www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Myband.ro


Cursedone
 Share

Recommended Posts

Guest John_OttO

Eu personal am auzit ca in spatele acestui site sta nenea Marius Moga care cauta noi "talente".Sincer eu nu mi-as pune piesele acolo pentru nu vreau sa am parte de o asociere cu Mariu Moga.PACE!

 

PS:prefer myspace

Link to comment
Share on other sites

Eu personal am auzit ca in spatele acestui site sta nenea Marius Moga care cauta noi "talente".Sincer eu nu mi-as pune piesele acolo pentru nu vreau sa am parte de o asociere cu Mariu Moga.PACE!

 

PS:prefer myspace

Cred ca cel mai bine e sa ai pe amandoua. Ai vrea tu sa te promoveze Moga.

Cat despre Serafic, suna bine vocea, un pic in stilul Luna Amara parca. Desigur nici ceilalti nu suna mai prost :)

Link to comment
Share on other sites

Guest John_OttO

Sincer hihi ti-as fi recunoscator daca nu ti-ai mai da cu parerea tu despre mine.Sa ma promoveze Moga?Auzi la el gluma mai bine ma las de muzica.Asa ca te rog da sfaturi altcuiva si exprima-ti parerile despre alte persoane.Poate tu ai vre sa te promoveze idiotul ala dar eu prefer sa cant intr-un garaj tot restul vietii decat sa am vreo treaba cu el.PACE!

Link to comment
Share on other sites

Guest domnul Rig
Poate tu ai vre sa te promoveze idiotul ala dar eu prefer sa cant intr-un garaj tot restul vietii decat sa am vreo treaba cu el.PACE!

Cu o gandire de genu' asa, cre'ca asa o sa si se intample.

Link to comment
Share on other sites

Toni, pe unde crezi ca as putea sa ascult o melodie de la voi? Adik sa downloadez..:)

 

Daca dai click pe bannerul din semnatura mea (Screaming Heads) ajungi pe siteul trupei noastre. La sectiunea GOODIES gasesti 3 albume, 2 in studio si un EP live. Aceste albume sunt ceva mai veci, insa le-am remasterizat anul trecut. Avem si o pagina de MySpace, si acolo sunt 4 piese.

 

Luna trecuta am inregistrat un album nou ce va contine atat piese mai vechi, cat si piese mai recente care nu au fost inca inregistrate in studio.

 

Sper sa-ti placa muzica noastra! :)

Link to comment
Share on other sites

Guest John_OttO
Cu o gandire de genu' asa, cre'ca asa o sa si se intample.

Lasa frate sa va promoveze pe voi Moga si sa cant eu tot restul vietii intr-u garaj.Sau poate ca va e si voua foame si trebuie sa castigati din muzica uite eu nu gandesc asa.Muzica dragi colegi de forum este o ARTA in momentul in care devii fomist nu mai e arta.Asa ca prefer sa fac muzica decat sa ma promoveze Moga asta clar.Dar totusi daca voi credeti ca Marius Moga face muzica deja cred ca o sa-mi sterg contul de pe acest forum caci se pare ca a luat-o razna.da e o metoda de promovare dar sincer eu tintesc altundeva.in caz ca nu a-ti observat pe acel my band in topurile de acolo sunt tot trupe deja consacrate si profi cum e Sedativ cum e Nerv sau Crize.Deci myband.ro mi se pare u site cu care te promovezi prietenilor and stuff daca ma apuc eu sa-mi pun piesele acolo cred ca le ascult doar eu si inca 10 oameni maxim asa ca nu se merita.PACE!

Link to comment
Share on other sites

......trupe deja consacrate si profi cum e Sedativ cum e Nerv sau Crize.Deci myband.ro mi se pare u site cu care te promovezi prietenilor and stuff daca ma apuc eu sa-mi pun piesele acolo cred ca le ascult doar eu si inca 10 oameni maxim asa ca nu se merita.PACE!

 

Nu te promoveaza NIMENI , asa ca stai linistit .

 

Daca nu ati pui muzica inseamna ca nu o va auzi nimeni si ARTA are valoare numai daca este descoperita.

Un site ati da doar "hosting" si atat .Unele "te promoveaza " pe bani , asta-i pacaleala mai mare.

 

Atat , faci muzica ,demouri si pui pe site-uri , daca nu altceva macar te vor auzi alti ca si tine , alti care aprecieaza cea ce faci .Asa poti sa faci cunostinta cu alti muzicanti , afli despre ce este vorba ,

se pot face trupe noi , mai bune ...etc.Poti colabora cu diferiti muzicanti din toata lumea.

 

Asa ca idea ar fi sa te pui pe toate siteurile ...

 

pune pe ...; indie911.com , soundclick , myspace, click4musicians, ...si ce o mai fi

 

inscriete la "indiebible" vei primi lista cu multe siteuri independente...adreses de c case de discuri...etc,,,se pot vinde CD-uri prin CD Baby etc

 

ca sa te contrazic pe " mayband.ro " am pus 4 piese , una vocal instrumentala a fost vre-o doua luni pe primele 30 de locuri la "rock" , si nu am scris nici macar un "blog" la nimeni abia daca am ascultat vre -o doua trei trupe ( nu am timp ca mai am pe cateva siteuri muzica si trebuie sa raspunda la review-uri )

 

rtoblema este ca ar trebui un "manager" care sa angajeze o echipa intreaga de promovare si cu o investitie de ceva bani te poate face vedeta "indie" music in lumea intreaga.Dar asta costa ceva bani si munca.

 

pe indie911 a-mi vin incontinu mesaje de concursuri ptr compozitii etc...doar ca costa bani sa te inscrii si aici e problema..nu-i mult dar 30 $ de fiecare concurs sau piesa ptr cate un concurs se aduna ,si nu prea am incredere in concursurile unde se "strang bani" , cel care este interesat de muzica nu cere bani vrea muzica si ati da el bani.

 

de altfel nu-i miscare prea mare pe " myband.ro " , cateva trupe , si numai trei categorii , Rock,Hip-Hop,Dance .

Link to comment
Share on other sites

sa cant eu tot restul vietii intr-u garaj

dar ce impresie buna ai despre ceea ce canti; eh..daca ar fi asa oricum nu ar fi mare pierdere

 

ps: interesant insa ca cei din spatele sitului nu au auizt decat de hip hop, rock si dance; pe langa asta pe primul loc e o donsoara ce aduce nitel a dama de companie care face cover la complicated :|

Edited by Susceptor
Link to comment
Share on other sites

Guest John_OttO
dar ce impresie buna ai despre ceea ce canti; eh..daca ar fi asa oricum nu ar fi mare pierdere

 

ps: interesant insa ca cei din spatele sitului nu au auizt decat de hip hop, rock si dance; pe langa asta pe primul loc e o donsoara ce aduce nitel a dama de companie care face cover la complicated :|

Nu e vorba ca asa imi consider muzica dar sa recunoastem si sa realizam odata pt totdeauna din metal NU se fac bani in Romania.Eu de un an de zile de cand am trupa doar am bagat bani ca sa cant.In scule(mai putin) in repetitii plus timpul utilizat sa ajung la sala si sa pregatesc melodiile.Am ajuns sa ma gandesc ca in cel mai fericit caz voi ajunge sa cant intr-un club de 4pe 4 la 20 de prieteni si la inca 10 prieteni de-ai prietenilor.Dar asta e munca mea imi place ce fac si nu renunt indiferent de ce ar fi.Ideea e alta chiar simpla prezenta in spatele acestui site al numelui Marius Moga imi provoaca sila maxima.Sincer trebuie sa fi naiv sa crezi ca cineva v-a promova o trupa de groove metal/metalcore.Asta in Romania niciodata,dar asta imi place si asta voi canta indiferent de consecinte.PACE!

Link to comment
Share on other sites

mm...depinde...

sunt cei care canta de dragul de a avea trupa pt ca e cool, sunt cei care canta pt ca le place sa cante (si ceea ce canta) si sunt cei care canta ca sa faca bani.

 

daca se intampla sa canti pt tine si in acelasi timp cineva sa te gaseasca si sa te promoveze, atunci bafta ta

ps: de ce se pune asa de mult accent pe promovare comerciala?!

Link to comment
Share on other sites

Guest domnul Rig
Nu e vorba ca asa imi consider muzica dar sa recunoastem si sa realizam odata pt totdeauna din metal NU se fac bani in Romania.Eu de un an de zile de cand am trupa doar am bagat bani ca sa cant.In scule(mai putin) in repetitii plus timpul utilizat sa ajung la sala si sa pregatesc melodiile.Am ajuns sa ma gandesc ca in cel mai fericit caz voi ajunge sa cant intr-un club de 4pe 4 la 20 de prieteni si la inca 10 prieteni de-ai prietenilor.Dar asta e munca mea imi place ce fac si nu renunt indiferent de ce ar fi.Ideea e alta chiar simpla prezenta in spatele acestui site al numelui Marius Moga imi provoaca sila maxima.Sincer trebuie sa fi naiv sa crezi ca cineva v-a promova o trupa de groove metal/metalcore.Asta in Romania niciodata,dar asta imi place si asta voi canta indiferent de consecinte.PACE!

Lol, poate voi cantati naspa. :)

Sunt trupe de metal care nu o duc rau in Romania. In afara de Negura Bunget, Trooper si Taine cre'ca se descurca.

Link to comment
Share on other sites

Guest John_OttO
Lol, poate voi cantati naspa. :)

Sunt trupe de metal care nu o duc rau in Romania. In afara de Negura Bunget, Trooper si Taine cre'ca se descurca.

Frate?Ce anume din GROOVE METAL/METALCORE nu ai inteles?Toate trupele pomenite de tine canta cu totul ALTCEVA.Iti zic eu trupe de asa ceva la no:Dodiez(intreaba-l pe pixy cat de bine o duce din muzica),CriZe(sa zicem ca in 2006 poate au miscat ceva pe plan financiar),Blind Reason,Protest Urban.Pe bune daca voi credeti ca in Ro merg cainii cu covrigi in coada poate ca vad eu altfel tara asta.Sincer eu nu m-as baga sa judec cum canta altii avand in vedere ca eu nu am trupa (am vazut acum cateva zile anunt ca vrei sa-ti faci trupa) so shhhhhhhht :) PACE!

Link to comment
Share on other sites

crezi ca daca ai fi cantat blues, jazz, funk, sau orice altceva vrei tu in afara de hip-hop/dance/alte gunoaie te-ar fi promovat moga?

chiar si dance/hip-hop/alte gunoiae sa fi cantat...te-ar fi promovat moga?

s-o luam altfel: te astepti sa traiesti din muzica?

sau altfel: stiai ca moga traieste din muzica si tu nu? stiai ca moga e o persoana foarte apreciata in lumea muzicii, si un tip pe care il duce foarte mult capu? cum iti explici ca are atata succes?

si o gramada de alte lucruri, din care poate devia discutia in 128952170 de directii

think about it

 

cu riscul de a-mi sari foarte multa lume in cap, o sa apas acum "add reply" ...pace

Link to comment
Share on other sites

Ma bag si eu ca cel putin pe partea asta am destula experienta. Am prins anii 90-2000 in trupe insa din muzica nu se poate trai (cat de bine este variabil) decat daca:

 

1. Esti al dracului de norocos si canti din prima un stil ce prinde la public aproape instant. Foarte rar se intampla. Asta inseamna sa fii creator de stil. (succese , case de discuri, bataie pe tine, milioane de dolari)

2. Mergi pe cai batatorite. Iti pui amprenta dar te integrezi intr-un anumit curent. Trebe sa ai super carisma si meserie si.....un manager bun.

3. Ai o trupa deja cu o larga experienta si te adaptezi la ce se cere pe piata. Nu-ti fie frica, iti spune casa de discuri ce se cere tu doar trebuie sa te "descurci" (cateodata plagiezi sa intri in sound).

4. Canti la nunti, petreceri, baluri - fie cu propria trupa fie mercenar. Valabil si pentru diverse colaborari pentru live sau studio. Aici ai un repertoriu de obicei cu piesele altora.

5. Canti la metrou sau pe strada. Din nou e vorba de piese consacrate ca sa se opreasca lumea sa te asculte. Nota bene-Doar in Romania e rusine sa canti pe strada...in alte tari oamenii traiesc decent din aceasta meserie.

 

Sper ca nu am uitat nimic. De altfel si marimea veniturilor cred ca merge in ordinea de mai sus.

 

Cu mentalitatea ca vei canta ce vrea muschiu tau sau crezi ca orice ai debita vei avea public platitor iti asigura garantat un loc in garaj pentru tot restul vietii si in fata acelorasi prieteni care ar tine la tine chiar daca te-ai lasa de cantat. Gandirea si managementul unei trupe la fel ca si stilul se maturizeaza in timp si de obicei in raport cu piata (segmentul de piata). De acolo vine banul. Nu o mai lungim ci concluzionam:

 

Faci bani din muzica cantand ce-ti place (sau nu) dar in limitele vandabilitatii prpriei muzici si/sau imagini Il admir pe Marius Moga pentru ca a stiut exact ce si cand sa exploateze. Poate noi o gramada de pe forum suntem capabili dpdv al valorii muzicale sa facem piese infinit mai bune dar nu comerciale. Puneti-va intrebarea cand compuneti o piesa cata lume ar plati sa o asculte? Oamenii cu experienta de pe RGC (si cei care au fost refuzati de casele de discuri) stiu ce spun io aici.

Mi-ar placea sa continuam aceasta discutie, poate facem un topic separat gen "filozofia traitului din muzica"

 

Respectele mele....

Link to comment
Share on other sites

pe moga daca il duce capu face numai ce vrea publicul

@igorr: "Puneti-va intrebarea cand compuneti o piesa cata lume ar plati sa o asculte?" cand compun o piesa ma gandesc la piesa, nu la bani.

 

like i said: exista oameni care canta pt bani si oameni care canta pt muzica (ii las pe ceilalti)

Link to comment
Share on other sites

@susceptor: ai dreptate majoritatea (rockerilor) cand compun se gandesc la piesa nu la bani dar asta nu garanteaza ca poti trai din muzica. Multi, inclusiv eu, de dragul acestei idei nu ne-am "compromis" dar nici n-am ramas in showbiz. Asa ca ne-am luat un serviciu bun, castigam bine, imbatranim frumos si pe cuvant ca compunem ce vrem noi. Dar asta nu inseamna ca traiesti din muzica. A trai pentru a face muzica e total alta chestie...chit ca poate te asculta doar sotia/prietena si o mana de prieteni din cand in cand. De asta zic, sa nu confundam cantatul de placere cu a trai din muzica. E aproape similar cu orice serviciu din lumea asta. Ce, mie-mi place tot ce fac la birou? Insa trebuie sa am un venit. Cine crede ca face totul din placere si banii sau publicul o sa curga valuri e cel putin naiv.

 

@ A canta de 2 ori pe an intr-un clubulet de provincie nu inseamna ca ai succes si nu inseamna ca esti mare compozitor. Pana nu vinzi printr-o casa de discuri 2-3 albume si sa le promovezi in turneu iar inseamna ca esti destul de aproape de anonimat....trust me. Iar a fi pe o scena nu mai este de mult o mare realizare.

Pana si unul care stie 2 bancuri bune ajunge pe scena sau la televizor. Nu vreau sa dezamagesc, sau sa "fur" visele nimanui dar asta e realitatea. Batranii stiu de ce....

Link to comment
Share on other sites

S poate trai din muzica DAR nu canti ce vrei si ce ti-ar place .Nu stai acasa esti pe drumuri si ce castigi se si duce.

 

Daca ai un slagar national sa zicem ca faci un ban , un timp , apoi incepi sa umbli prin tara prin birturi,baruri,cluburi si canti slagarul pana nu-l mai poti suporta nici tu .

 

@igor foarte corect !! ai uitat un lucru !

 

in tineretea mea in 6 ani am ajuns chitarist oarecum cunoscut prin anumite cercuri .

 

dar ,cantam de soua ori la dans si un bal pe saptamana primi 5 ani .restul zilelor repetitie , invatam 2-3 piese noi pe saptamana.

 

dans de la 18-24 si bal de la 21-06 = 21 ore pe saptamana .si se canta tot anul .

 

acum daca un tanar muzicant canta odata pe luna 2 ore intr-un local ,club..inseamna 24 de ore pe un an .deci ca sa ajunga la experienta dobandita in vremurile noastre in 4 ani ar trebui sa cante aproximativ 17 ani !!!!

 

Daca incepe la 17 ani si se tine serios la 34 de ani poate sa aiba experienta ce noi am avut-o la 21 de ani SI eram inca la mama nu aveam nici o alta responsabilitate ,mai mergeam la scolii , dar si acolo ne scoteam cu UTC cu turnee ,spectacole, motivari..

 

Nu-i vorba de tehnica ci de maturizare .Si am inceput la 21 de ani sa cautam cum e cu arta caci de "aerobic" si fitze am trecut.

 

Clapton a ajuns super vedeta la 21 ani , Jeff Beck,Jimy Page ,Hendrix ...

 

asa ca sansele sunt foarte mici . tineri se insoara au serviciu,copii ,rate , chirie ,curent., cosul zilnic ...nu mai este timp.

 

muzica ramane un hobby ,un hobby scump.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.