www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Intrebari Despre Conectarea La Comp


Guest Mike2142
 Share

Recommended Posts

Guest Mike2142

Salut! Am cumparat o electrica Squier M-80 Bolt-on, care trebuie sa ajunga saptamana viitoare, si pana atunci am niste nelamuriri. Pentru inceput vreau sa folosesc comp-ul pe post de amplificator si probabil o sa folosesc combinatia de programe Sonar (ca host) si Guitar Rig 2, recomandata de un prieten de-al meu, care are tot acelasi model de chitara, dar am inteles ca se poate arde placa de sunet, in cazul in care e una mai ieftina (deocamdata e o placa de sunet on-board pe chipset AC' 97, pe o placa de baza din anul 2001... pe scurt... varza :( , pe care totusi intentionez sa o schimb in curand pe un Creative X-Fi sau M-Audio Audiophile :) ). Poate sa-mi dea cineva detalii despre cum as putea preveni o eventuala ardere a placii de sunet (ce sa fac / ce sa nu fac, legat atat de comp cat si de cablu si/sau chitara). Si inca o intrebare: la firma de unde imi cumpar chitara, au cabluri pt conectare direct la comp (adik un capat e jack mare si celalalt jack mic, pt comp), de fapt 2 intrebari:

1) poate ajuta la prevenirea unei eventuale ardere daca in loc de cablu asta imi iau unul clasic (cu ambele capete jack mare) la care pun un adaptor de jack mic (sorry dak e o intrebare stupida :) )

si 2) costul cablului e de 15 ron .... dar la pretul asta nu cred ca are ecranare; e posibil sa am probleme cu zgomotul? (desi teoretic celelalte variabile pt zgomot sunt eliminate... adik dozele ar trebui sa fie ok, pt placa de sunet o sa instalez driverele ASIO, si nu folosesc doar Guitar Rig, ci impreuna cu Sonar, pt a preveni zgomotul, la recomandarea unui prieten). Multumesc :)

Link to comment
Share on other sites

Hmm, nu ai cum sa arzi placa de sunet daca cuplezi portul line in la chitara. (ar trebui sa vina tensiune de la chitara in placa, ceea ce nu se intimpla)

Ia-ti un cablu jack mare - jack mare sanatos si ia un adaptor care costa o nimica toata.

Si vezi ca ai pe forum un tutorial foarte bun despre asio si guitar rig.

Link to comment
Share on other sites

Guest Mike2142

Ok, mersi de sfaturi... eu inainte sa ma inscriu aici ca membru (azi) tot mai citeam prin forum, si am dat de topicul asta: http://forums.rgc.ro/index.php?showtopic=11240&hl=arde, unde DoomShadow spune ceva despre arderea placii de sunet. Daca cumva vede topicul asta, il rog sa ma lamureasca la ce se referea, dar acum, citind din nou, mi-am dat seama ca el nu zice neaparat de arderea placii de sunet prin conectarea unei chitari, ci cred ca se refera ca in general o placa de sunet ieftina se arde mai usor decat un Creative, de exemplu.

 

L.E. : Baumwolle, poti sa-mi dai detalii despre DI Box? Eu acuma sunt incepator si nu stiu exact ce face DI Box, eventual un link chiar daca se poate.

Edited by Mike2142
Link to comment
Share on other sites

Salut! Am cumparat o electrica Squier M-80 Bolt-on, care trebuie sa ajunga saptamana viitoare, si pana atunci am niste nelamuriri. Pentru inceput vreau sa folosesc comp-ul pe post de amplificator si probabil o sa folosesc combinatia de programe Sonar (ca host) si Guitar Rig 2, recomandata de un prieten de-al meu, care are tot acelasi model de chitara, dar am inteles ca se poate arde placa de sunet, in cazul in care e una mai ieftina (deocamdata e o placa de sunet on-board pe chipset AC' 97, pe o placa de baza din anul 2001... pe scurt... varza B) , pe care totusi intentionez sa o schimb in curand pe un Creative X-Fi sau M-Audio Audiophile :( ). Poate sa-mi dea cineva detalii despre cum as putea preveni o eventuala ardere a placii de sunet (ce sa fac / ce sa nu fac, legat atat de comp cat si de cablu si/sau chitara). Si inca o intrebare: la firma de unde imi cumpar chitara, au cabluri pt conectare direct la comp (adik un capat e jack mare si celalalt jack mic, pt comp), de fapt 2 intrebari:

1) poate ajuta la prevenirea unei eventuale ardere daca in loc de cablu asta imi iau unul clasic (cu ambele capete jack mare) la care pun un adaptor de jack mic (sorry dak e o intrebare stupida :) )

si 2) costul cablului e de 15 ron .... dar la pretul asta nu cred ca are ecranare; e posibil sa am probleme cu zgomotul? (desi teoretic celelalte variabile pt zgomot sunt eliminate... adik dozele ar trebui sa fie ok, pt placa de sunet o sa instalez driverele ASIO, si nu folosesc doar Guitar Rig, ci impreuna cu Sonar, pt a preveni zgomotul, la recomandarea unui prieten). Multumesc :)

S-ar putea sa nu iti mearga Programele de procesare a sunetului. Am si aceasi placa de sunet si tot ce face guitar rigul e sa scoata un sunet enervant. Mi-a spus cineva ca are un fel de protectie pentru ca poti sa-i setezi intrarile de line in si de microfon ca iesiri pt boxa.

Si nu are cum sa se arda placa de sunet pentru ca in chitara nu ai nimic care sa trimita curent puternic care sa prajeasca circuitele sistemului tau. Chitara e echivalentul unui microfon=curentul electric care recepteza sunetele vine de la calculator.

Exista pericolul sa iti distrugi boxele de calculator in schimb daca ai procesor de efecte(eu cu boxel de la calculator prind radio acum :)... nu mai sunt bune de nik)

Edited by Guest
Link to comment
Share on other sites

Guest Mike2142

obogz, mersi de sfat... dar eu deocamdata am doar chitara, cablu si comp (ma rog, chitara inca nu e ajunsa :) , dar cei de la firma au zis ca saptamana viitoare vine :) ); efecte, pedala si amp vor veni mai incolo, deci asa nu cred sa fie probleme cu boxele, nu? (eu am niste Altec-uri de care chiar is multumit, si pe care nu as vrea sa le schimb prea curand).

Si mai am o intrebare in legatura cu cablu.... probabil k o sa-mi iau cablu de 6 metri, pt ca am o camera mare, dar si asa, unele portiuni vor fi cam rasucite. Ar fi o idee mai buna sa-mi iau un cablu mai scurt care nu va mai fi asa de rasucit? Desi as pierde un pic din mobilitate.... dar oricum, tot in fatza compului o sa stau 90% din timp cand voi canta, deci nu ar fi o problema asa mare.

Link to comment
Share on other sites

Salut! Am cumparat o electrica Squier M-80 Bolt-on, care trebuie sa ajunga saptamana viitoare, si pana atunci am niste nelamuriri. Pentru inceput vreau sa folosesc comp-ul pe post de amplificator si probabil o sa folosesc combinatia de programe Sonar (ca host) si Guitar Rig 2, recomandata de un prieten de-al meu, care are tot acelasi model de chitara, dar am inteles ca se poate arde placa de sunet, in cazul in care e una mai ieftina (deocamdata e o placa de sunet on-board pe chipset AC'

http://www.asio4all.com si dupa ce ai instalat ar trebui sa ai suport asio (driveri pentru latenta mica) in orice aplicatie decenta. Nu am experienta cu sonar dar daca are suport VST sau RTAS e ok. pe langa guitar rig 2 mai exista si amplitube 2.1. gura lumii zice ca e mai reusit.

 

97, pe o placa de baza din anul 2001... pe scurt... varza :( , pe care totusi intentionez sa o schimb in curand pe un Creative X-Fi sau M-Audio Audiophile :) ). Poate sa-mi dea cineva detalii despre cum as putea preveni o eventuala ardere a placii de sunet

nu are ce sa se arda.

 

 

(ce sa fac / ce sa nu fac, legat atat de comp cat si de cablu si/sau chitara). Si inca o intrebare: la firma de unde imi cumpar chitara, au cabluri pt conectare direct la comp (adik un capat e jack mare si celalalt jack mic, pt comp), de fapt 2 intrebari:

1) poate ajuta la prevenirea unei eventuale ardere daca in loc de cablu asta imi iau unul clasic (cu ambele capete jack mare) la care pun un adaptor de jack mic (sorry dak e o intrebare stupida :) )

Nu exista protectie. Nu conteaza daca e facut direct cu jack mic sau cu adaptor. Adaptorul ala e o chestie pur mecanica si nu face nimic spectaculos in afara de a prelungi niste contacte.

 

si 2) costul cablului e de 15 ron .... dar la pretul asta nu cred ca are ecranare; e posibil sa am probleme cu zgomotul? (desi teoretic celelalte variabile pt zgomot sunt eliminate... adik dozele ar trebui sa fie ok, pt placa de sunet o sa instalez driverele ASIO, si nu folosesc doar Guitar Rig, ci impreuna cu Sonar, pt a preveni zgomotul, la recomandarea unui prieten). Multumesc :)

Interferentele electromagnetice (ZGOMOTUL) nu sunt provocate de software. Acelasi zgomot o sa il ai peste tot indiferent de aplicatia rulata. Prietenul tau sa se mai documenteze. Cele mai populare surse de zgomot in casa sunt tuburile catodice (monitoare/televizoare), neoane si becuri. Chitara fiind cu doze humbucker ar trebui sa fie destul de tacuta.

Intr-o oarecare masura un cablu de proasta calitate iti poate face feste. Daca nu te multumeste asta poti sa cumperi ulterior un cablu de calitate superioara. Se gaseste in orice magazin decent de instrumente muzicale.

Daca mergi cu el direct in intrarea de linie incearca sa il faci mai scurt. 6 metri mi se pare mult. Cablul lung va atenua frecventele inalte iar lipsa unui adaptor de impedanta (chitara direct in line in) va accentua lipsa inaltelor. In fine astea sunt deja lucruri de finete si de perceptie a sunetului chitarei dar ar trebui sa tii cont de ele inainte sa dai vina pe chitara, pe doze si pe software B)

Uite un topic educativ aici : http://forums.rgc.ro/index.php?showtopic=2658

Link to comment
Share on other sites

Guest Mike2142

Ok, multumesc tuturor de sfaturi. Pana la urma totusi cred ca o sa-mi iau un cablu de 3 metri jack mare - jack mic (la 15 ron e o nimica toata), si cu adaptorul de impedanta, o sa tin minte pt in viitor, dar deocamdata sunt chiar la inceput-inceput (nici nu mi-a venit chitara inca :) ), deci nu ma bag in chestii asa avansate. O sa incerc atat combinatia Sonar (varianta 6.0 Producer Edition) + Guitar Rig 2, cat si Amplitube 2.1 (cu sau fara host, inca nu mi-e clar ce stie Amplitube, ca nu l-am instalat inca) si eventual o sa postez mai incolo, cand ma lamuresc si eu, impresii despre cele 2 programe (ma rog, 3), pt ca de Sonar mi se pare ca nu prea s-a discutat.

Link to comment
Share on other sites

Guest DoomShadow

Eu zic ca (scuzati cacofonia) programele pt. chitara is de toata jena (scuzati cei care le folositi) adik .... la mine se aude intarziat sunetul si aiurea aiurea .... mane strange-ti alocatia si ia-ti un metal zone sau cv chiar si la mana a doua cu 100 lei 200 lei si te-ai rezolvat .... cat despre boxe si eu cu electro-acustica pot sa le stric .... face un fel de microfonie si zici ca sare difu afara din cutie saracu :) iti recomand sa faci rost de un dif. cu membrana dura (pt. chitara) chiar si mici si le legi la ampul ala de la alte leasing .... si faci un fel de switch ... sa iti mearga cand vrei pe alea doua difuri pt. chitara si cand vrei alea cu membrana de cauciuc B) difurile pt chitara arata cam asa ...

deci cam asa ar arata schema .... don't lol pls :)

dak am gresit cu ceva ma pot corecta professionitii sau cine se stie ... :)

ooo si esti si din Tm ... cool ... avem "multi" RGC-isti in Tm if you want we or I could help you :(

Edited by DoomShadow
Link to comment
Share on other sites

Guest Distorsed

mie Guitar Rig-u mi se pare destul de bun....faza cu intarziatu i si de la drivere da si de la computer, mai ales daca i prea slab.

PS: Metalzone la 100 lei???..unde?

Link to comment
Share on other sites

Guest DoomShadow

:| ia cauta asa de curiozitate pe google ... sa vezi la mana a doua prin siteuri deastea specializate sau ... cum el ii din Tm poate sa caute in PubliTim si poate poate ... :(

 

Si aici nu e vorba neaparat de Metalzone ... poate nu-i place metal-ul la baiat ... ii vorba de o pedala ... cat de cat ieftina .. :) eu oricum nu stiu effecte asa ... eu numa de metal zone stiu :) :)) =))

Edited by DoomShadow
Link to comment
Share on other sites

Guest Mike2142

Doomshadow, mersi de sfaturi, dar, dupa cum am mai spus, deocamdata sunt chiar la inceput, si oricum, nu ma astept sa sune spectaculos chitara daca o trec prin PC, dar deocamdata obiectivul meu principal e sa invat sa cant .... sunetul, deocamdata, nu chiar pe primul loc. Oricum, probleme mari cu banii nu pot zice ca is (fac faculta, dar si lucrez part-time), deci prefer sa mai stau, astept si mai stang un ban, si sa-mi cumpar ceva calumea (si ma refer la faptul ca vreau sa-mi iau si o pedala si un amp candva in viitor, pt ca imi dau si eu seama ca e totusi o diferenta destul de mare intre sunetul unor boxe de comp + software gen Guitar Rig si un amp cat de cat bun). Oricum, chitara mi-am luat-o in special pt metal (am auzit chestii bune de Squier-ul asta, M-80, si in plus are si doua doze duble, care, din cate stiu, merg in special la metal).

Distorsed, am mai citit pe-aici pe forum de driverele ASIO, si am inteles ca micsoreaza latena; sper doar sa fie totul ok cu placa de sunet. Cat despre comp, e un Athlon XP 1700+, cu 512 rami (si placa de sunet, cum am mai zis, AC' 97).... crezi ca o sa am probleme? Sau e destul de puternic compul incat sa nu fie o problema? Tu ce comp ai? (proc, rami si placa de sunet.... cred ca astea-s cele mai importante, nu?)

Anyway, calitatea sunetului nu e f importanta, dar daca am latenta prea mare, cred ca totusi o sa-mi cumpar ori o placa de sunet mai buna (desi in momentul asta as avea bani doar de un .... Creative Audigy 2, sa zic, desi in planuri candva in viitor ar fi un M-Audio Audiophile 192), ori o pedala.... desi am inteles ca atunci poti sa ai probleme cu boxele (cum a zis si obogz); sau probleme cu boxele pot aparea oricum, in caz ca folosesti comp-ul pt amplificare si efecte?

Link to comment
Share on other sites

Configuratia ta e arhisuficienta. Am avut si eu un 1700+ si mergea fara greturi.

 

Eu zic ca (scuzati cacofonia) programele pt. chitara is de toata jena (scuzati cei care le folositi) adik .... la mine se aude intarziat sunetul si aiurea aiurea .... mane strange-ti alocatia si ia-ti un metal zone sau cv chiar si la mana a doua cu 100 lei 200 lei si te-ai rezolvat .... cat despre boxe si eu cu electro-acustica pot sa le stric .... face un fel de microfonie si zici ca sare difu afara din cutie saracu :) iti recomand sa faci rost de un dif. cu membrana dura (pt. chitara) chiar si mici si le legi la ampul ala de la alte leasing .... si faci un fel de switch ... sa iti mearga cand vrei pe alea doua difuri pt. chitara si cand vrei alea cu membrana de cauciuc ;) difurile pt chitara arata cam asa ...

deci cam asa ar arata schema .... don't lol pls :)

dak am gresit cu ceva ma pot corecta professionitii sau cine se stie ... :(

ooo si esti si din Tm ... cool ... avem "multi" RGC-isti in Tm if you want we or I could help you B)

e ditai aberatia. Faptul ca tu nu stii sa iti setezi respectivele programe nu le face proaste.

Difuzorul fara cutie de rezonanta e cam de forma si nu o sa fie cine stie ce sunet. Ma intreb de unde le-o-ti scoate :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.