www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Despre Microfoane...


Guest gnrmarius
 Share

Recommended Posts

Guest gnrmarius

Legat de microfoane, vreau sa inregistrez si eu ce cant, pe calculator.Stiu ca exista microfoane speciale pt instrument dar nu mi le permit, adica nu vreau sa astept pana strang 4 milioane!

 

Am vazut la Muzica microfoane Proel, cel mai ieftin era 150ron.

 

Exista in comert microfoane JVC/Panasonic pe la 5-600de mii.

 

Probabil ca sunt microfoane de voce.Totusi, daca imi iau unul, exista sansa sa se inregistreze cat de cat decent???

Link to comment
Share on other sites

microfon electret cu preamplif adaptor cu FET

 

Se mai gaseau in comert , unele casetofoane aveau incorporate asemenea microfoane , in caz ca nu gasesti sunt scheme de preamplif adaptor cu FET+BC413 ...sau cu integrat cu intrare pe FET ( ca si TL 72 ,...

 

ACESTE CAPSULE SUNT IEFTINE , undeva intr=o consignatioe poti cumpara mai multe si prin incercarii gasestii ce-ti place. Dinamica mare , zgomot mic.

 

 

Eu am inregistrat cu Neuman U57 apoi si cu electret de casetofon , la conditiile de recording acasa in camera nu sesizezi diferente. Diferenta de cateva mii de Euro$ nu se justifica !!

 

In plus fiind ieftine poti sa construiesti doua si pozitionand corespunzator inbunatatesti sunetul inregistrat.

 

Alte microfoane nu are rost sa cumperi.

 

Microfoanele de concert ptr cantat au alte caracteristici de care nu ai nevoie acacsa sau la o inregistrare.

 

In capsulele de mic multimedia sunt aceleasi microfoane electret , doar ca trebuie scoase din cutiie , carcasa si montate in capatul unui tub ( care serveste ca si maner de care sa prinxi microfonul , ) Deci in capatul tubului capsula sa aiba capatul afara din tub , apoi se pune un burete ca sa nu se depuna praful...etc

 

Carcasele de mic electret care se fac ptr multumedia sun mici rezonatoare pe "medii" ( voce) ca sa ridice inteligibilitatea vorbei , acesta decoloreaza sunetul , scotand din aceaste carcase ( patrate, rotunde ,,,cu micci fante , gauri..ptr rezonanta si directivitate ) scapi de sunetul de "butoi"

 

Au banda de frecventa asemanatoare cu microfoanele condensator scumpe , singurul lucru ce difera de la un microfon condensator cu membrana mare ..ar fi dinamica .

 

Mic condenser cu diafragma mare functioneaza bine la sunete cu atac foatrte mare , cinel , tobe, trompeta , coarda coarda de chit acustica ( plesnita si captata de aproape).

 

Cu doua microfoane electret pozitionate "bine" la o distanta mai mare de 0,5 m poti sa dai in acustica cat de tare vrei si vaei avea un sunet captat OK.

 

microfoanele electodinamice nu sunt mai bune .

 

Dar daca-i problema psihica , si de imagine , atuncea ...NUMAI........NEUMAN U 47 sai U57 cu diafragma mare dubla ...la aprox 5000 Euro bucata. im,preuna ca alimentator si adapptor preamplif plus reglaj de directivitate pe tub plus un compresor pe tub pte microfon de voce...

 

 

http://www.macmusic.org/ads/view.php/lang/en/id/52190/

 

 

sau o liasta cu ce se foloseste

 

Microphone List

 

MANLEY Gold Reference Tube

AKG "The Tube" with Stephen Paul "Delta 9" capsule

NEUMAN U47 Tube with Stephen Paul capsule

NEUMAN SM69 Stereo with Stephen Paul capsule

AKG C12 VR Tube

CALREC Soundfield SP422 Stereo

NEUMAN U87A with Stephen Paul capsule

NEUMAN U87 with Stephen Paul capsule

AKG C414 with Stephen Paul capsule (x2)

SANKEN CU41

NEUMAN KM184 (x3)

B&K 4007

NEUMAN U87

NEUMAN U47(fet)

NEUMAN KM84

NEUMAN KM86 (x2)

AKG C414

AKG C452 (x2)

AKG D112

CALREC CM1050 (x4)

BAYER M26 Ribbon

SHURE SM57 (x2)

PZM (x3)

 

http://profile.myspace.com/index.cfm?fusea...endID=127246411

 

in acest studio

Link to comment
Share on other sites

Guest anghelescu
Legat de microfoane, vreau sa inregistrez si eu ce cant, pe calculator.Stiu ca exista microfoane speciale pt instrument dar nu mi le permit, adica nu vreau sa astept pana strang 4 milioane!

 

Am vazut la Muzica microfoane Proel, cel mai ieftin era 150ron.

 

Exista in comert microfoane JVC/Panasonic pe la 5-600de mii.

 

Probabil ca sunt microfoane de voce.Totusi, daca imi iau unul, exista sansa sa se inregistreze cat de cat decent???

mha..am gasit eu pe thomann microfoane speciale pt instrument..la 12 E , erau T.Bone...

 

o sa imi iau eu.eventual daca vrei iti spun cum sunt

Link to comment
Share on other sites

Guest gnrmarius
mha..am gasit eu pe thomann microfoane speciale pt instrument..la 12 E , erau T.Bone...

 

o sa imi iau eu.eventual daca vrei iti spun cum sunt

 

Sigur, poti sa faci si un review daca vrei.Sunt deschis la informatie!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Guest mache
Sigur, poti sa faci si un review daca vrei.Sunt deschis la informatie!

 

am inregistrat cu un microfon jvc de vreo 60lei si se aude mai bine....

da' cel mai bine bagi ampu direct in intrarea de microfon in placa de sunet..eftin si bun :)

Link to comment
Share on other sites

Guest gnrmarius

No no no, pai si sunetul ampului, ce facem cu el?Tranzistori, boxa?Nimic?Il conectam asa pur si simplu la placa?Nu merge...

:) O sa incerc cu un mic ieftin, daca nu imi place, strang bani si peste cateva luni iau un Shure si gata!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.