www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Ajutor Pt Un Incepator Care A Descoperit Chitara


Guest bikerboy-iuliano
 Share

Recommended Posts

Guest bikerboy-iuliano

Salutare all!

 

Sunt din Bucuresti si am descoperit acum vreo 2 saptamani la mine in casa o chitara de fabricatie ruseasca ( scrie in ruseste ce scrie nu ma intrebati :)) si este din anul 1991. Din pacate avea corzile rupte , ..unele si erau din otel.

 

Am fost la proful meu de muzica din generala cu toate ca trecusera vreo 8 - 9 ani cred de cand terminasem generala si i-am zis ca am gasit chitara si ca vreau sa zdranganesc si eu la ea, si el a zis f bine atunci schimbai corzile i-a niste corzi din plastik sa nu te rupa. Zis si facut am fost la muzica cu chitara si am luat niste corzi Belson classic guitar primele 3 sunt din nylon si restul de 3 sunt din wound.

 

Acum problema care este ca eu nu ma pricep nici la note sunt zero barat habar nu am sa cant si nici macar sa montez corzile noi, dar incerc sa invat si v-am descoperit pe voi :) . (jesus love's me). Ideea este daca ma poate ajuta cineva cu sfaturi ca sa pot monta corzile pt ca nu au o biluta de metal care sa le opreasca la gaura si apoi sa le prind cu cheita ca cele vechi si trebuie sa le fac un nod.

 

Intrebarea este stie cineva cum se face nodul asta corect? poate are cineva cateva poze explicite daca se poate va rog!

Link to comment
Share on other sites

Guest Chiperion

http://www.mangore.com/stringing_guitar.html

http://emedia.leeward.hawaii.edu/frary/changing_strings.htm

http://www.wholenote.com/default.asp?iTarg...ew.pl%3Fl%3D577

 

...si bine-ai venit pe forum. Arunca o privire la lectiile lui Toni, cand pui corzile...si, ce sa mai zic, felicitari pentru ca te feresti de ,,conserve'' si nu te sfii sa-ntrebi ceva, daca nu esti la curent.

Edited by Chiperion
Link to comment
Share on other sites

Sfatul meu este sa renunti la Belsoane :) .

Dupa parerea mea suna execrabil (cele pentru chitara clasica adica din nylon). Incearca Tenson, care am vazut ca suna chiar OK si sunt cam in aceeasi gama de pret. Daca vrei mai mult ia D'Addario, dar sunetul va depinde deja si de chitara pe care le pui.

Bafta!

Edited by Muky
Link to comment
Share on other sites

Daca chitara nu are bridge de "clasica" ca sa poti inoda corzile cum scrie la carte poti sa faci asa:

- pui cate o bucata dintr-un bat de chibrit la fiecare coarda si faci un nod in jurul ei; ar trebui sa tina.

 

Acum daca ai dat banii pe astea utilizeaza-le pana le termini. Dupa aceea ar fi bine sa-ti iei de metal (de acustica).

 

Sa nu te astepti sa sune cine stie ce (corzile de plastic nu au acelasi volum si timbru ca cele de otel) dar ai avantajul ca n-o sa te ranesti la degete, este bine pentru inceput.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.