www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Folosirea Pedalierului


hourglass
 Share

Recommended Posts

Salutari.

 

Am o nelamurire.

De ceva timp lucrez la crearea semnalului din pedalier, iar de cand am inceput treaba asta tot ma bate gandul cu o mare intrebare.

Am gasit cateva topicuri pe problema insa nu indeajuns de concludente.

 

Sa spunem ca semnalul ar fi asa (il voi face simplu ca sa fie mai usor discutata problema in cauza): Chitara -> Overdrive -> boost pedal -> Volume pedal -> Fulltube amp pe canalul crunch; si urmatoarele in FX LOOP: Delay -> Pitchshifter -> reverb.

 

Exista vreo posibilitate printr-o alta pedala (si care ar fi aia?) sa conectez tot semnalul + fx loop ca prin actionarea unui singur buton (ca la un procesor digital) sa pot activa 3 pedale deodata + un canal de la amplificator? Daca as avea astfel un patch pentru tonul de ritm (gain stack overdrive + crunch channel + reverb), altul pentru lead (lead channel + boost + delay), altul pentru un dirty clean (clean channel + overdrive + reverb) as putea face schimbarile dintre pasaje in melodii printr-o simpla apasare de buton, in loc sa ma incurc in picioare dansand pe scena... 

 

Exista posibilitatea aceasta?

 

Multumesc

Edited by hourglass
Link to comment
Share on other sites

 

Salut!

Multumesc pentru recomandare. Da, cam asta e ce as avea nevoie, insa nu vad niciunde daca pot sa cuplez si footswitch-ul amplificatorului care... e cu cablu midi. 

Sa inteleg ca teoretic trebuie sa invat tot ce pot despre Looper pedals.

Link to comment
Share on other sites

pai e cel mai bun ala dar e peste 1000 $ :D.  

 

Anyway, sugerez the pedal show, o emisiune despre pedale foarte misto 

Au tot felul de episoade misto despre pedale de chitara  (overdrive, distors, despre clone de klon, dumble, wah, fuzz, chorus, reverb, delay....). 

https://www.youtube.com/channel/UCnUXq8mGmoHt0e6ItuTs10w

 

Unul din tipi Daniel se ocupa de the gig rig 2. Cred ca e compania lui cea care le face. Pe langa faptul ca le face, face si pedalboards pentru tot felul de chitaristi celebri. Vezi pe youtube.

Cel mai recent vazusem un video despre pedalboard-ul lui Dave Kilminster care canta cu Roger Waters si mai era unul despre pedalboard-ul lui Tom Quayle.

 

Sunt si variante mai ieftine pentru loopere, dar nu am incercat doar m-am uitat la review-uri

 

http://www.moenfx.com/gec9.html

 

sunt mai multe modele

 

si joyo

 

http://www.joyoaudio.com/en/product/fl_54.html

 

chestia e ca moen si gec9 sunt mai chinezarii. Nu zic, probabil ca-si fac treaba, dar trebuie studiata problema :)

Edited by sorin_popovici
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.