www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Chitara Taylor 310 Ce


benny322
 Share

Recommended Posts

Pret: 4000 Lei


Localitate: Timisoara


Contact: 0764353652


Stare: Uzura normala

Accept schimburi: Accept schimburi

Schimb Taylor 310 ce cu un model mai avansat gen (614ce,714ce,814 ce) ofer diferenta chitara este cea de pe link https://forums.rgc.ro/topic/103760-chitara-electro-acustica-taylor-310-ce-an-2002/?hl=taylor

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Eu ti-as recomanda sa incerci chitara cu care faci schimb, față-n față cu Taylorul 310, pentru ca sunt convins (din testele facute de mine cu chitara care acum e a ta) ca o sa ai surprize. Oricare din chitarele enumerate de tine sunt diferite dar nu neaparat mai bune decat ce ai tu. Sunt mai scumpe, au alta configuratie de lemn folosit, dar sunetul nu o sa fie neaparat mai "bun", ci diferit. In primul rand, o sa te mire diferenta de volum: chitarele Taylor din seriile 14 (314, 414, 514, 614, etc) au corpul considerabil mai mic decat cele din seriile 10 (cum e 310-le tau) si au volum considerabil mai redus. Din ce am testat eu, chiar si basul era mai redus. 

 

In schimb, corpul fiind mai mic, chitara e foarte comoda de tinut in brate (de cantat stand asezat) si sunetul e foarte "egal" (motiv pentru care sunt folosite des in inregistrari in studio). Eu personal prefer sunetul unei dreadnought, cum e 310. 

 

Deci repet, inainte sa faci orice schimb, testeaza chitarele unu-la-unu, pentru ca s-ar putea sa ajungi la concluzia ca dai bani mai multi si primesti o chitara care nu suna la fel de plin, adanc si tare. Dar depinde si ce iti place tie personal.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...
  • 3 months later...
  • 4 weeks later...

Cumperi un 810e First Edition, numarul 39/100 din primul stock? Asa suna 

Asta-i linkul catre chitara. 

http://www.adverts.ie/acoustic-guitars/taylor-810e-first-edition/9252194

 

Nu sunt interesat sa o schimb cu 310 al tau, dar ma gandesc ca daca vrei ceva mai ieftin decat pretul lor de azi, adica 3200, uita-te la linkul trimis. 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.