www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Provocare chitaristica


Cosu
 Share

Recommended Posts

  • Replies 82
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

De acord, ar trebui ca piesa sa fie aleasa prin vot. Doar ca nu chiar la modul de pe luni pe marti; sa fie totusi un interval de 2 sau 3 zile. Un sondaj de genul "Alegeti piesa pt sapt viitoare".

 

Draguta initiativa, btw. In schimb piesa aleasa mi se pare total nepotrivita in sensul ca nu e o chestie pe gustul tuturor. Macar pentru inceput, cred ca acest "concurs" trebuia sa se adreseze tuturor. Mult mai potrivita mi s-ar fi parut o piesa precum Smoke on the Water, cum zicea DeathWarden. Ati luat unii piesa peste picior. Tare as vrea sa va vad cum o cantati. Plus ca nu as merge neaparat pe ideea sa reproduc originalul; ar fi ingaduite interpretarile personale, nu?

Link to comment
Share on other sites

Guest King_Diamond

parerea mea e ca fiecare ar trebui s-o interpreteze "custom" si sa se auda dup-aia critici pe baza originalitatii, feelingului, etc....poate unii vor sa cante clean melodia vizata altii poate vor cu o gramada de efecte....fiecare dupa gust ; unii la tempo 60 , altii la 140 insa notele sa fie aceleasi...

nu stiu ..zic :)

Link to comment
Share on other sites

mai!dc sa puneti o piesa de la o formatzie?sau ma rog...faceti voi una care sa pota fii macar incercata si inregistratzi-o unu dintre voi ca sa vedem ca si voi care ati venit cu ideea asta puteti...

Eu zic ca asa ar fii cel mai bine!pt ca (acum poate o saa ma credetzi penibil,da na...fiecare cu cat il duce capu) as propune si yo o piesa de la DESPERADO,care are un ritm...si yo ziceam ca"ce simple is piesele de la desperado" pana cand Marius Pop(noul membru al desperado,prieten bun de al meu :):) mi-a "dat peste bot" si mi-a cantat una dintre piese si am ramas :):(

deci yo zic ca mai bine o piesa facuta de voi si cum am zis sa poata fii cantata si de un incepator

ca si eu care fac de 5 ani chitara sunt inca incepator

Link to comment
Share on other sites

Guest cdaugustin

salut,

 

e faina ideea cu votul. sambata si duminica se strang piesele. luni si marti se voteaza. si de marti pana duminica se pun posturile cu melodia interpretata. (ar fi simpatic sa avem forum special pentru treaba asta sa ii spem guitar wars :) ) sa se faca treaba mai finut, Si fiecare melodie sa aiba topicul ei.

in alta ordine de idei, ii mult mai fain sa facem "interpretare individuala" decat sa incercam sa replicam piesa.

 

my 2 cents (with the rest of 3534532 milions $ ) (that i dont have)

Link to comment
Share on other sites

deja vad ca s-a denaturat ideea initiala cu care a plecat threadu( ca de obicei pot sa spun..) , si incepeti s-o dati cu interpretari personale.io intelesem ca se da tabu si hai sa vedem care-l canta mai bine , nu care ii da o interpretare mai personala decat altu...

ideea cu votatu piesei obiect la inceputu sapt e ok.

Link to comment
Share on other sites

ok..eu zic sa alternam cu preferintele

adica pe cat de mult urasc eu korn si nu ii suport ar fi bine sa se si propuna jeguri de genu asta

wtf..nu toti de aici asculta numai metal sau satriani+vai+malmsteen

lumea asculta si alte chestii (naspa dupa parerea mea...dar parerile sunt subiective, nu?!)

adica daca o sa propunem numai chestii "old school", cum le zic unii nu o sa participe toti

 

ideea e sa se propuna de toate dintr-ale chitarii.

 

later edit: ideea cu propus orice mi-a venit cand am vazut ca cineva a zis ca nu e buna piesa si m-am gandit la pixy care nu asculta metal si zice ca gtr lead e de *****. or mai fi oameni din astia pe forum. daca le bagam numai metallica si deep purple ei ce mai canta?!

 

(o incercare de a fi corect fata de toti de pe forum)

Link to comment
Share on other sites

Guest Raskolnikov

2 idei despre genul asta de concurs:

1. Dat fiind un backtrak necunoscut - fiecare face partea de chitara (riff, solo). Intr-o formatie chiar daca nu compune melodia, chitaristul ar trebui sa faca asta. In cazul asta se poate evalua creativitatea in primul rand.

2. Dat fiind backtrak-ul la o piesa cunoscuta - fiecare face parte de chitara, dar cat mai apropiata de original. De data asta se va evalua in primul rand tehnica chitaristului.

 

Inca un lucru - backtrak-ul ar trebui sa fie scurt, un solo, de exemplu, nu trebuie sa fie lung ca sa fie concludent.

Link to comment
Share on other sites

Io as zice pana una alta sa se mai faca niste propuneri si apoi sa votam (la modul din 3 variante propuse sau 5, daca sunt pareri asa de impartite). Mai departe o-m vedea ce iese.. ca sigur o sa fie ghiveci mare in orice caz (fiecare o s-o cante cum poate si cum vrea, unii o sa reproduca si celelalte instrumente midi, altii nu s.a.m.d), asta daca prinde ideea in primul rand. K, ar trebui sa fie si Korn sau nu-metal daca oamenii vor asta. Dar eu unu as propune pt inceput o piesa mai "clasica", care sa impace si capra si varza. Nu stiu, un Paranoid ar merge? (varianta Sabbath, Ozzy, Megadeth, proprie, ce vreti..) Sau o Metallica (desi mi-e ca la solo o sa fie rupere), un Ozzy...

 

 

Azi e vineri. Nu stiu daca mai e timp pana duminica pt o decizie in directia asta si organizarea unui vot, dar io zic ca ar trebui incercat.

Link to comment
Share on other sites

oameni buni,nu aTI INTELES NIMIC DIN CE AM VRUT SA ZIC

daca fiecare isi pune demonstratzia lui(compozitie proprie),asa ne putem da seama si cat de bun e la compus si la solo

eu zic ca o saptamana ar fii de ajuns ca fiecare sa isi traga o data armonia si dupa aia solo-u

 

 

yo va respect la toti propunerile, ca nu am dc sa va injur,ca pana la urma fiecare are parerea lui

da na am vazut ca nimeni nu se gandeste la compus,ci numai si numai la coveruri

si na...dc tre sa facem noi,mai ales daca nu ne place cum face solo-urile chitaristu din formatzia X sau Y

 

 

 

SA FACEM CE NE PLACE,SI ACOLO SA FIE COMENTARII

 

 

CA NU CRED CA VRETI CA TOATA VIATA VRETI SA FACETI PIESELE ALTORA

Link to comment
Share on other sites

later edit: ideea cu propus orice mi-a venit cand am vazut ca cineva a zis ca nu e buna piesa si m-am gandit la pixy care nu asculta metal si zice ca gtr lead e de *****.

12457[/snapback]

bwahahahahah:)))))))).hai ca m-ai facut sa rad....

mda asa e, io nu ascult metal , ascult britney spears...:)))))).si nota: n-am zis ca guitar lead e de ***(sa-mi demonstrezi si mie unde si cand am zis), insa personal nu-mi plac solourile(in special cele in care artistii vor sa arate cat de smekerii sunt ei si nu ajuta compozional piesa).

 

ps: dar aia cu io n-a ascult metal e tare rau :))))))bwahahah.

dyster-tocmai mi-am dawloadat videos de pe net acu 2 zile cu morbid angel, nile, meshuggah,cannibal corpse, si trupe noi precum as i lay dying ,lamb of god, devil driver, chimaira,uneath,die cast........astea toate nu canta metal ...bwahahahahhaah....

Link to comment
Share on other sites

Guest Raskolnikov
oameni buni,nu aTI INTELES NIMIC DIN CE AM VRUT SA ZIC

daca fiecare isi pune demonstratzia lui(compozitie proprie),asa ne putem da seama si cat de bun e la compus si la solo

eu zic ca o saptamana ar fii de ajuns ca fiecare sa isi traga o data armonia si dupa aia solo-u

yo va respect la toti propunerile, ca nu am dc sa va injur,ca pana la urma fiecare are parerea lui

da na am vazut ca nimeni nu se gandeste la compus,ci numai si numai la coveruri

si na...dc tre sa facem noi,mai ales daca nu ne place cum face solo-urile chitaristu din formatzia X sau Y

SA FACEM CE NE PLACE,SI ACOLO SA FIE COMENTARII

CA NU CRED CA VRETI CA TOATA VIATA VRETI SA FACETI PIESELE ALTORA

12475[/snapback]

 

Pentru compozitii proprii este rubrica "Melodii cantate de noi".

Insa nu toti chitaristii sunt si buni compozitori, iar pusi in situatia de a se alatura unei trupe trebuie sa invete piesele vechi si sa faca partea de chitara la cele noi.

La un concurs pentru un post de chitarist intr-o formatie trebuie sa arati ca stii bucatile formatiei respective, nu? Daca nu iti place formatia bineneteles ca nu participi.

Link to comment
Share on other sites

Pai ce anume sa cantam? Asta e problema :)

---

Jeanov, asta era ideea omule, era vorba de coveruri aici. Altfel cum ti-a zis si colegul, exista alt thread. Iar coverurile au rolul si frumusetea lor, nimeni nu poate nega asta. De asemenea nu a zis nimeni ca daca inveti niste coveruri si iti face placere sa le canti asta trebuie sa faci toata viata (si numai asta). Da chiar si-asa.. sunt unii care numai asta vor sa faca, exista si conceptul de cover-band la o adica; n-am inteles, ar fi ceva de condamnat? Asta e, Gigel n-are pretentii de compozitor si vrea doar sa cante...

Link to comment
Share on other sites

pt pixy: prin lead m-am gandit mai mult la partea de solistica

sorry ca am vorbit fara sa stiu dar din discutia mea cu tine reiesea ca asculti numai nu metal (pana si numele zice ca nu este metal) si hardcore. nu stiam ca iti plac morbid angel si devildriver. ma rog..scuze din nou pt afirmatia facuta...se pare ca am inteles gresit (dar "nu meal" NU este metal :))

 

dar fii sincer..daca propune cineva sa cantam Wrathchild, te bagi?!..nu prea cred...

Link to comment
Share on other sites

ma bucur ca ai inteles acum care e faza.si da, imi place si nu-metalu (care e de la new ,chiar daca te oftica:P ), si imi plac mai multe kestii(alternative) , important e sa ma atinga pe mine,atat!!!1

referitor la trupa de care ai pomenit 1) n-am auzit de ea,recunosc

2)faza cu solouri e valabila si pt ritm, sau orice altceva......adika pe sleau domne nu imi plac genu de kitaristi care "sufera", si nu se mai suporta de grandomanie ca vai ce stiu ei sa faca, in lok talentu pe care il au si tehnica sa-l foloseasca amai eficient in piese(asta e doar parerea mea, poate unii din voi sustin ca ei o fac....no comment.).....mai departe

3)afirmatia cu ""daca propune cineva .. te bagi" suna a bashina dupa cum o vad io, adika a hai sa ne rupem in figuri , sau ia ma esti smeker stii sa faci dastea?? piesa pe care am propus-o eu , revin si spun ESTE DE NIVEL MEDIU. nu e nici de nivelu care abia acu incep sa zdrangane la gtr , dar nici de nivelu celor '"malmsteenieni" ,ca difucultate.

asa ca , io n-am propus ceva ce nu se poate face ca sa ne rupem in figuri aici(am propus ceva pe care cei buni il vor interpreta foarte frumos si cu acuratete , iar cei inceptori sa tinda sa ajunga acolo).iar faptul ca piesa e din registrul metal este pur subiect , am mai spus-o..........e alegerea mea.atat!bafta

Link to comment
Share on other sites

a trecut mai bine de o saptamana si nimeni nu a postat nici o inregistrare.mai facem provocarea asta sau? chiar nimeni dintre voi nu e in stare sa execute piesa? mie nu-mi prea vine a crede.....in fine io tot astept posturile alea, si sa votam naibii a 2 melodie,aia pe care s-o indragitzi toti.

Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle

Pixy zice bine, copii.Hai se propunem a doua melodie.(eu nu propun, pentru ca as alege ceva ce suna bine pe acustica, o Strunga, o Tuedsday's Gone...si ar fi penal :) ).Bagati! :)

Link to comment
Share on other sites

io zic ca inkidem threadu ca nu se vede dorinta de participare(inafara de propuneri :) ).nimeni n-a postat nimik la la prima piesa deshi cativa au fost de acord cu propunerea, si n-are rost sa continuam asa......degeaba se propune si a 2 piesa daca nu se face ce s-a zis initial...so......mai bine inkideti-l.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.