www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Concert Blueservice, Vineri 09.02, Bigmamou, Orl 22.00


StratMan
 Share

Recommended Posts

daca adminii considera ca tonul meu nu s-a incadrat in limitele normale, nu am nimic impotriva sa iau un ban, un avertisment, ceva.

imi mentin punctul de vedere si am luat la cunostinta de warning, daca mi se adresa. nu pot sa stau si sa citesc linistit toate tampeniile, desi forumul e pentru toata lumea. asta daca notiunea de chitarist (rgc, remember?) se refera si la altceva decat gimnastica la deshte (ceva miscari si la mansarda nu strica), caci, in fond, it's a matter of spirit, attitude, dude.

iar daca duduiul care m-a enervat profund intra la categoria "simplu cetatean", era ok. dar nu e.

Link to comment
Share on other sites

@ faust - nu te cunosc, nu stiu daca vreo data te-ai suit pe vreo scena. Daca te-ai fi suit ai fi inteles ca in acel moment iti asumi faptul ca nu poti fi placut de toata lumea, si aici ma refer la tot ceea ce tine de zona artistica cat si de cea a naturii umane (gestica, mimica, atitudine....etc).

Apoi cand faci o afirmatie referitoare la o prestatie artistica de orice natura ar fi ea, trebuie sa ai argumente plauzibile in ceea ce priveste respectivul domeniu artistic. Eu cand o ascult pe Elena Carstea imi vine sa ma inchid in baie si sa trag apa la WC, insa nu pot afirma ca din punct de vedere muzical este vreo pafarista... Ca nu-mi place mie timbrul vocal, fata ei samd e alta poveste...... Cu alte cuvinte ar trebui sa faci diferenta dintre ceea ce se cheama subiectiv si obiectiv.

In ceea ce priveste atmosfera din club, ar fi trebuit sa stii ca este un club mic, intim, in care toti venim acolo pt atmosfera acestuia pe care nu o pot caracteriza in cuvinte, e acolo undeva in suflet cu bune si cu rele.... Toti cei care cantam acolo nu o facem din alte motive, decat cele precizate mai sus. Eu nu cred ca vei intalni vreodata in acest club o atmosfera sobra in care toata lumea sta cuminte la masa asculta si apoi aplauda, din pucntul meu de vedere eu n-as canta intr-un astfel de club.

Edited by moshu
Link to comment
Share on other sites

Felicitari d-le Silviu pentru revenirea pe scena Big Mamou-lui.. si astept cu nerbadare sa si ajung l;a urmatoarea cantare.. v-am ascultat cu blueservice in prima (le) fomula(le).. si mi s-a parut grozav modalitatea de cantare... Mult succes si la cat mai multe cantari....

 

Si nu mai spuneti ca sunteti "batran" pentru treaba asta cu cantatul caci mai aveti lucruri interesante de zis asa ca... Blues all night long !!!!! :) :)

Link to comment
Share on other sites

ati inregistrat ceva ?, pune si tu ceva sa auzim sau sa vedem , nu trebuie piese intregi doar fragmente mai reprezentative , cu toti stim cum este la cantat live , nu conteaza sunetul si nici micile greseli , e seara de club nu CD , groove sa fie si atmosfera .Cu tot cu remarcile prietenilor din sala.Daca s-au aiuzit inseamna ca nu a fost amplificare destul de mare.hehe deci si la blues trebuie 1000W in spatele chitaristului ..lol

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

@karpi, in afara de fotografiile pe care le vezi, nu s-a tras nimic! data viitoare vom incerca ceva. :)

pai duceti macar un casetofon daca nu are cineva un laptop si tres cu doua microfoane , unul din mixer si unul din sala inpartite pe L si R asa ai doua semnale mono si se poate recupera ceva din soundul original.

 

Cel mai bine ar fi un PC cu mixer multicanal pe firewire cu cel putin doua intrari streo si atuncea tras din mixer sa ai panoramarile si efectekle stereio , precul si cu doua microfoane din sala cekl mai bine dac se pot amplasa in captul sali la perete sa nu mai fie reflexie.E pacat sa nu ai amintire, noi am avut autobusul spart intr=o noapte si s-a furat o geanta plina cu benzi si casete trase din concetre, si s-au dus..din pacate.

 

asta ca doar traim in era internetului si ne putem auzi ,(si barfi hehehe) de la orice distanta de pe pamant.

 

Nu mai trebuie sa ne adunam la birtul nostru unde se adunau toti si dai cu "forumul" live, erau super vremurile, dar iata acum s-a mutat pe internet ..numai ca uni sau nu le au cu PC-ul sau nu au timp sau sunt prea timizi sau prea circumpspecti ( sa nu li se sifooneze imaginea , de ce ti-e frica nu scapi ..hehe sa tii chitara mai jos!!! hahahahaha) .

 

Cand ma gandesc ca acum stau noptile la barfa cu americani...cine s-ar fi gandit acum 10 ani..

 

te rugam ca data data viitoare sa incerci sa inregistrezi ceva.

 

Apoi criticile oricum vin doar nu poate sa placa la toti acelasi lucru , unele critici dunt chiar bune si necesare , artistul vede unde trebuie sa schimbe sa modifice ceva..

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

daca adminii considera ca tonul meu nu s-a incadrat in limitele normale, nu am nimic impotriva sa iau un ban, un avertisment, ceva.

imi mentin punctul de vedere si am luat la cunostinta de warning, daca mi se adresa. nu pot sa stau si sa citesc linistit toate tampeniile, desi forumul e pentru toata lumea. asta daca notiunea de chitarist (rgc, remember?) se refera si la altceva decat gimnastica la deshte (ceva miscari si la mansarda nu strica), caci, in fond, it's a matter of spirit, attitude, dude.

iar daca duduiul care m-a enervat profund intra la categoria "simplu cetatean", era ok. dar nu e.

 

cred ca adminul se refera la un posibil raspuns la ce ai scris forte politicos si la obiect.

 

Nu stiu daca colegul @Faust a cantat pe scena sau nu , dar am prieteni foarte buni muzicieni de scena mare concerte , turnee , compozitori cu trupe recunoscute pe plam national, care foarte mult timp mai ca se sinucideau cand ma vedeau cantand , eu toata viata am cantat bluesrock si rock ( dupa perioada de inceput ),cum am vrut eu , iar ei erau cu coverurile si cu copierea perfecta , mult mai tarziu si au dat seama ca nu fac bine si au schimbat placa si ei si au inceput sa cante muzica adevarata pe scena ,nu copii "apropiate" si veneau la mine pentru cate un schimb de experienta .Eram prieteni si oricum ne acceptam indiferent de gusturile muzicale.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.