www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Progressive


Cosu
 Share

Recommended Posts

Stiu ca a fost un mic flame recent legat de muzica "progresiva"(dar nu il mai gasesc :) )

Bantuind pe net am dat peste astea doua linkuri :

 

http://www.gepr.net/

 

http://www.progarchives.com/Progressive-rock.asp

 

Sper sa va fie de oarecare ajutor. :)

13866[/snapback]

 

Din cauza ca eu am generat aceasta discutie in topicul in care stau eu mai mult de obicei (Ce/Cum cantam) vreau sa-ti multumesc din suflet pentru cele doua link-uri. Superb. Nu am avut niciodata curiozitatea sa caut informatii despre acest subiect. Raman la parerea mea ca Beatles, Pink Floyd, Jetro Tull, Genesis .... nu au facut altceva decat sa cante, ramanand publicului sau criticii muzicale sa hotareasca daca muzica lor este sau nu progresiva ... mai cred in faptul ca aderarea la un anume stil de muzica cu fanatism ingradeste sansa unui artist sa se exprime. Cred ca acum, in zilele noastre, avem prea mult tendinta sa categorisim muzica sau arta in general ... sa lasam acest drept celor care asculta produsul creativitatii noastre. Inca o data multumesc Cosu ... am mai invatat ceva astazi ... :)

 

P.S. Daca Beatles ar fi cantat numai experimental (cu orchestra simfonica sau alte chestii) nu ar mai fi fost Beatles ... succesul lor se datoreaza libertatii cu care au asimilat si prelucrat "varfurile" muzicii acelor timpuri ...

Link to comment
Share on other sites

  • 4 years later...

Eu fac o diferenta clara intre genuri, chiar dupa caracteristici foarte mici, dar nu ma opreste nimic sa combin genuri cand compun ceva sau sa bag in playlist Beatles-Dream Theater-Johnny Cash-Gorgoroth. In acelasi timp, sunt genuri care nu-mi plac, de exemplu ska punk. Nu inseamna ca e muzica proasta, nu inseamna ca fanii de ska punk sunt prosti, inseamna doar ca nu-mi place mie si nu o sa apara probabil in playlistul meu. E clar ca diferitele genuri au caracteristici diferite.

 

Intre Beatles si Pink Floyd e greu de tras o linie clara pentru ca eu cred ca sunt foarte asemanatoare formatiile, cel putin in perioada de inceput. De la Dark Side of The Moon incolo mai greu. Dar amadoua pentru mine vor fi definitia cuvantului 'rock'.

 

Eu cand ma gandesc la Progressive Rock, ma gandesc mai degraba la formatii gen King Crimson, Gentle Giant, Amon Duul, Magma, etc, care chiar au cantat chestii foarte avant-garde. Eu daca-i pun lu taicamiu Pink Floyd sau Jethro acum o sa asculte fara probleme, dar daca-i pun zbieraturile de la Magma o sa opreasca imediat, deci e clar o diferenta. Eu consider si formatiile de Krautrock ca fiind progressive rock (undeva la marginea genului), deci formatii gen Tangerine Dream, Kraftwerk.

 

Astea-s opiniile mele, eu sunt mare fan prog, dar nu trebuie sa fie nimeni de acord cu mine.

Edited by Metabog
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Guest smile468

Presented with these figures

 

 

Presented with these figures, golf officials are puzzled. "I don't know how to reconcile those numbers with what we're seeing in our program," said Joe Louis Barrow, Jr., chief executive of The First Tee, an golf clubs for sale initiative of the World Golf Foundation. He suggested that while The First Tee is very good at connecting with younger kids, keeping teenagers is more challenging. "Conceivably one segment is growing and another is declining." Ishiner

Link to comment
Share on other sites

Guest Nihilistul
In acelasi timp, sunt genuri care nu-mi plac, de exemplu ska punk. Nu inseamna ca e muzica proasta, nu inseamna ca fanii de ska punk sunt prosti, inseamna doar ca nu-mi place mie si nu o sa apara probabil in playlistul meu. E clar ca diferitele genuri au caracteristici diferite.

 

Te respect!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.