www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Cum se aude Behringer V-Tone GDI21


deadusa
 Share

Recommended Posts

a.mersi cosule.topicul ala de pe harmony il citisem si eu,dar voiam sa stiu daca si pe rgc central l-a testat cineva.

Ca vine un preten din state in septembrie si vreau sa imi iau un vamp 2.

daca nu am sa imi iau v toneu asta ,dar nu e nici un demo ceva pe net cu el.Ca e modelat dupa sansamp gt2 care din cate stiu eu e spuer bun modeler,si destul de pricy!

Ai idee daca vampu sau x vampu se preteaza la chestii gen SRV sau Hendrix,chiar Clapton sau BB King?

Sunt curios in comparatie cu seria RP de la digitech.

Si apropo.Ce sanse erau sa cumpar asta cu 20.000 lei de la metrou la universitate? Am luat-o cu vreo 2 luni inainte de sesiune:post-374-1124276607_thumb.jpg

post-374-1124276704_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Am gasit asta pe un site obscur intr-o limba chirilica.

A testat v-toneu si a pus niste tipuri de sunet..

Imi spuneti si voi daca merita sa mi-l iau?

daca suna mai bine ca amp simulationu de pe v-amp?

uite situl cu demourile:

http://www.noiz.gr/reviews-37.html

spuneti ce credeti..

Link to comment
Share on other sites

Nu seamana deloc cu sim din xvamp. Astea sint simulari analogice, alea digitale. Eu am un amp Tech21 cu preampul exact de la sans amp. Ce am auzit aici de la Behringer seamana destul de tare cu originalul. Dar la fel cu acesta, nu suna grozav pe direct, ci mai degraba ca si preamp.

 

Am avut mai demult si un Vamp 2, care nu m-a multumit deloc ca si preamp, insa am ascultat acum niste inregistrari facute cu el de cind il aveam si suna al naibii de bine pe direct. Aproape ca imi pare rau ca l-am dat :)

 

Deci, gindeste-te bine ce vrei sa faci cu el si asa vei afla raspunsul la care e mai bun pt tine.

 

Pe de alta parte ce am auzit aici ma face sa ma gindesc ca si ampul facut de Behringer cu tehnologia asta de analog modeling poate fi o optiune interesanta. Si din cite imi aduc eu aminte nici nu era scump deloc.

Link to comment
Share on other sites

Ca bani merita sigur. Ca utilitate pt tine sincer nu stiu. Nu cunosc absolut nimic despre amp-ul ala. Are effects loop? Poti sa intri cu un alt preamp direct in putere? Daca da, atunci s-ar putea sa iti fie util sa iti iei asta. Daca nu, probabil ca nu va suna bine, ca de altfel nici un alt preamp, inclusiv Vamp. Nu poti sa il probezi? Te duci cu ampul tau (care probabil e foarte usor) la Senia si vezi cum suna. Va fi cea mai buna evaluare.

Link to comment
Share on other sites

daca e mi-l aduce cineva din germania.si daca stau sa ma gandesc am aux in 2 intrari rca,sa filosesc ampu doar ca o boxa!merge?coloreaza dur sunetu.???nu o sa mai intre equaliseru sau nimic,e ceva gen passthru pana la difuzor.

14354[/snapback]

 

Exact, si il folosesti doar ca putere. Toate reglajele le faci din pedala, care functioneaza ca un preamp.

 

Dar atentie, nu il vei putea folosi ca sa faci switch intre clean si distors. Il setezi ori clean, ori distors, dupa cum pui switchurile alea mici. Daca apesi pe el ca sa ii dai bypass e ca si cind ai intra cu chitara direct in putere, ceea ce probabil nu va suna grozav. Gindeste-te si la asta daca iti convine sau nu. Probabil ca el poate fi reglat astfel incit sa sune decent si bagat pe intrarea de instrument, adica sa il folosesti ca un fel de distors, dar nu asta e de fapt utilizarea optima.

Link to comment
Share on other sites

merci mult de raspunsuri!acum am observat cu tu esti happy owner al ampului care am crezut ca e cel mai misto am facut de tone,si asta doar din poze!!:)

btw asa neoficial cam cat a costat?

ca poate imi iau un servici ceva in timpul facultatii sa fac si eu un ban,pentru ceva de vreo 50 w care sa planga a blues.poate sa si copieze modele dupa scheme?cam cat costa ceva asa mai mic..?? merci...:)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

intrebare ciudata :)) ... ...il pot folosi doar ca preamplificator?

Ca am un mixer dar il folosesc sa trag cu micu (tre' 48V lu ala micu) pe aux si aux e mono :)( deci ori trac mic ori guitar ori toate odata dar nu separate ca tracks.

 

L-as lua ca preamp sa intru direct in placa de sunet cu gtr pe Left si din mixer cu mic pe Right.

 

 

Deci?

Am auzit ca iti trebuie preamp inainte de el...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.