www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Om 0028 Silver Creek T160


CiocanelBloodyCIocanel
 Share

Recommended Posts

Advertising: Daca vrea cineva pot sa aduc 1-2 astfel de chitare in decembrie. (cu precomanda, in functie de ce au disponibil si ce vreti). PS: Inclusiv resonatoare Hudson DMRG 1

 

1. Despre Silver Creek se gasescc multe pe net. Basically, din ce am observat pe magazinul fabricii Silver Creek = Recording King = Flinthilll = Paulsch = Johnson = (oarecum) Potomac by Eastman (cu diferenta ca aia dadeau si alte optiuni pentru fretboard si au un neck cu V mai soft)

 

2. Astea pe care le au ei sunt din stoc vechi de 5-7 ani. A mea are o burta mica, era mai ieftina si au mai ramas putine fara burta. Momentan nu ma deranjeaza burta ca e nu e deformare mare si am corzi de 0.11 acordata un semiton mai jos, dar o s-o rezolv usor. Se rezolva relativ usor.

 

Specs:

 

Martin style 00-28

V neck (gros, dar nu inconfortabil)

Nut cu Spacing larg, cam ca la clasica, perfect pentru fingerstyle

Scale: 24.9. Perfect pentru fingerstyle. Corzi mai putin tensionate si mai usor de apasat.

Sound foarte uniform, tipic OM,

Nut si saddle de os

Pinuri de plastic, dar mi-am comandat niste pinuri din abanos, (bling bling, pac pac)

Echipata in video cu D'addario EXP 0.11 coated

Mahon solid pe spate si lateral si neck

SOLID TOP (spruce)

Rosewood fingerboard

  • Nut width: 1-3/4"
  • Neck width at body: 2-3/8"
  • String spacing at saddle E-E: 2-5/16"

http://www.acousticfingerstyle.com/SilverCreekReview.htm

 

Chitara e perfecta pentru fingerstyle. Fiecare coarda suna la fel de tare ca cealalta si este un sunet puternic. Nu este un sunet clar ca la dreadnought, pentru ca asa sunt OM-urile, but then again, I ain't no folk player.

 

Tunerele sunt OK, nu sunt la fel de fine ca cele de pe Hagstrom, dar tin acordajul cu zilele (daca nu dau drumu la aerul conditionat...)

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.