www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Intrebare Musicman


norex
 Share

Recommended Posts

Salut. Intr-adevar sunt cateva diferente de care e bine sa tii cont in alegerea unui bass MusicMan. In primul rand modelele mai vechi au corpul din Poplar (plop) intre anii 1988-1994. Sunt o idee mai calde la sunet dar nu au atat de mult punch ca unul din ash. Au in general lemne mai bune decat cele noi... Depinde mult si de noroc. Cele vechi au doze alnico iar cele noi, ceramica. Au un sunet ceva mai cald cele alnico si nu sunt atat de nervoase. Au si ceva mai putine inalte. Preamp-ul este mai bun decat cel actual. De asemenea au alt lac pe corp ceea ce le face sa rezoneze mai bine. Ca pret merg pe la acelasi pret, iar cele cu 4 corzi pre 1980 sunt ceva mai scumpe.  In general bassul MusicMan ca sa sune bine trebuie cantat intr-un anume fel. Probeaza cat mai multe si vezi care ti se potriveste.  E un sunet specific pe care nu il poti adapta prea usor. Dupa 4 MusicMan-uri (doua cu 4 corzi, doua cu 5 corzi) am ajuns la concluzia ca bassul musicman nu mi se potriveste dar am petrecut 3 ani descoperind asta... Asculta mai multe, imprumuta unul pentru o cantare si vezi ce si cum. Cu drag Mike

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...

Deoarece nu vreau sa incep un topic nou as dori sa va intreb ceva aici.

Cei care utilizati Musicman Stingray-uri ce fel de corzi folositi?

Adica stiu ca acum toata lumea o sa zica sa-mi cumpar ceea ce-mi place mie.

Faza e ca eu pana acum am cantat numai pe Rockbass-uri si cu corzi Warwick, deci despre celalalte corzi nu stiu prea multe.

Deci care ar fi corzile care s-ar potrivi cel mai bine pe un Stingray 5?

Link to comment
Share on other sites

Man eu pe bassul MusicMan am folosit dupa multe teste, Fender 7250 sau Rotosound Swing66. Am observat proband o gramada de seturi ca pe Stingray am nevoie de o coarda care sa nu aiba foarte multa medie de maraiala si sa aiba multa nota in ton. Ideea e ca Stingray-ul e oricum snappy si medios deci se echipeaza cu niste corzi care sa se balanseze bine cu tonul lemnului. Stay away from Dunlop. Serios;)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.