www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Chitara si uniunea europeana


Guest Pheno
 Share

Recommended Posts

Salutare dragi preteni, dupa o lunga absentza revin si eu pe rgc cu neshte intrebari:

 

Care credeti ca este impactul aderarii Romaniei la UE dpdv al facilitatii aducerii sculelor in tzara?

O sa fie mai usor sa-ti iei o chitara de calitate la un pret asemanator cu cel dintr-o tara membra precum Germania de exemplu?

Se va schimba ceva sau vom plati in continuare de 3 ori mai mult pe un produs decat oamenii din alte tari care probabil ca au un salariu de 3 ori mai mare ca noi?

 

Spor

Link to comment
Share on other sites

Guest Andrei C.

Te asteptam la noi la AV Audio Sys sa vezi.

In cursul spatamiinii astea si saptamana viitoare se vor schimba preturile de pe site.

Link to comment
Share on other sites

eu sincer sper k in cativa ani sa vina si la noi music store..sau thomann...( de ex. music store au reprezentantza in polonia...asa k nu vad de ce n-ar venii si la noi...)...

 

Te asteptam la noi la AV Audio Sys sa vezi.

In cursul spatamiinii astea si saptamana viitoare se vor schimba preturile de pe site.

bravo mai fratilor...o sa trec si eu pe la voi... :)

Edited by marcel
Link to comment
Share on other sites

tare topicul

treba sta in felul urmator ... nu mai sunt vamii , nu mai sunt taxe dar din pacate magazinelor de afara le va lua ceva timp pana sa inceapa sa trimita in romania si pana sa inceapa sa accepte plati cu carduri mai "simple", si in continuare o sa se plateasca transport ceva mai mult decat daca ai fi alta tara sa zicem spania fata de germania . Poate peste un an o sa putem sa cumparam mult mai ieftin.

Link to comment
Share on other sites

Err nu inteleg care e magia. Am cumparat in repetate randuri de pe Thomann, platind cu cadrul. Luminati-ma.

Mergi frumos la Thomann , intri in ditamai DEMA si ati alegi cu manutza ta instrumentul al incerci poate si te targuiesti , chiar si second hand ( daca am inteles bine de la colegi plecati in germania)

 

chestia cu "reprezentanta" e un bau-bau , ne adunam cativa cu ceva banuti , vorbim cu Tohmann si deschidem un magazin , el da matfa in custodie pe ceva garantie ...nu-i reprezentanta !! e un punct de desfacere ..reprezentanta inseamna altceva..

 

Esti comod , nu ai timp sau posibilitati, atunci nu te deplasezi nu dai ban pe excursie etc dar platesti scump la smecheri care se cred comercianti.Singura speranta ar fi sa apara de undeva de pe luna comerciantii adevarati si nu smenari,Utopie .

Eu am lucrat 16 ani ca si vitriner decorator si chiar inainte de '98 am vazut comercianti si am vazut si ce inseamna.Acestia au disparut cu desavarsire ..au iesit la pensie , au fost pusi pe liber de noii "patroni".Sau alti fac comert cu toata familia (, ca sa ramana banu in familie )si unde pe nimeni nu intereseaza comertul si habar nu au.

 

Ma uit prin oras sau prin ziare si vad ca multi NU au scapat de marfa de inainte de aderare !!, trebuia sa o arunce dupa cumparatori de sarbatori , doar stiau ca omul destept nu cumpara scump cand peste o luna pa aceiasi bani face si un weekend la Wiena cu diferenta de bani ,,,etc

 

totusi cat costa real o chitara Made in China , dupa cate am auzit unele ajung la Timisoara din Bucuresti( importatorul ) cu pretul in jur de 300 -500 Ron aici se vind cu 600-1000 Ron o fi transportul asa scump ?. si banuiesc ca si importatorul castiga ceva , cat o fi chitara in China ?? la Km ZERO ?mergem in china s cumparam ..hehe , vedem si marele zid din pretul din magazinele de la noi.

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Mergi frumos la Thomann , intri in ditamai DEMA si ati alegi cu manutza ta instrumentul al incerci poate si te targuiesti , chiar si second hand ( daca am inteles bine de la colegi plecati in germania)

 

chestia cu "reprezentanta" e un bau-bau , ne adunam cativa cu ceva banuti , vorbim cu Tohmann si deschidem un magazin , el da matfa in custodie pe ceva garantie ...nu-i reprezentanta !! e un punct de desfacere ..reprezentanta inseamna altceva..

 

ai dreptate...am gresit...reprezentantza e altceva..mai bine zis punct de defacere...so oricum..abia ashtept sa vad un magazin thomann in romania..sau un music store...de ce nu??...daca exista doritori...

 

@cearny : daca iei un cablu..sa zicem..da poti sa-l iei cu cardul...dar daca vrei o chitara nu preferi sa o probezi intai??...ma refer ca trebuie sa simti un pic instrumentul..stii??...ca doar asta e ideea sa devii una tu ca si chitarist cu instrumentul...si nu e pacat sa dai banii pe ceva ce ai vazut in poza??...asa k e mult mai de preferat sa simti un pic un instrument inainte de a il achizitiona...

d-aia am preferat sa-mi iau chitara de la proguitar - am vazut-o..probat-o..placut-o..cumparat-o...o vedeam de multa vreme pe site la thomann..si nu m-a tentat niciodata...

Edited by marcel
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Guest Bogdan Toma

Cred ca o veste buna si practica e ca vor scadea dramatic taxele la chitarele din Coreea si Japonia (de la vreo 26 la 3%, ceva in genul asta), deci ar trebui sa se vada la unele RGuri de exemplu, la unele Jacksonuri etc.

 

Ca despre chitare fabricate in Franta nu prea am auzit... iar alea din State tot la preturile alea vor veni cred.

Link to comment
Share on other sites

SCULE PENTRU CE ?

 

Pentru Manele ?

manelisti sunt singuri profi pe la noi.

 

pentru muzicanti " homecinema" , sunt bune niste chinezarii ,pana si Hora este un lux o cheltuiala in plus.

 

Sculele profi sunt scumpe si afara si nu-si cumpara toti ..

 

Au aratat la TV ca la vinuri deja au scazut taxele , si romanul s=a aruncat la vinurile straine...

 

Unde au interes ,uni importatori, acolo au scazut taxele , astia cu "magazine" de scule muzicale , nu au scazut mai nimic , si li se indoaie si crapa chitarele proaste in magazine .Atat stau in masgazin ca devin adevarate "vintage " hehehe ...si le va creste valoarea !!!

 

Un lucru este sigur nu avem comercianti , numai "afaceristi" care nu au idee ce inseamna comert.

Poate se pune o taxa pe chitarele vechi care polueaza fonic...

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

SCULE PENTRU CE ?

 

Pentru Manele ?

manelisti sunt singuri profi pe la noi.

 

pentru muzicanti " homecinema" , sunt bune niste chinezarii ,pana si Hora este un lux o cheltuiala in plus.

 

Sculele profi sunt scumpe si afara si nu-si cumpara toti ..

 

Au aratat la TV ca la vinuri deja au scazut taxele , si romanul s=a aruncat la vinurile straine...

 

Unde au interes ,uni importatori, acolo au scazut taxele , astia cu "magazine" de scule muzicale , nu au scazut mai nimic , si li se indoaie si crapa chitarele proaste in magazine .Atat stau in masgazin ca devin adevarate "vintage " hehehe ...si le va creste valoarea !!!

 

Un lucru este sigur nu avem comercianti , numai "afaceristi" care nu au idee ce inseamna comert.

Poate se pune o taxa pe chitarele vechi care polueaza fonic...

 

:) :)

Link to comment
Share on other sites

apropo, e vreun comision implicat daca comand ceva cu cartea de credit? ca ma rupe comisionul la transfer bancar

 

In mod normal, nu ti se percepe nici un comision daca plata se face online. Oricum, poti da un telefon la banca, sa te asiguri.

 

Acum, legat de transferuri bancare - nu ar trebui ca si bancile noastre sa inceapa sa implementeze agreement-ul din UE conform caruia un transfer bancar in UE sa fie taxat la fel ca un transfer bancar in interiorul tarii?

Link to comment
Share on other sites

Guest cooasha

ai nevoie de un card in valuta ca sa platesti ceva adus de afara? unul in lei nu e suficient? si, pana la urma, cine face tranzactia, banca sau eu???

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.