www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Chitara Blues


Guest HellPatrol
 Share

Recommended Posts

Guest HellPatrol

din pacate bugetul e cam mic,ce chitara de blues ati putea sa imi recomandati pana in 400 de euro?

Edited by HellPatrol
Link to comment
Share on other sites

Guest HellPatrol

pai na..vreau sa fie versatila in primul rand..imi place si bb king si clapton..de aceea cer sugestii,poate pot alege ceva dk imi ofera cineva niste variante

Link to comment
Share on other sites

Pai pt BB King - Epi Dot. Pt Clapton.. ce perioada a lu Clapton? In anii 60 canta pe Gibsonuri (Les Paul, SG, ES), dupa aia pe Strat. Deci, mexi standard.

 

In principiu, mergi pe firmele de traditie, adica Fender/Squier si Gibson/Epiphone si ia-ti cea mai scumpa chitara pe care ti-o poti permite, si n-ai cum sa gresesti prea tare. Daca vrei ceva (semi)hollowbody, Ibanez e o buna alternativa.

Link to comment
Share on other sites

Guest HellPatrol
Pai pt BB King - Epi Dot. Pt Clapton.. ce perioada a lu Clapton? In anii 60 canta pe Gibsonuri (Les Paul, SG, ES), dupa aia pe Strat. Deci, mexi standard.

 

In principiu, mergi pe firmele de traditie, adica Fender/Squier si Gibson/Epiphone si ia-ti cea mai scumpa chitara pe care ti-o poti permite, si n-ai cum sa gresesti prea tare. Daca vrei ceva (semi)hollowbody, Ibanez e o buna alternativa.

 

da,ma refeream la perioada strat a lui clapton..spui k un hollowbody sar potrivi pt un blues?aku nu am nici eu nu stiu ce pretentii avand in vedere k sunt si eu pe la inceputuri

Link to comment
Share on other sites

Cum sa nu se potriveasca, o sa sune superb, insa o sa ai probleme cu feedbackul daca canti cu gain mult. Ar fi de preferat sa iei ceva semihollow, cum sunt ES-urile (sunt sigur ca face si Ibanez chitari semihollow), o sa ai mai putin feedback, cauta si tu pe net sa te lamuresti de diferenta intre semi- si full-hollowbody.

Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle

Daca versatilitate este ceea ce cauti, nu cred ca o chitara semi-hollow este cea mai buna optiune. Mai bine indreapta-te catre un Fender Stratocaster mexican.

Link to comment
Share on other sites

Daca versatilitate este ceea ce cauti, nu cred ca o chitara semi-hollow este cea mai buna optiune. Mai bine indreapta-te catre un Fender Stratocaster mexican.

 

Bine subliniat.

Daca vrei ceva in genul Clapton - Strato ... si la banii astia Stratocaster Standard (Mexican) este cea mai buna alegere (si singura), nu ai cum sa gresesti.

Link to comment
Share on other sites

Guest HellPatrol
de curiozitate dupa ce ai chitara o bagi in comp sau ai un combo

 

deocamdata in comp..am si deschis un topic despre asta..o sa cant pe clean cu ea pt o vreme pana imi iau si eu o scula:(dk nu merge asa,o sa imprumut un combo de la cineva..nui problema

 

Bine subliniat.

Daca vrei ceva in genul Clapton - Strato ... si la banii astia Stratocaster Standard (Mexican) este cea mai buna alegere (si singura), nu ai cum sa gresesti.

 

stii care e problema?nu imi place absolut deloc forma de strat..poate un les paul?

Edited by HellPatrol
Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle

Nu trebuie sa judeci o chitara dupa forma pe care o are. Desigur ca nici un Les Paul nu ar fi de lepadat, insa nu este la fel de versatil ca Strat-ul. O combinatie interesanta este, daca mi se permite sa-i spun asa, modelul '56 Goldtop de la Epiphone, insa iti depaseste bugetul. Iarasi, cu un Telecaster ai putea face treaba foarte buna in zona blues-ului, insa nici el nu este foarte versatil.

 

Legat de amplificare, poti folosi cu succes calculatorul atat pentru amplificare cat si pentru partea de efecte.

Link to comment
Share on other sites

@HellPatrol-vezi ca o chitara foarte buna si pt. blues este SG-ul! copia facuta de epiphone nu e rea deloc si se incadreaza in bugetul tau. mai ales ca si exista o oferta pe aici, cu un seymour duncan la bridge. probeaz-o sau ia pe cineva care se pricepe si vezi ce-i cu ea. in afara de asta, sfatul meu sincer este sa eviti chitarele electrice cu (semi) cutie de rezonanta, cel putin, in stadiul actual. numai de bine.

 

ps-am mai vazut tot pe-aici, pe la mica publicitate, o chitara gen LP marca Burny. este o chitara cu un foarte bun raport calitate/pret, desi pt. genul tau este putin cam prea "utilata" si poate te intelegi la pret. n-am nici un amestec cu vanzatorii, nu-i cunosc, dar cunosc genul de chitare pe care ti le recomand.

Edited by StratMan
Link to comment
Share on other sites

Guest HellPatrol
suna-ma la 0721.34.55.68 si vorbim...poate ca la banii aia iti iei o chitara chiar misto.

daca te intereseaza. daca nu, nu.

 

am notat nr...o sa te sun in zilele astea :)

Link to comment
Share on other sites

Guest HellPatrol

cu referire la semihollow body..mai am o intrebare..feedbackul despre care vorbeste lumea apare numai pe efecte si la nivel mare,nu?

Link to comment
Share on other sites

Guest Raskolnikov
o ultima intrebare, poate mai putin importanta: de cantat, stii sa canti? :)

 

:) @StratMan - cum poti sa pui asemenea intrebari lipsite de importanta? :)

Link to comment
Share on other sites

Sfatul meu : Da o tura si prin strainatate, sau fii cu ochii pe mica publicitate de acolo (asta daca ai eterna matusa in America / Iugoslavia / Germania) ! .

 

Pentru tine : Gibson/Epiphone ES-335 , depinde de bani acuma, insa este cea mai versatila si draguta chitara, folosita de la heavy metal (vezi The Sweet) la ... jazz.

 

in RO : Grosmann ... nu stiu ... a probat cineva si hollow-urile lui Grosu ?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.