www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Fac Primul Pas


mva
 Share

Recommended Posts

Salut.

As avea nevoie de ajutor. Iata de ce:

Incep sa deslusesc chitara singur. Invat de un an si jumatate. Am un VGS roadcruiser (superba), un Line6 spider jam si Dr.Rythm DR-880. As vrea sa conectez Dr.Rythm la calculator (Imac) sa inregistrez ca sa pot aranja prima mea schita de melodie. Ce trebuie sa fac, sau mai bine spus ce program imi trebuie? As vrea sa Inregistrez chitara, bass-ul si tobele separat.

Dar nu stiu ce sa fac. Tot caut pe net dar nu m-am dumirit inca.

Scuze de intrebarea de amator.

Salut,

Mișa

Link to comment
Share on other sites

Eu, daca as fi fost in locul tau, as fi facut asa:

 

1. Interfata audio usb (chiar si cea mai ieftina, sau deloc daca cumva ai o iesire line out din acel amp, care sa mearga la tine-n pc)

2. Audacity for mac. (Pentru inregistrare)

3. Amplitube for mac. (Pentru emularea a zeci de amplificatoare si multe tonuri de chitara, folosind driverul asio 4 all.), sau sari peste acest pas, daca folosesti amp-ul pentru inregistrare.

4. Mixcraft pentru sincronizarea tuturor instrumentelor.

 

Presupunand ca acel Dr.Rythm DR-880 se poate conecta la calculator prin linie audio (microfon sau line in), si apoi inregistrat cu Audacity.

 

Si cam atat. Si daca ai nevoie si de video, inregistrezi toate instrumentele separat, apoi le editezi cu Sony Vegas (Nu-i nevoie de rocket science sa contopesti 2-3 ferestre intr-una singura).

 

Daca ai multe intrebari, imi poti da un pm cu nelamuririle tale.

Edited by ScreamStar
Link to comment
Share on other sites

Eu bănuiesc că iMacurile au placă de sunet.

 

3. Amplitube for mac.

Spider are multe ampsimuri, și alte efecte dacă e nevoie.

 

4. Mixcraft pentru sincronizarea tuturor instrumentelor.

Se pot sincroniza cu Audacity (sau orice alt DAW preferă).

 

Presupunand ca acel Dr.Rythm DR-880 se poate conecta la calculator prin linie audio

Se poate conecta prin USB și înregistra multitrack.

 

În concluzie, în afară de cabluri (usb și audio—RCA la jack) ai nevoie de un DAW (digital audio workstation), unde faci înregistrarea, editarea și mixajul. Acesta poate fi care vrei, inclusiv GarageBand.

Edited by FiveseveN
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Cel mai simplu: DrRythm îl conectezi la calculator și-l monitorizezi prin boxele sale (presupun că ai, altfel cum vrei să produci muzică?).

Chitara o monitorizezi prin amp, pe care-l conectezi la Mac din ieșirea audio în intrarea line in.

PS: sau cum scrie mai sus, dacă preferi să folosești ampsim-urile din 880, îl folosești doar pe el ca interfață și monitorizezi doar din boxe.

Link to comment
Share on other sites

vicSnd multumesc pentru raspuns. Am apucat sa ascult piesa ta inainte sa o stergi si pot sa iti spun ca eu sunt intr-adevar incepator. La tine am ascultat chestii f misto. Eu inca nu am ajuns la nivelul tau.

 

FiveseveN

Multumesc pentru ajutor. Ii dau de capat pana la urma.

 

ScreamStar

Multumesc de asemenea pentru sugestii. O sa imi prind mainile in mufe, cabluri si combinatii. Dar banuiesc ca asta e drumul firesc.

 

prophet

multumesc.

Edited by mva
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.