www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Complete Guide Please


Guest DoomShadow
 Share

Recommended Posts

Guest DoomShadow

Salutari ... din nou :)

Eu m-am apucat de chitara acuma 3 saptamani B) imi puteti spune si mie pasii pe care trebuie sa-i urmez ... treptat, treptat ... si va rog nu ma puneti sa caut ... asi face-o cu ce mai mare placere dar timpul ma preseaza ... school, sports ... shit :) so please .... doar pashii ... astept raspuns ... multumesc anticipat ;)

Dictionar :)

Pasi = etapele pe care trebuie sa le urmez. exemplu: acorduri, metronom, ritmuri, moduri, ... teoria cum trebuie sa o invat si ... tot tot tot :(

P.S. nu sunt incepator incepator ... stiu sa tin chitara in mana ... stiu acordurile ...

Edited by DoomShadow
Link to comment
Share on other sites

Salutari ... din nou :)

Eu m-am apucat de chitara acuma 3 saptamani B) imi puteti spune si mie pasii pe care trebuie sa-i urmez ... treptat, treptat ... si va rog nu ma puneti sa caut ... asi face-o cu ce mai mare placere dar timpul ma preseaza ... school, sports ... shit :) so please .... doar pashii ... astept raspuns ... multumesc anticipat ;)

Dictionar :)

Pasi = etapele pe care trebuie sa le urmez. exemplu: acorduri, metronom, ritmuri, moduri, ... teoria cum trebuie sa o invat si ... tot tot tot :(

P.S. nu sunt incepator incepator ... stiu sa tin chitara in mana ... stiu acordurile ...

 

Citeste asta: http://rapidshare.com/files/7847729/steve_...urs_workout.pdf

Link to comment
Share on other sites

La clipurile astea te-ai uitat? http://forums.rgc.ro/index.php?showforum=67

 

3 saptamani inseamna foarte putin si siguranta asta "stiu sa tin chitara in mana, stiu acordurile" poate o face bine la moral dar face prost la eficienta invatatului. Stiu chitaristi care canta de peste 20 de ani si care mi-au spus ca in urma cu un an cantau de 10 ori mai prost (si nu e vorba de chitaristi de foc de tabara).

Pune mana si invata sa canti piese simple dar du-le pana la capat. Casca ochii la ce spun cei mai experimentati.

Nu e normal sa ceri sa stii sa rezolvi ecuatii diferentiale in doua saptamani cand tu nu stii nici macar sa rezolvi una de gradul 2 (nu am nici o dovada pentru cele spuse e doar o analogie pentru invatatul cantatului la chitara in 3 pasi simpli)

Link to comment
Share on other sites

Guest DoomShadow

:) yep your right :) da sper sa devin un chitarist bun si de aceea ma agit :) deci ma scuzati pt. formularile proaste :(

si un lucru nu inteleg ... sunt mai greu de cap ... asta e B) ... cum repet o melodie cu metronomul ca eu cu mertonumul facem doar chestii dealea simple ce genul --1--2--3--4-------------------------------------

-----------------------1--2--3--4-------------------------

------------------------------------1--2--3--4-----------

-----------------------------------------1--2--3--4-------

----------------------------------1--2--3--4-------------

--------------------------1--2--3--4---------------------

si bla blauri ... dar explicatimi pls cum sa repet cu metronomul ca mi-e frica sa nu invat gresit cv ... si vreau sa stiu orice amanunt cat de mic ... si timpul trece ... ma trezesc anul viitor ca sunt un ratat care sti doar 3 acorduri :o ... eu repet in fiecare zi ... de cand vin de la scool pana seara cand se satura tata si urla .... iar in weekend ... cam cum am timp .... eu vreau sa fac solo .... ce sunt modurile alea de care vorbesc toti ... ce sunt tehnicile ??? eu mai citesc pe acolo unde mi-ati zis dar ... sa fiu sigur :Paaa si ce sa repet in fiecare zi ... in afara de melodii ?! Ce ii un arpegiu ... o gama ... gama Do stiu ca e aia cu Do mi Sol DO (c, e, g, c) cum sa le repet in acorduri sau pe corzi?? ;) sorry pt. intrebari but I am desperate ;)

 

P.S. Lectiile lui toni le stiu pe de rost ... kidding ... nici chiar da le stiu

Link to comment
Share on other sites

Guest DoomShadow

Manulalele pe care le-am avut eu nu explicau chestii pe care nu le stiua acuma ... ms oricum o sa incerc si varianta ta ... apropo .... ce spuneti pot sa iau lectii de chitara de la cineva ... sa merg la scoala de arte sau sa-mi fac stilul meu?? :-??

Link to comment
Share on other sites

Manulalele pe care le-am avut eu nu explicau chestii pe care nu le stiua acuma ... ms oricum o sa incerc si varianta ta ... apropo .... ce spuneti pot sa iau lectii de chitara de la cineva ... sa merg la scoala de arte sau sa-mi fac stilul meu?? :-??

fa macar cateva ore cu un profesor, ca sa nu-ti faci stilul gresit

Link to comment
Share on other sites

Guest andypopa

In primul rand, I'd say you chill a bit si sa te gandesti serios la chestia asta cu chitara si la cat de motivat esti, pentru ca dupa ceva timp s-ar putea sa-ti dai seama ca ai pierdut timpul.

First of all gandeste-te ca daca nu-ti poti aduna materiale (am folosit cuvinte mari, trebuia sa zic "sa te uiti pe forum"), daca n-ai timpul sau mai ales motivatia pentru asta, atunci n-o sa ai nici timp sau chef de chitara.

Exerseaza cand crezi ca se prinde ceva de tine mai exact cand nu esti presat si ai chef (weekend-ul cum suna?). Daca o faci doar de dragul de-a o face, s-ar putea sa-ti scada drastic interesul in instrument.

 

Avantul pe care il ai acum o sa te-ajute daca il consumi cum trebuie, dar daca nu, you'll be sorry you had it.

 

Mai zic odata, scopul nu este de a te descuraja, ba dimpotriva :beer: (first post is the deepest).

Link to comment
Share on other sites

Guest DoomShadow

Ok Guys ... O gama (exemplu gama Do major) ii asa C - Do, D - Re, E - Mi, F - Fa, G - Sol, A - La, B - Si ... si urmeaza o alta gama ... e asa sau nu??

Arpegiul ... executarea succesiva a notelor unui acord ... e asa sau nu??? ... dak e asa comfirmati-mi sa stiu ca asa am inteles :)

ms. pt replyes :)

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.