www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Sfat Achizitie Gibson Les Paul


george4you
 Share

Recommended Posts

Salut!

 

Am un home studio si vreau sa-mi iau un Gibson Les Paul. Nu sunt chitarist de asta va cer sfatul daca chitara din link isi merita banii. Proprietarul are 2 Gibson Les Paul dar asta mi se pare mai interesanta si fiindca e din 85. Cealalta e 2011. Mersi.

 

https://www.ebay-kleinanzeigen.de/s-anzeige/gibson-lp-studio-deluxe-limited-edition-aus-1985/420992296-74-5416

A doua chitara e la acelasi pret de vanzare tot Gibson Les Paul 3,5 kg, 50th Tribut Studio din 2011.

Seria 124310389.

post-9185-0-37512600-1455005430_thumb.png

post-9185-0-90805000-1455005443_thumb.png

Link to comment
Share on other sites

avand in vedere pretul de 1.200 euro pret inclusiv transport, si o diferenta de 2-300 euro, te poti indrepta si spre modele din gama superioara de la Gibson - Standard, Traditional, Clasic pe care le gasesti pe forumul rgc.

Studio-ul respectiv este din '85 si poate fi insa o chitara cu lemne mai bune decat modelele actuale de la Gibson.

preturile in Germania am observat ca sunt mai mari decat gasesti pe forumul rgc la produse similare.

Link to comment
Share on other sites

Mersi pentru replay.

Eu sunt in Germania aproape de orasul lui deci nu trebuie trimisa ci o vad/probez personal.

Cred ca o da si cu 1000 euro dar eu i-am oferit la schimb un bass Spector Euro Lx4 care la thomann e aproape de 2000 euro. Intrebarea mea e daca merita schimbul avand in vedere ca modelul lui eu nu l-am gasit pe net. Cu cat s-ar vinde in romania cele 2 chitari Gibson pe rgc? Mersi.

 

 

Asta e basul de care vorbesc:

 

http://www.thomann.de/ro/spector_euro_4_lx_34_poplar_burl.htm?ref=search_rslt_Spector+euro+lx+4_266467_1

 

Asa cum am spus nu sunt chitarist dar vreau sa am in studio un Gibson... basuri am destule si asta vreau sa-l dau pentru moment...

Edited by george4you
Link to comment
Share on other sites

pe forum rgc nu cred ca o sa il vinzi cu 1.000 euro, dar nu se stie niciodata, fiecare cu norocul lui.

daca esti acolo si poti sa o probesi si negociezi la pret, go for it.

cat despre informatiile de pe net referitoare la modelele mai vechi Gibson gasesti doar pe site-uri si forumuri de specialitate.


Astept pareri... as prefera sa dau basul la schimb si sa mai adaug bani si sa iau ceva mai bun... poate fi si Fender sau PRS.

 

partea asta cu ceva mai bun este relativa, tie iti place o anumita chitara si crezi ca este buna, mie nu imi place si zic ca este proasta.

daca ai posibilitatea sa probezi si compari chitarile atunci iti vei da seama care iti place. Fender la 1.000 euro vei gasi, nu modele de top, la fel si la PRS, modelele americane sar de 2.000 euro in Germania. Pe la noi sunt mai ieftine, ca doar de,.. suntem in Romania :)

Link to comment
Share on other sites

Am intrebat cu cat s-ar vinde chitarile similare pe rgc ca sa am o idee la preturile din Romania nu ca as vrea sa o cumpar de aici si sa vand pe rgc... Vreau o chitara buna pentru home studio.

Ai zis ca daca mai negociaza sa "go for it".... deci care ar fi un pret rezonabil corect?

Pe la noi sunt mai ieftine, ca doar de,.. suntem in Romania :)

Chitara nu o iau sa cant eu ci sa o am in studio pentru orice eventualitate... dar in acelasi timp vreau sa fac o investitie buna si sa iau din Ro daca am posibilitatea... daca pot sa dau si basul la schimb si sa pun diferenta e si mai bine. ☺

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.