www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Satriani


Guest gnrmarius

Recommended Posts

Obține acel efect de ,,sustain infinit'' prin feedback, adicã un efect de microfonie a dozelor de pe ghitarã pe care-l realizezi cu o stație pe care gainul e la nivel ridicat ºi volumul de-asemenea. E nevoie de-asemenea sã fii aprope de difuzor (sau difuzoare) cu ghitara ca sã se producã feedback-ul (ºi sã nu palmezi corzile, decât o parte din ele), dar nah, poate asta ºtiai.

Link to comment
Share on other sites

Guest gnrmarius
Obține acel efect de ,,sustain infinit'' prin feedback, adicã un efect de microfonie a dozelor de pe ghitarã pe care-l realizezi cu o stație pe care gainul e la nivel ridicat ºi volumul de-asemenea. E nevoie de-asemenea sã fii aprope de difuzor (sau difuzoare) cu ghitara ca sã se producã feedback-ul (ºi sã nu palmezi corzile, decât o parte din ele), dar nah, poate asta ºtiai.

 

 

 

Ai dreptate, asta stiam, dar l-am vazut intr-un concert si nu era chiar asa de aproape de amp sau de vreun monitor!

 

E posibil sa foloseasca o doze speciala pentru asa ceva?

Link to comment
Share on other sites

Este posibil dar nu cred ca foloseste...

Cu un marshall dat la max si cu o chitara buna poti obtine rezonanta pe anumite note in orice pozitie pe scena... Depinde si de chitara si de reglajul acesteia (arcurile tremolo-ului au un rol importsant), si de mainile interpretului, si de P.A., si de monitoare, dar mai ales de efecte (micutul rack)...

Nu stiu ca JS sa foloseasca gadgeturi pentru rezonanta - le face "on the fly" .

Link to comment
Share on other sites

Ai dreptate, asta stiam, dar l-am vazut intr-un concert si nu era chiar asa de aproape de amp sau de vreun monitor!

 

E posibil sa foloseasca o doze speciala pentru asa ceva?

 

Nu cred sã foloseascã o dozã specialã, aºa cum a spus ºi dgeekoo. Mai repede ar folosi un booster sau ceva asemãnãtor pt. obține feedback-ul, deºi e posibil sã nu fol. nimic în plus.

 

Mie î-mi intrã în feedback la salã când fol. o simulare de amp de pe procesor, cu toate cã stau la cel puțin 4 metrii de PA.

Link to comment
Share on other sites

Guest Sheriff

Daca imi permiteti o prezicare: feedbackul de care vorbeste B.K. Arthur se realizeaza intre amp si corzile chitarei, daca se realizeaza cu dozele nu e controlabil.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Guest MrJackson
habar n-am despre ce vorbesti

cum s-a spus mai sus, este vorba despre feedback

 

Cred ca se refera la un looper/sampler cum e Digitech JamMan. Oricum... pe langa ca de obicei.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.