www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Cum Transform Acustica In Electro-acustica


Guest Danu'

Recommended Posts

Ok, treaba e simpla :)

M-am documentat despre procesul "cum se face", m-am gandit sa procur o doza piezo si un preamp artec age7. Am o chitara Maxine (made in China :) ) luata de la Muzica acu vreun an .. avea (cred) spatele din lemn de trandafir, restu nu-mi mai amintesc. Se auzea destul de armonios cand am luat-o .. am cam carat-o prin frig si altele de mai multe ori dup`aia pana acuma, si mi-e ca si-a cam pierdut din volum, nu stiu daca neaparat din pricina asta.

 

Asa ca vreau sa o transform in electroacustica - nu doar ca o sa se auda mai frumos (a electroacustica), ci o sa se poate si auzi mai tare cu doza piezo, ca se poate amplifica. Singura mare intrebare este: cum se taie gaura in corpul chitarii pentru a face loc pentru preamp - *si* [mai important] daca fac gaura pentru preamp va afecta serios rezonanta chitarii ? (adica s-o spun simplu, o sa cam distrug chitara daca incerc sa fac asta, in loc sa iau o electroacustica noua? )

 

Iata chitara:

 

post-4153-1170800276_thumb.jpgpost-4153-1170800303_thumb.jpg post-4153-1170800314_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Parerea mea este ca e destul de riscanta operatiunea pe care doresti s-o faci. Cea mai sigura metoda ar fi sa folosesti o doza pentru soundhole, detasabila, precum SD Woody sau DiMarzio Super Natural.

 

+1 Bumbacu...

 

Doza piezo are un semnal foarte slab de aceea trebie preamplificata. Doza de "gaura" este electromagnetica, asemanatoare constructiv cu cea de electrica si este mul mai usor de reglat.

Link to comment
Share on other sites

+1 Bumbacu...

 

Doza piezo are un semnal foarte slab de aceea trebie preamplificata. Doza de "gaura" este electromagnetica, asemanatoare constructiv cu cea de electrica si este mul mai usor de reglat.

 

 

Stiu asta, dar sunetul de la o doza piezo este diferit fata de sunetul oarecum electric de la o doza activa.

Eu cel putin am auzit ca dozele de "gaura" scot un sunet electric, si daca-i asa prefer sunetul de la piezo.

Totusi in caz ca ma contraziceti cu dozele de gaura, puteti sa-mi spuneti de unde fac rost din Bucuresti de una din cele doua mentionate mai sus ?

 

Parerea mea este ca e destul de riscanta operatiunea pe care doresti s-o faci.

Cam asa ma gandeam si eu, insa sunt inca liber la sugestii, daca cineva a facut deja asa ceva si imi poate spune ca e "safe" si merge, atunci probabil il voi asculta :)

Link to comment
Share on other sites

se vand doze piezo profi .

 

doza piezo are semnal mare ,dar ari si impewdanta foarte mare !!! trebuie adaptata la cablu, adica un trasformator de impedanta si adaptat si din punct de vedere al frecventelor de trecere .

 

Chitara la cappatul se jos ( unde ai butonul ptr curea) un "butuc" mare din lemn( brad de obicei sau tei) .

 

Langa acesta daca faci locas ptr baterie este ok si prin butuic se monteaza un conector Jack care este si butonul ptr curea , daca nu ai montezi un jack imediat langa "butuc" in cealalta parte de locasul bateriei ( sau a preampului) ,nu prea afecteaza tonul/timbrul corpul chitarei aicea fiind foarte rigid si masiv .

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...
Guest Liviu S

Imi cer scuze ca dezgrop topicu asta, dar poti sa imi spui si mie de unde pot sa imi cumpar piezo pickup? (ieftin pana in 50 - 70 de lei, din Romania daca se poate) caut de ceva timp si nu am gasit decat un site din germania care cere 35 de euro + 10 livrarea ceea ce e foarte mult pentru un simplu pickup (ala de sub bridge, fara preamp doar piesa piezo electrica aia de 10 cm sau cat are)

Edited by Liviu S
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.