www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

NEW COMERS CONTEST


Burb
 Share

Recommended Posts

nu am cum sa cunosc detalii de genu asta... ( daca se insista sau nu)...la noi oricum e treaba romaneasca....dar se doreste ceva serios...acum depinde si de cati bani or sa se stranga ....ca sa fie platite orele de studio...

 

iar piese la concurs...4-5 piese

dar astfel de detalii vor fi anuntate cu o luna inanite...depinde si de cate trupe se vor strange.....

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 65
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

in functie de nr de trupe care vor dori sa participe,o sa stabilim cate piese pot sa cante...ca daca vin 20 de trupe si canta fiecare cate 10 piese acolo ne gaseste sfarsitul lumii:)

ideea era sa bage fiecare cam cate 5-6 piese....eu am estimat ca o sa avem cam 10-12 participanti,deci in 2 zile (vineri si sambata) rezolvam:)

in plus,la sfarsitul fiecarei seri va avea loc un recital al unei trupe pe meserie...

deci eu astept sa incepeti sa va bagati in chestia asta....curaj aveti,v-am vazut martea la cyfer ca va bateti sa cantati ceva,asa ca diferenta nu e mare....aratati ca puteti canta singurei pe scena..

ideea e:scurt,de calitate,concis_am venit,am convins,am castigat

Link to comment
Share on other sites

si inca ceva:atentie mare...se va pune accent pe originalitate...daca aveti piese proprii ar fi excelent,daca nu COVERURI, NU XEROXURI

hai sa demonstram ca se pot canta piese cunoscute si in alt fel decat nr.13,popa's si alti imitatori...fara suparare ,nu am nimic cu ei,dar daca vreau sa ascult piesa aia ca acolo,imi iau naibii cd-ul si gata

Link to comment
Share on other sites

Este foarte haotic ce se intampla aici. :)

 

Va rog sa reluati discutiile pe acest thread odata ce aveti datele despre organizare si concurs mult mai bine structurate - un regulament clar ar fi bine-venit. Detaliile foarte intetosate din momentul de fata creaza mai degraba confuzie decat un interes adevarat.

 

De asemenea, ar fi de preferat ca unul dintre organizatori sa ia legatura cu noi daca doreste promovarea concursului pe acest site.

 

Exista o pagina web oficiala a acestui concurs?

 

Consider ca aceasta ne va feri de rezultate de tip 'romanesc'.

Link to comment
Share on other sites

Guest mateiutzu

se vede ca nu prea e organizat cum trebuie ... faceti si voi un link undeva pe blogspot ... pe yahoo groups ... naiba stie. Si scrieti acolo detalii ...

Link to comment
Share on other sites

deci concursul e la faza de organizare...daca credeti ca nu este serioasa treaba ..va rog nu mai scrieti pe acest topic...m=am plictist sa tot raspund la intrebari stupide.....v-am dat 2 nr tel si un mail in care puteti sa intrebati....

 

 

.......ce tot atata bullshit...

 

nu vreti nu vreti...asta e ..noi incercam....

 

nu sunt clare detaliile pt ca nici noi nu stim...totul depinde de cate trupe se vor inscrie....atat ....daia am pus anuntul inainte cu 2 luni....ca sa aveti timp sa va inscrieti....mai mult de atat....sunt sigur ca detalii concrete ( site , afis, etc) vor fii stabilite cu o luna inainte..dupa definitivarea trupelor si a orarului....

 

...hai ca nu e greu...

Edited by Burb
Link to comment
Share on other sites

HAHAHA !!.. ce "ma rad"... :) :) ... se da anunt ca concursul e nush cand, nush unde... ora x.. da de fapt nu s-a stabilit nimic.. ca de.. asa-i romanu.. mai e timp pana-n martie..

 

concurs e.. juriu nu-i, premiu nu-i (e da nu se stie exact ce si cum...), etc..

 

Dudes.. stabiliti clar ce si cum si apoi dati anuntul...parerea mea..

Link to comment
Share on other sites

burb, mai citeste o data ce zice cearny, calmeaza-te si revino :)

 

REVENIND....

 

ai dreptate...o sa revenim cu detalii concrete... :) :)

 

p.s. cearny fii sigur ca un organizator va contacta site_ul odata ce vor fii stabilite toate detallile ...deocamdata am vrut sa facem rost de participanti ca sa stim cum derulam tot festivalul......

Edited by Burb
Link to comment
Share on other sites

Guest Mircea19

pai doritori sunt :) dar eu de exemplu nu pot sa te sun sa-ti zic ca ma bag cu trupa mea pana nu aflu mai multe..:)

 

- daca eu fac parte din 2 trupe... pot participa cu ambele :)???

- cu ce scule tre sa vina trupa de acasa????

- ce scule se pun la dispozitie de catre club???

 

 

si mai imi vin mie intrebari... ideea e sa fie cat mai clara toata treaba...

Link to comment
Share on other sites

Guest domnul Rig
cu scuzele de rigoare adresate adminilor...scuze ca am incarcat aiurea forumul :)

OAMENI BUNI,AVETI O ADRESA DE MAIL SI 2 TELEFOANE DE UNDE PUTETI SA AFLATI TOATE AMANUNTELE CARE VA MACINA :)

Nu ar fi mai simplu sa le puneti aici pe toate ca sa le vada toata lumea deodata?

Link to comment
Share on other sites

NU pt ca asa nu mai umplem nici topicu cu tot felul de intrebari fara sens si comentarii aiurea, si cel mai important pt ca vream sa vb doar cu trupe care sunt cu adevarat interesate, si nu cu cei care zic " aaaa vin si eu!!" pe forum si atat

 

va inteleg ff bine ce vreti sa spuneti , dar ganditi=va ca nu putem sa organizam ceva pana la ultimul detalii si sa nu vina nimeni ... vrem sa vedem cate trupe sunt dispuse sa vina , cat de seriaose sunt, cum canta, ce canta...etc.... si porma cand se gasesc trupele vom putea stabili si data si ora si cate piese se vor canta si ce scule ofera barul si ce tre sa va aduceti voi ...etc

Edited by Burb
Link to comment
Share on other sites

va inteleg ff bine ce vreti sa spuneti , dar ganditi=va ca nu putem sa organizam ceva pana la ultimul detalii si sa nu vina nimeni ... vrem sa vedem cate trupe sunt dispuse sa vina , cat de seriaose sunt, cum canta, ce canta...etc.... si porma cand se gasesc trupele vom putea stabili si data si ora si cate piese se vor canta si ce scule ofera barul si ce tre sa va aduceti voi ...etc

 

 

frate. daca imi dai voie sa-ti spun asa. nu cred ca vreo trupa care doreste sa se afirme si careia i se ofera sansa sa cante undeva va refuza. seriozitatea participantilor e data si de seriozitatea organizatorilor asta sa fie clar. si apropo nimeni nu vine sa cante la bar ci pe scena intr-un club...

Link to comment
Share on other sites

bai nu inteleg de ce va omorati aici cu intrebari pt o cantare la mamou.. nu-s dubii ca oricine vrea sa cante e primit bine acolo, nu? si mai sunt si serile lui cyfer pt cei cu mai putine piese pregatite..

 

bagati-va acolo , nu va mai luati de burb ca el a venit doar cu o idee si se zbate pt asta.. a zis doar ca e deschis la sugestii, propuneri, etc... care te simti in stare si te intereseaza subiectu da-i o mana de ajutor! :)

Link to comment
Share on other sites

Guest RipperC

Intentia putea fi de admirat, dar nu e, din pacate...

Auzi, formatii gen Luna Amara sunt primite ca, vorba aia, au foarte mare treaba cu blues-rock-ul, dar cineva care canta in stilul Maiden/Priest (adica heavy rock si in nici un caz death, black sau alte genuri extreme care se pare ca va ingrozesc) nu.... In schimb e voie cu Guns... Unde ati invatat voi muzica ma?

GG, la anu poate organizati Eurovision-ul ca vad ca va pricepeti tare bine...

Edited by RipperC
Link to comment
Share on other sites

Ca la romani... unii incearca, altii scuipa... si mai sunt si aia mici si multi, care vin cu "da' de ce?", ca deh' ei 'is mici si multi... (pt astia din urma: "UITE D'AIA!!!")

 

Ceva sigur nu s-a inteles aici, so am sa incerc sa explic cat pot si cat am inteles eu dupa ce am vb cu horia:

 

1) Daca ai sa faci un cover maider, judas, etc dar care sa sune a cover, nu cantat nota cu nota si cantat si PROST pe d'asupra, nu te va injura nimeni

2) Nu se accepta "urlaturi" (thank god), nu pt ca unii "nu stiu ce-i aia muzica, si mai bine ar organiza Euro-viziunea", ci tocmai ca sa nu iasa ce iesea prin viking de session-uri (am auzit odata un Paranoid cantat cu "groh" -asa se keama?... in fine- de un pusti pe care am vrut sa-l intreb de unde draq urla, ca avea 30K imbracat si cu bocanci in picoare, mai ceva ca la spitalu' ala "de' te-mbraca cu-camasi-cu-maneci lungi), iar apoi, pt cine vrea boraturi, exista baia, sau coltul strazii.

3) Da dom'le, se accepta trupe de alternativ, asa si? ce-ai tu cu alternativu'?

4) Juriul va fi format din oameni care -TRUST ME! (ce-mi place vb asta)- STIU MUZICA... deci, zic eu, ca si trupele acceptate in concurs vor fi alese ca atare

5) SPER SA AM VOIE BERE PANA ATUNCI!!!!

6) Gata, asta a fost tot... pt restul informatiilor SUNATI LA NUMARU ALA DE TELEFON!!! SARACILOR!!! KITROSHILOR!!!, va plange buzunaru dupa douaj'da'-centi (:))... (hai ca am glumit.... nu va suparati, nu? :))

 

Bafta si... keep on rockin'!!!

Edited by LORD-C
Link to comment
Share on other sites

Guest Chiperion

Dandu-mi si eu cu parerea pe-aici, nu pot sa n-apreciez intentia persoanelor care doresc sa finanteze o trupa tanara, cu potential, si nu pot sa nu-i laud pe oamenii astia, care - cum se poate prin partile noastre - se chinuie sa faca o treaba buna. Si pe mine ma mahneste, ca sa nu zic altceva, ca mai roccrestos si mai rocpletos decat hard si alternative nu intra-n discutie, dar asta-i gustul omului, n-am eu ce sa-i fac si nici pozitie de pe care sa comentez n-am; calul de dar nu se cauta la dinti.

 

edit: imi cer, de pe-acuma, scuze, dar nu m-am putut abtine.

@LORD-C:

apoi, exista o regula a bunului simt care te face sa nu "dai cu pietre in flori", cu alte cuvinte, nu te apuci pe un forum sa injuri nush ce trupa, pt ca tie nu-ti place. Ok nici mie nu-mi plac multe trupe, insa asa cum a spus si Benson, le apreciez pentru ceea ce creeaza. Faptul ca nu intelegi un anumit stil muzical, nu inseamna ca acel stil este de egal cu 0

 

Oare cine-o fi zis treburile astea? Tu, in cazu-n care nu-ti amintesti, si mi-ai deschis si mie ochii cand am vazut prima oara mesajul citat; aveam nevoie sa mi se reaminteasca. Pacat...Keep on rockin' in the free world, nu?

Edited by Chiperion
Link to comment
Share on other sites

Guest Chiperion

Daca la mine te refereai...In legatura cu ce spuneai mai sus, sunt de acord cu tine ca se potriveste pardalnicul ala de stil vocal cu Paranoid fix ca nuca-n perete, dar, pe de alta parte, nu inteleg cum de un om cu scaun la cap, mai mult, unul care spunea ce-ai spus tu acum ceva vreme, poate, pur si simplu, sa categoriseasca un soi de muzica prin termenul ,,boraturi''. In fine. Ca sa fiu cinstit, m-a atins si descrierea ,,guristului'' aluia o idee, pentru ca mie numai bocancii imi mai lipsesc pentru alea treij' de kile, dar asta-i alta poveste. Fiind si putintel ticalos, sunt destule trupe de ,,boraturi'', pana si prin tara noastra, cu mai mult miez si mai multa tehnicitate in trei minute de melodie decat toate Lunile Amare - daca tot i-a mentionat RipperC - pe tot parcursul unui album, dar, inc-o data...organizatorii vor anumite stiluri, pe acelea le vor auzi, daca merge totul bine, iar eu le urez, din toata inima, sa le iasa; intre timp, pe tine te rog, din nou, sa ma scuzi daca te-am necajit.

Link to comment
Share on other sites

Desi sunt de acord ca trebuie respectata dorinta organizatorilor de a promova un anumit gen de muzica, nu cred ca posturi de genul

 

"pt cine vrea boraturi, exista baia, sau coltul strazii"

 

o sa le faca vreun bine. Printre amatorii de "boraturi" care stau numai in bude si la coltul strazii sunt si oameni care asculta diverse genuri de muzica. Si multi dintre ei sunt mult mai toleranti...

Link to comment
Share on other sites

Ca la romani... unii incearca, altii scuipa... si mai sunt si aia mici si multi, care vin cu "da' de ce?", ca deh' ei 'is mici si multi... (pt astia din urma: "UITE D'AIA!!!")

 

Ceva sigur nu s-a inteles aici, so am sa incerc sa explic cat pot si cat am inteles eu dupa ce am vb cu horia:

 

1) Daca ai sa faci un cover maider, judas, etc dar care sa sune a cover, nu cantat nota cu nota si cantat si PROST pe d'asupra, nu te va injura nimeni

2) Nu se accepta "urlaturi" (thank god), nu pt ca unii "nu stiu ce-i aia muzica, si mai bine ar organiza Euro-viziunea", ci tocmai ca sa nu iasa ce iesea prin viking de session-uri (am auzit odata un Paranoid cantat cu "groh" -asa se keama?... in fine- de un pusti pe care am vrut sa-l intreb de unde draq urla, ca avea 30K imbracat si cu bocanci in picoare, mai ceva ca la spitalu' ala "de' te-mbraca cu-camasi-cu-maneci lungi), iar apoi, pt cine vrea boraturi, exista baia, sau coltul strazii.

3) Da dom'le, se accepta trupe de alternativ, asa si? ce-ai tu cu alternativu'?

4) Juriul va fi format din oameni care -TRUST ME! (ce-mi place vb asta)- STIU MUZICA... deci, zic eu, ca si trupele acceptate in concurs vor fi alese ca atare

5) SPER SA AM VOIE BERE PANA ATUNCI!!!!

6) Gata, asta a fost tot... pt restul informatiilor SUNATI LA NUMARU ALA DE TELEFON!!! SARACILOR!!! KITROSHILOR!!!, va plange buzunaru dupa douaj'da'-centi (:))... (hai ca am glumit.... nu va suparati, nu? :))

 

Bafta si... keep on rockin'!!!

 

Hmmmm....faza cu boraturile...nu e tocmai ok. Au avut dreptate oamenii care te-au "mustrat" pt remarca asta. Imi esti prieten, tin la tine, dar cand pui asemenea "etichete" , da-mi voie sa nu fiu de acord cu tine.

HAIL!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.