www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

O Intrebare


Guest HellPatrol
 Share

Recommended Posts

Guest HellPatrol

Salut!urmaresc forumul de mai multa vreme,dar nu am postat niciodata ptk miam gasit raspunsurile la intrebari fara sa fie nevoie sa intreb..am obs k sunt multi baieti faini pe aici care se pricep si care sunt bucurosi sa sara intotdeauna in ajutor...de aceea vin si eu cu o intrebare.

as putea sa imi amplific chitara prin computer?adik..nu am bani sa imi cumpar un amplif competent,dar am la comp un sistem 5.1 de 150W..deci,exista vreo modalitate sa conectez chitara la boxele astea?

PS:efectele le lasam la o parte deocamdata

Link to comment
Share on other sites

Da, e usor. Bagi chitara in line-in la placa audio si Voila! Da tre' sa ai mufa din-aia in care intra jack mare (de la cablu chitarii) si la celalalt capat jack mic care intra in comp. Sper ca te-am ajutat. Bafta

Link to comment
Share on other sites

Guest HellPatrol
daca esti din Buc, gasesti la Muzica adaptorul de care iti spune Lehel cu cateva mii de lei.

 

 

ce tare!nu miam imaginat k e atat de simplu:)))presupun k asta inseamna k pot si sa inregistrez f usor ce cant

Edited by HellPatrol
Link to comment
Share on other sites

Simplu, dar nu chiar asa.

Va suna cam ca o sarma. Pentru o conectare decenta iti trebuie si un amplificator-adaptor de impedanta (DI box). Plus ca sunt necesare si ceva softuri de procesare precum Guitar Rig. Ai aici pe forum un tutorial complet de instalare pentru inregistrare direct in computer prin bunavointa domnului Cosu. Da un search.

Daca ai un procesor (sau o pedalutza cu control al volumui de iesire) asta poate tine loc de DI-box.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.