www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

HELP !!!! chitara HORA electro acustica


Guest vasy
 Share

Recommended Posts

salut

 

mi-am cumparat si eu o chitara electro-acustica HORA . mi-am luat si adaptor de trecere de la jack mare la jack mic sa o pot baga in intrarea de la calculator si nu merge ,,,,nu se aude nimic in boxe .... am incercat si pe intrarea de microfon si pe LINE -in .....sa fie chitara de vina ? ce nu e in regula ?

Link to comment
Share on other sites

salut,

 

incearca sa bagi chitara in line in

apoi, te duci la recording control si dai line in la maxim, si bifezi casuta aia cu select

dupaia, te duci la volume control, dai line in la maxim, si ai grija sa nu fie mute

ar trebui sa mearga

Link to comment
Share on other sites

salut,

 

incearca sa bagi chitara in line in

apoi, te duci la recording control si dai line in la maxim, si bifezi casuta aia cu select

dupaia, te duci la volume control, dai line in la maxim, si ai grija sa nu fie mute

ar trebui sa mearga

12881[/snapback]

 

 

am facut toate setarile si tot nu merge

Link to comment
Share on other sites

nasol

si ciudat

deschide sound recorder, si inregistreaza ceva

daca inregistreaza, inseamna ca primeste ceva semnal si sigur se poate face

daca nu, atunci nu primeste semnal :)

incearca si cu guitar fx box

dai search pe google, si iati versiunea shareware, vezi daca iti merge asa

o sa ai si efecte pe el

succes

Link to comment
Share on other sites

nasol

si ciudat

deschide sound recorder, si inregistreaza ceva

daca inregistreaza, inseamna ca primeste ceva semnal si sigur se poate face

daca nu, atunci nu primeste semnal :)

incearca si cu guitar fx box

dai search pe google, si iati versiunea shareware, vezi daca iti merge asa

o sa ai si efecte pe el

succes

12883[/snapback]

 

 

cred ca nu am semnal in line -in ....de exemplu microfonul merge pe intrarea de microfon ...poate e defect si adaptorul de trecere de la jack mare la mic ....doar azi am cumparat chitara de la magazin ...sper sa fie ok pana la urma...cum as putea verifica daca merge line -in ?

Link to comment
Share on other sites

acu am citit cu atentie primu post

deci e vorba de o ELECTROacustica hora

initial citisem electrica

ce cablu ai ?

schimbatoru ala jack mare - jack mic cred ca e ok

am si eu o electroacustica hora, si intotdeauna am avut probleme de genu asta

incearca sa bagi cablul in microfon, daca zici ca intrarea aia sigur merge. dupaia seteaza recordingu pt microfon, dai volum din volume settings, vezi sa nu fie mute, si invarte cablu ala bine in mufa chitarii. la mine mergea asa din mai multe incercari. nu ma pricep nici eu foarte tare

mai incearca sa nu bagi cablu in chitara da sal atingi cu degetele in timp ce inregistrezi, vezi daca primeste ceva semnal. daca primeste, atuncea stii sigur ca nui de la cablu/mufa/setari...

e posibil sa fie de la chitara, adica tot incearca sa il invarti pacolo poate merge

succes

Link to comment
Share on other sites

am incercat si numai cu cablul si atins jack dar nimic nici pe intrarea de microfon nici pe line-in....inseamna ca e ceva de la cablu sau jack ala mic .....de fapt e posibil ca adaptorul de trecere de la jack mare la jack mic sa fie de vina sau ceva de la calculator......chestia e ca am in microfon cu jack mic si merge perfect...mi-ar conveni sa mearga pe line-in sa pot folosi si microfonul si chitara pe calculator :)....ce parera aveti de chitarile electracustice HORA ...am dat pe ea 3.950.000 ...e model W12204 EQ...corzile par cam tari iar cand fac barat pe griff mai sus cam vibreaza

Link to comment
Share on other sites

bateria e cea originala cu care a venit chitara si merge pe alte aparate......nu am placa de sunet decat cea incorporata in placa de baza......sa fie de la asta problema....apropos...de unde stiu daca e buna sau nu bateria? tb sa fie aprins sau stin led-ul rosu cand e jack-ul in chitara ?......posibil sa fie de la adaptorul de trecere de la jack mare la jack mic...am incercat si pe intrarea de microfon daca am semnal atingand cu cu degetul jack-ul mare si cu celalalt capat in calculator dar nici pe intrarea asta nu am semnal

Link to comment
Share on other sites

un multimetru ar fi util sa verifici continuitatea ansamblului cablu - adaptor.

 

ai putea sa mergi cu chitara la un amic cu calculator+placa de sunet. daca la el functioneaza atunci ai gasti problema...

 

in ultima instanta poate sa fie vina "mesterilor" de la hora si daca este asa da fuguta la garantie.

Link to comment
Share on other sites

va multumesc la totzi

 

problema s-a rezolvat

 

a fost defect adaptorul de trecere de la jack mare la mic ....

 

voi incerca sa incarc si eu pe forum ceva compozitzii ....cand le voi avea :)

 

 

acest topic poate fi inchis

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.