www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

oboseala la job...


Marius T
 Share

Recommended Posts

... de o vreme incoace nu mai scap de oboseala care o am la job,  nu stiu ce sa fac... de dormit ar fi cate 6 -  8 ore pe seara...dar cum ajung la job si toata ziua stand pe scaun si cu ochii in monitor la ia somnul si oboseala... jobul e programare software - de asta toata ziua stai pe scaun cu ochii in monitor si de vb mai putin cu oamenii...    Dar ideea este ca tot timpul obosit, sau plictisit  chiar nu stiu .. 

ati mai patit careva stari deastea ?  si cum poti sa scapi de asa ceva.... sa reintri in normal.... :)     ... a si sa nu spuneti cafea :)

.... plus sa raspunda doar cei care au ceva serios de spus...  stiti careva niste ceaiuri care sa te tina activ.. sau nush ce sa zic.. orice....

Link to comment
Share on other sites

Guest Johnny I

ceaiuri: orice ceai negru, dar nu infuzie, ci din ala kre se gaseste sub forma de polante uscate in cutie. kt despre oboseala, la 6 ore pe noapte cred si io k o simtzi. k asa sunt si io... io sunt in lic in ultimul an... k sa scapi de oboseala tre vro 9-10 ore pe noapte, am incercat si mere... bafta!

Link to comment
Share on other sites

La varsta ta, deja obosit? Nu prea cred. Banuiesc ca-i mai mult plictiseala si de asta scapi doar schimband job-ul. Ia zi, nu cumva energia iti revine seara? Mie asa mi se intampla.

 

Imi revine seara parca.... dar e si oboseala, si sa nu mai zic ca parca casc continu la servici  .... wtf ... si nu e vb de treba ca aia o fac...  :)

 

cat despre multivitamine tot am luat si  tot aceeasi faza... (care ar fi faza cu probleme cu somnul  ? ca eu oricum dupa vreo 1h adorm dupa ce bag cornu'n perna...) numai nu scap din chestia asta... intradevar e si plictiseala ca na rutina asta ne omoara la joburi deastea...

 

    nu stiu ce sa fac sa iau pauze mai dese sa beau ceaiuri sau nush ce sa mai fac...  e aiurea sa simiti ca nu scapi de rutina asta... si macar sa ti-o faci placuta cat de cat... sau sa fii activ.... :)

Link to comment
Share on other sites

eu sunt ultimul an la liceu. dorm cam 6 ore pe noapte si deabia ma trezesc. insa daca am ore misto in ziua respectiva nu se pune problema de oboseala :) so...

Link to comment
Share on other sites

eu is ultimu an de liceu si am aceiasi probleme ...poate e si putina astenie de la vremea asta

 

bea cafea omule. sunt in aceeasi situatie. works for me :)

Link to comment
Share on other sites

Guest seraphx
dormi si tu o sambata si o duminica dimineata pana cand te trezesti de voie

si in cursul saptamanii incearca sa te culci pana in ora 9 seara...banuiesc ca te trezesti dimineata devreme

nu m-am mai culcat pan in 9 seara din cls a 4a, nu cred ca sunt in stare nici cu diazepam la ora aia sa dorm, si nu e o regula neaparat, adica eu cred ca daca m-as culca la 21 m-as trezi la 3dimineata, cam pe la 22-23 e normal sa adormi, si sa zic si ceva util, eu cred ca am si eu problema asta cu plictiseala oboseala, chiar daca sunt somer, rutina distruge totul, so go for another job :) stiu oamenii cu exp ce zic :)

Edited by seraphx
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Omule si eu am aceeasi problema..am tot 1,5 ani la acest loc de munca, stau in jur de 8-9 ore cu ochii in monitor fara sa ma ridic de pe scaun..si problema e ca ma simt destul de rau. Mi-am facut pana si ochelari special tratati pt calculator ca m'am gandit ca de la raze..dar degeaba. Sunt tot timpul obosit si plictisit. Nu prea mai ies din casa, am ajuns ca un mos de 80 de ani :) Am incercat cu vitamine si ceai negru, dar degeaba. Asa ca subscriu...vreau si eu o idee buna sa ies din starea asta..in afara de schimbarea job'ului ca deocamdata am nevoie de bani nu de cautari pe e-jobs :)

Link to comment
Share on other sites

Imi revine seara parca.... dar e si oboseala, si sa nu mai zic ca parca casc continu la servici  .... wtf ... si nu e vb de treba ca aia o fac...  :)

 

cat despre multivitamine tot am luat si  tot aceeasi faza... (care ar fi faza cu probleme cu somnul  ? ca eu oricum dupa vreo 1h adorm dupa ce bag cornu'n perna...) numai nu scap din chestia asta... intradevar e si plictiseala ca na rutina asta ne omoara la joburi deastea...

 

    nu stiu ce sa fac sa iau pauze mai dese sa beau ceaiuri sau nush ce sa mai fac...  e aiurea sa simiti ca nu scapi de rutina asta... si macar sa ti-o faci placuta cat de cat... sau sa fii activ.... :)

 

daca faci un calcul cat clipesti pe secunda o sa te sperii: FOARTE PUTIN...

cei care lucreaza la calculator intr-un mod foarte concentrat ca detaliere au problemele spuse de tine mai sus.

totul se datoreaza faptului ca stam prea concentrati si nu mai clipim atat de des pe cat ar trebui (ca muncim sau nu... ... ne-am obisnuit sa stam cu cohii "B"liti in monitor

Link to comment
Share on other sites

rutina distruge totul.... din cate am inteles nu prea ai cum sa iesi din starea asta de shit..... cine a inventat computerele mare greseala a facut ... mama lui de inventator nu putea sa stea acasa cu mintea limpede.. si noi sa citim cartzi in loc sa stam cu ochii im comp.... :)

Link to comment
Share on other sites

rutina distruge totul.... din cate am inteles nu prea ai cum sa iesi din starea asta de shit..... cine a inventat computerele mare greseala a facut ... mama lui de inventator nu putea sa stea acasa cu mintea limpede.. si noi sa citim cartzi in loc sa stam cu ochii im comp.... :)

mda, ai naibii hewlettzi. recomand balada cavalerului programator.

Link to comment
Share on other sites

Guest Mircea19

si eu am aceiasi problema.. de cativa ani nu mai muncesc nimic.. stau si ma plictisesc ... :)) .

 

dar de vineri sunt un om liber... imi caut un alt job..

 

ps: e vb tot de calculatoare

Link to comment
Share on other sites

Mda......aceeasi problema o am si eu de cand am trecut la munca de birou (adica vreo 8 luni).....cand am inceput sa lucrez la birou veneam acasa pe la 5 si eram plin de energie (puteam sa fac si sport, cantam la chitara pe rupte ieseam in oras si pana pe la vreo 10 nu imi era somn).....acuma ajung tot la 5 acasa si ma bag direct in pat si inchid ochii macar 1 ora dupa care ma trezesc de parca m-o calcat trenu si nu mai am chef de nimic (de abia mai apuc sa cant la chitara)......nu stiu ce dracu e cu treaba asta

 

Si eu ma gandesc cum sa scap de "oboseala" asta.

Dar se pare ca nimeni nu stie cu adevarat.

 

P.S. Si mai beau si 6 plicuri de ness de la 7 pana la ora 16 (la servici)....deci nu tine figura cu cafea.....

Am mai incercat cu lapte, ciocolata, fructe etc......ultima solutie alcoolul.

 

Bafta!

Link to comment
Share on other sites

Guest radioman

Monitorul calculatorului poate obosi enorm.

Daca nu va convingeti sefii sa va ia LCD-uri cu timp de raspuns sub 8 ms, faceti pauze cat mai dese.

CRT-urile cu refresh mic dau o stare de oboseala nasoala dupa 4-5 ore.

Cand va cumparati un PC pentru acasa, nu uitati ca displayul/monitorul il puteti pastra si dupa ce se invecheste unitatea centrala si o aruncati.Prin urmare un sfat ar fi sa bagati ceva mai multi bani intr-un LCD de calitate.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.