumperi un amp din asemenea rationamente... mai bine te uiti pe schema si compari cu altceva dar daca zici ca nu ai nicio treaba cu electrotehnica... cam greu sa te prinzi

Edited by arosulescu
Link to comment
Share on other sites

cred ca stii foarte bine ca o scula nu o poti evalua dupa un demo de pe net sau ceva de genu... cred ca nu are nici un sens sa cumperi un amp din asemenea rationamente... mai bine te uiti pe schema si compari cu altceva dar daca zici ca nu ai nicio treaba cu electrotehnica... cam greu sa te prinzi

Corect, n-am incredere in demo-urile audio de pe net, dar cele video, in care un nene vine, isi infige cablul in respectivul amp si baga, fara sa incerce sa scoata din cadru ceva, nu cred ca-i chiar de ignorat, mai ales ca in multe cazuri sunetul e preluat prin microfonul camerei si e mai prost decat in realitate.

Asta e, daca pe-aci nu prea gasesti genul asta de amp-uri....

Link to comment
Share on other sites

Guest anghelescu
La Laney ma gandisem si eu, initial. Chiar gasisem niste demo-uri video cu LC15, care sunau binisor (acum nu le mai gasesc, damn it; erau tot pe un forum), dar nu chiar pe gustul meu, desi era destul de bine dotat in banii aia si, in plus, made in UK. Mai putin decat Windsor-ul, totusi, care are si un soi de power attenuator incorporat, "transformer-balanced XLR recording output with unique mic simulator" si dif de 12". Din pacate, Windsor Studio va aparea pe piata in trimestrul 2 al anului (nu-i chiar atat de departe), dar cine-stie-cand in Romania, iar pretul se va invarti in jurul sumei de 500 de dolari (la ei).

 

P.S.: Anghelescu, mersi pentru up. :)

hmm..cred ca o sa imi iau gandul de la windsor-ul ala ca e cam scump...si mai e pana sa apara :) laney vc15...e pe primu loc, are 2 canale..fata de lc15 care are decat 1.

 

o varianta nu tocmai pt acasa...ar fi si peavey valve king..head... sa iau headu acum si un cab mai incolo putin. ar fi cea mai buna solutie ala merge si la concerte, lampa,100W, si am gasit video-uri cu oameni care cantau si blues si heavy metal pe el...deci m-am convins ca e versatil. (canti blues cu scule de blues si metal cu scule de metal bineinteles :))

Edited by anghelescu
Link to comment
Share on other sites

Corect, n-am incredere in demo-urile audio de pe net, dar cele video, in care un nene vine, isi infige cablul in respectivul amp si baga, fara sa incerce sa scoata din cadru ceva, nu cred ca-i chiar de ignorat, mai ales ca in multe cazuri sunetul e preluat prin microfonul camerei si e mai prost decat in realitate.

Asta e, daca pe-aci nu prea gasesti genul asta de amp-uri....

 

Cred ca se referea (si in cazul asta ii dau dreptate) la faptul ca ar trebui sa-l butonezi tu ca sa vezi ce si cum. Un demo nu iti arata exact ce poate scula si cum se comporta la diferite reglaje si mai ales cum raspunde la stilul tau de cantat etc. El spunea ca nu poti evalua o scula dupa un demo, ceea ce e adevarat. Sigur, in Romania n-ai unde incerca, asta e...

Sa te uiti pe schema ca sa o evaluezi... sa fim seriosi... cati dintre noi pot asta? Eu chiar n-am habar, dar banuiesc ca una poate fi schema dar calitatea componentelor folosite ramane o variabila... habar n-am, zic si eu.

Edited by Faust
Link to comment
Share on other sites

Guest Wierdguy

nu stiu daca sunt de ajutor, dar la grosmann parca aveau un amp pe lampi.avea la status nea` grosu

Link to comment
Share on other sites

Guest anghelescu
check it out combo lampi sub 100 euro only by harley benton :)

l-am vazut...e copie clara dupa epiphone valve head

Link to comment
Share on other sites

Guest Impaler
l-am vazut...e copie clara dupa epiphone valve head

 

Ah,numai bine,ca si eu caut amp.Chestia e ca ma gandisem ca unul de 15W SS sau hai hibrid (Valvetronix) e super suficient pentru acasa.

Chiar unul de 15W pe lampi pentru acasa ? :) ...mi se pare fabulos de multa putere.

 

Referitor la Harley ala...din auzite (dar si din pret) par slabe. Le'a incercat careva ?

Un amp pe care eu l'as lua este Crate V58,e 250-280 de para in US,dar in Europa nu prea se gaseste :).

E cineva interesat la o comanda de pe saitul www.music123.com ? Trimit international,taxa e 40$,dureaza 2 saptamani.

Cel putin asa mi'au raspuns pe mail.

Echipamentele sunt trimise cu FedEx dar aici e o problema : scrie brokerage & customs are supported by the customer,si nush exact cat vine asta.Daca e prea mult pica.

In fine,in mai multi,cred ca nu iesim prea mult peste pretul online (oricum mult sub ce e in Europa).Cum suna ?

Link to comment
Share on other sites

ca sa te mai destinzi dupe o zi intreaga de masurat pietre ... te relaxezi facandu-ti un amp

eu am atat pt studiu cat si pt concert un jcm 800 ...urla da innebunesti... ii scot 2 din cele 4 el 34 si ...nu ca ar suna mai incet da macar am senzatia ca am facut orice sa nu deranjez vecinii...

:):)

Edited by ciuci
Link to comment
Share on other sites

Astept cu mare interes impresii. Si mai ales daca se poate instala o bucla in chestia aia :)

O sa ai ceva de asteptat :) .Pana strang eu banii (poate chiar mai vand cate ceva :) ), pana ma intorc din delegatie...he he. Prin mai cred ca se va intampla tarasenia.

 

P.S. Ne vedem la sala atunci si punem si Sonic Stomp-ul unde trebe. :(

Edited by Geologu
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.