www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Desene Animate Kvlt


Guest domnul Rig
 Share

Recommended Posts

Guest domnul Rig

Acu' cateva zile stateam la o ceasca de messenger cu prowler si ne reaminteam (unul altuia) ce desene vedeam pe Cartoon Network. Tinand cont ca postul s-a lansat prin '92 si a aparut si la romani nu mult dupa, si ne-am uitat la el de atunci pana cand a inceput sa fie dublat in romana (cred ca 2001...), am avut ce povesti.

 

Din cartoonzurile mai recente, cel mai mult mi-au placut Sheep In The Big City si Cow & Chicken, datorita umorului absurd pe care eu il gust foarte mult. Acest topic vrea sa fie despre alea mai vechi, deci cam '93-'97. Printre ele as aminti Thundarr the Barbarian, The Centurions, Top Cat, The Herculoids, Space Ghost (si multe altele cam copiate, gen Birdman) si nu in ultimul rand, cel mai tare dintre toate: Jonny Quest. Aici aveti o lista mai cuprinzatoare de emisiuni difuzate de CN.

 

Tocmai despre Jonny Quest vreau eu sa discut mai mult. In special TRA of JQ care era mai cu OZN-uri si chestii. Si mai in special, primul episod din TRA of JQ, ala cu piratul Black Jack Lee - mai exact poezia pe care o recita asta inainte sa dea ciobaneala alora care incercau sa-i fure comoara. Era ceva cu "in life or death, no one shall have what was Black Jack Lee's!".

 

Damn, multe linkuri au mai fost. OK, astept o mica discutie pe tema asta. Va rog, vreau sa fie despre astea vechi (normal ca ele erau vechi si cand a inceput sa le difuzeze CN), nu despre alea noi gen Johnny Bravo, sau despre desene date pe alte posturi (gen Zaietz pagadi).

 

Cheerz.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 85
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Guest domnul Rig

@Geologu: man, am zis ca fara de-astea noi!

@mickeyG: Doesn't ring a bell, era din ala vechi facut de Hanna-Barbera?

@glass: m-am uitat la link si m-am prins, dar nu-mi amintesc sa-l fi dat CN vreodata. Cre' ca am vazut niste episoade pe un post strain, la franceji sau italieni...

Link to comment
Share on other sites

a fost da pentru putin timp .... nici eu nu mai stiu cum se cheama ...

Eu is fan Centurions si cel mai tare Pirates of Dark Water . Am reusit sa trag o parte din el ( vreo 21 episoade ) da nu-l gasesc pe tot . Am mai gasit si Captain Planet , Turtles Ninja . Era cineva care mi-a zis ca are aproape tot ce a fost pe TVR : Saber Rider , Voltron , Blackstar da nu imi aduc aminte cine .

Link to comment
Share on other sites

Guest domnul Rig
a fost da pentru putin timp .... nici eu nu mai stiu cum se cheama ...

Eu is fan Centurions si cel mai tare Pirates of Dark Water . Am reusit sa trag o parte din el ( vreo 21 episoade ) da nu-l gasesc pe tot . Am mai gasit si Captain Planet , Turtles Ninja . Era cineva care mi-a zis ca are aproape tot ce a fost pe TVR : Saber Rider , Voltron , Blackstar da nu imi aduc aminte cine .

Astea sunt deja mainstream fata de ce caut eu. :)

Aici mai gasiti o lista lunga. Astfel mi-am amintit de Shazzan, Moby Dick and the Mighty Mightor, Galtar and the Golden Lance (care cred ca l-a dat si TVR-ul la un moment dat).

Link to comment
Share on other sites

Tinand cont ca postul s-a lansat prin '92 si a aparut si la romani nu mult dupa, si ne-am uitat la el de atunci pana cand a inceput sa fie dublat in romana (cred ca 2001...), am avut ce povesti.

 

Eu sunt un mare fan Courage. Din pacate, de cand au inceput sa le dubleze, m-am suparat rau de tot pe CN. :)

 

@Geologu: man, am zis ca fara de-astea noi!

Si, ma rog, ce inseamna "noi" pentru tine? :)

Link to comment
Share on other sites

Guest domnul Rig
Cum le zicea la alea cu unu care avea un cal cu antene si o sabie de cristal si traia cu un fel de strumfi verzi sau asa ceva

Cumva inamicii lui erau un grup de vreo 7 tipi scunzi si indesati, toti imbracati in un fel de robe tip calugar, dar fiecare cu un cap de alien? Unu era mai prost asa...

 

Sa nu uitam de Fish Police :)

 

edit: Nu, nu era Saber Rider. Ala era cu niste cowboy pe cai robotici. Trageau cu pistoale, n-aveau nevoie de sabii.

Edited by domnul Rig
Link to comment
Share on other sites

Guest domnul Rig

Mi se pare mie sau voi nu prea va uitati pe CN cand erati mai tinerei? :)

In fine, poate ati vazut The Impossibles, o serie de shorturi cu niste supereroi mai originali asa, care aveau si o trupa de roac :)

Printre astea mai istorice - The Galaxy Trio, cu Gravity Girl, Meteor Man si Vapor Man (the lamest superhero ever).

 

edit: Va rog, nu mai trolluiti. :)

Edited by domnul Rig
Link to comment
Share on other sites

Guest domnul Rig
Da pe alea le mai stiti , un fel de teleovele animate , cu Sandi Bell si mai erau cateva

Alea au fost printre primele anime date la noi... cel putin cred ca erau anime... In orice caz, Sandi Bell a fost pe TVR, nu CN.

 

@mickeyG: BlackStar

Edited by domnul Rig
Link to comment
Share on other sites

Prin clasa a 7-a, astia de la scoala ne-au obligat sa vedem (o data pe saptamana, timp de doua luni) un lung-metraj de desene animate nord-coreene, cu niste ursi polari. Pur si simplu ne luau de la ore si ne inghesuiau pe toti in sala de festivitati. Si de atunci urasc tot ce inseamna manga si alte cartoon-uri in care apar de-astia cu ochi oblici. :)

Link to comment
Share on other sites

Guest domnul Rig

Francejii au scos o bijuterie pentru care mi-as vinde sufletul. Din nefericire, pe DVD a aparut doar un season parca din varianta in franceza. :)

 

Marea problema pe care o am eu este ca nu imi amintesc cum se numeau desenele alea. De exemplu, asta cu un tanar blond care se batea cu vreo 7 calugari urati, dintre care unu stiu ca avea asa o fata de reptila si puterea lui era "transmogrify!", ma obsedeaza de foaaaaarte mult timp.

Edited by domnul Rig
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.