www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Intrebare Chitara Yamaha Ll6


john_1019
 Share

Recommended Posts

Salut,

 

Am o chitara Yamaha LL6 de vre-o 2 ani,

 

Acum cateva zile am observat un mic defect,sau nici nu stiu daca e defect, atasez cateva poze, poate cineva sa imi spuna daca pe viitor as putea avea probleme din cauza asta, sau ar putea sa se desprinda griful intr-un fel?

 

In momentul de fata totul pare perfect. Folosesc corzi custom light 11-52 si imi place prea mult chitara ca sa i se intample ceva :D

 

Multumesc

 

post-33321-0-74792300-1433880277_thumb.jpg

post-33321-0-46221800-1433880889_thumb.jpg

 

post-33321-0-98851300-1433881408_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

incearca sa slabesti toate corzile si verifica dupa 2-3 zile ce s-a intamplat.daca fisura se inchide atuni e din cauza corzilor si cu timpul va fi mai rau,eu as pune ceva corzi de ch. el. de gr. 9-46.are mult mai mica tensiune decat corzile folosite de tine.cu timpul cauti un mester bun care sa t-il repare....

Link to comment
Share on other sites

Multumesc pentru raspuns, o sa incerc corzile pe care mi le-ai recomandat, totusi chitara vine by default cu corzi light 12-53, si nu e nici una prea  ieftina.

Am avut eu vre-un comportament gresit de s-a format fisura respectiva? 

Presupun ca acuma doar o sa mai astept sa se mareasca, si dupa o sa caut pe cineva care sa ma ajute sa o repar :)

Link to comment
Share on other sites

E crapata unde se lipesc cele 2 tipuri de binding, nu lemnul , nu vad nicio problema aici doar lipitura originala proasta. Probabil a fost lipit bindingul cat nu era sub tensiunea corzilor, iar din forta de tragere a corzilor s-a fisurat in timp, nu ar trebui sa ajunga la lemn si nu ar trebui sa se dezlipeasca. Daca nu s-a modificat arcuirea gatului fata de corp, eu as lasa-o asa.

Edited by lefmir
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 6 years later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.