www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Pt dumitru eugen si pt cine mai e tare in solouri


Guest alexmaniac
 Share

Recommended Posts

Guest alexmaniac

Am ascultat piesa pt concurs a ta.Bestiala ... N-aam ce zice. Am inceput si eu sa invat gama majora si pentatonica dar nu pot sa inventez solouri ca tine. Cum reusesti? Eu cand incerc sa fac asa ceva nu imi iese.

 

 

Cea mai importanta intrebare : Spune-mi daca vrei ce gama si ce root ai folosit (ex.:

G major sau e minor pentatonic )

 

 

Multumesc si tine-o tot asa

Link to comment
Share on other sites

alexmaniac incearca sa inveti solouri compuse de altii . studiaza cum combina diversele game si observa cum fiecare chitarist isi dezvolta propriile "cuvinte" si incearca in maniera ta sa faci cam acelasi lucru.

chitara e o "meserie" care se "fura" de la altii.

 

 

A da si ca sa il parafrazez pe Lenin :

 

Repetati, repetati, repetati!

Link to comment
Share on other sites

alex. moisoiu are dreptate nu putem sa vb de piesele din concurs...deci n-am sa ma leg.

de piesa aia..

sa-ti zic.. la inceput .....am invatzat si eu gamele majore...si minore...apoi..ce ma studiat cel mai mult a fost john petrucci , chitaristul de la Dream Theater , luam taburi dupa net cu solouri de la el.. si ma chinuiam. imi storceam degetele la ele...

i-am studiat mult stilu apoi..am vrut sa si inteleg ce face el acolo...si am inceput sa invatz modalele...game formate in tertze si tot asa..

si dupa sa zic un an de zile..am ajuns la un anumit stil.......kre nus ce drq e :).

in fine...k idee....scoate solouri de la altii...ai net..taburi dupa net..si lectii de chitara date de .chitaristii ff buni..

cum ar fi "young guitar-john petrucci say rock discipline-jofn petrucci"...

tre sa ai rabdare si ambitie...

si intr-un final....viteza , imaginatzia , toate vin de la sine...studiind!!!

asa k iti urez succes . ..........

Link to comment
Share on other sites

Guest alexmaniac

Daca ai putea te rog sa imi dai tot ce ai despre solouri si game. Modalele stiu ce sunt dar tertele sau ce draq? Mama frate cat e de invatat... Daca ai putea sa le faci o arhiva rar si sa le dai as fii recunoscator. yahoo id alexmaniac2000

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.