www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Rolling Stones


Matei
 Share

Recommended Posts

  • Replies 90
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Probabil ca m-am exprimat eu gresit. Nu concert gratuit....ci asa cum a fost Depeche anu' trecut....ca pana la urma tot vodafoneu a dat banii.

Nu te-ai exprimat gresit, stai linistit. Doru n-a fost serios deloc, nici atunci cand a zis ca e.

Mi-ar placea sa-i vad pe Rolling Stones la Bucuresti, dar am o teama ca n-or sa umple Lia Manoliu. Conationalii nostri au gusturi ciudate. Oricum, is acolo daca se hotarasc sa ne viziteze. :)

Aaaa, si cred ca si spectatorii au dat bani la Depeche, nu doar compania de telefonie mobila (fara reclama gratuita!).

Link to comment
Share on other sites

Mi-am invatat lectia de la Depeche: ori iau biletul cel mai scump si ma bag in fata, ori mai bine stau acasa si si am uit la concerte de pe youtube. La astea pe stadion daca nu stai in primele randuri ai cam dat banii degeaba.

 

edit: cred totusi ca o sa umple stadionul, sunt multi fani Stones care au acu 40-50 de ani si care isi permit sa dea bani pe un bilet.

Edited by mickeyG
Link to comment
Share on other sites

Incep si altii sa afle ceea ce unii stiau de mult... Iata o stire "oficiala": "Rolling Stones va canta la Bucuresti - O veste care circula inca de la finalul anului trecut devine din zi in zi mai plauzibila: legendara trupa britanica Rolling Stones vine la Bucuresti pentru un concert de zile mari. Desi informatiile nu sunt confirmate de companiile implicate, potrivit unor surse apropiate organizatorilor, concertul ar putea avea loc in aceasta primavara, intr-o piata publica din Bucuresti, accesul spectatorilor urmand sa fie gratuit. Rolling Stones a sustinut, in februarie 2006, un spectacol gratuit pe plaja Copacabana, din Rio de Janeiro, unde au fost prezenti 1,5 milioane de fani. "

 

Ce-a mai ras MJ cand i-am spus ca voi credeti ca nu va umple locul. Se pare ca vor veni atat de multi din toata Europa incat se gandesc la un loc neangradit... Inca se cauta. Asta daca nu citeste MJ parerea voastra despre el si nu se supara... ca nu mai vine!

Link to comment
Share on other sites

Vii cu 4 ore inainte, cu scaunul pliant (alea mici pescaresti - eu nu reusesc sa stau mai mult de 5 minute pe el) cu... treburile rezolvate de acasa, inarmat cu sticla (din plastic ca altfel va opreste) de... apa, aparatul foto sau video (s-ar putea sa nu fie voie) sau cu telefonul mobil si mai ales cu cativa prieteni. Ar fi o ocazie buna sa ne mai cunoastem intre noi - daca ne dam un punct de intalnire chiar in fata. Pe mine o sa ma recunoasteti usor, ca vin la brat cu MJ... :)

Link to comment
Share on other sites

ganditi-va ca oamenii au dormit pe strada ca sa prinda bilete la star wars: the empire strikes back(asta in america in 80 mi se pare) si:

1.acolo era cu bilet(aici nu)

2.acolo oamenii nu prea se zgarcesc(aici unii se duc numai la concerte gratis, chiar daca nu le place trupa)

3.filmu mai rula inca vreo cateva luni, pe cand aici hell no.

4.come on, man.....rolling stones concert GRATIS IN ROMANIA?!?! cred ca TOT bucurestiu o sa fie acolo: de la babaci la pitaci, chiar nu vad cine n-ar merge(eu unu as merge desi nu sunt fan rolling stones, dar cu siguranta o sa mi se acreasca de rolling stones cand o sa vad oameni mai multi decat la revolutie in piata respectiva)

apropo care piata credeti voi ca e buna pt concert? eu nu vad una buna... nici macar constitutiei(care cred eu ca e cea mai apropiata de "adecvat"), cu toata circulatia oprita, si sa mai fie si oameni pe blocuri, la apartamente, pe gazonu parlamentului(:)) si nu cred ca s-ar strange 500.000. poate undeva pe langa bucuresti(asta ar fi chiar tare, pe undeva pe langa autostrada buc-pitesti e loc destul :))

Link to comment
Share on other sites

Vin, vin, nu va faceti griji - sunt interese mari si suficienti "barosani" care inteleg miza de pe piata muzicala romaneasca. Doar ca nu se stie inca cand (se negociaza) si... unde o sa fie locul. Presa afla dupa ce se semneaza, mai ales la asemenea contracte. Daca este in Bucuresti (aduceti-va aminte cand a venit Papa) cred ca va fi pe langa Palatul Parlamentului (Casa Poporului). Pentru iubitorii de RS concertul de la Rio a fost minunat desi prestatia a fost cam fara suflu si uneori chiar la limita dar la asemenea concerte atmosfera generala (fantastica!) primeaza - asa ca ne asteapta un spectacol de zile mari. Nu uitati, sunt singurii dintre vechii zei care au creat muzica asa cum ne place noua (luptandu-se cu prejudecatile enorme de atunci) care mai canta inca live (sper).

 

Normal ca o sa fie tot pensionaru' acolo, doar va fi ceva gratis! Si 4 ore (inainte de formatiile de deschidere - care pana la urma s-ar putea sa fie doar una) sunt suficiente daca vrei un loc decent de unde sa vezi acceptabil prestatia (evitati sa stati sub boxele raspandite "calculat" sau in spatele ori in apropierea platformelor de filmare). Dupa formatiile de deschidere, pensionarii se vor retrage la distante respectabile (de boxe) sau vor pleca inca o data dezamagiti de "tineretul asta", lasand masa de "fani" sa inainteze pana la cordonul (om langa om) de paza. Din motive de securitate (dar si altele, MJ are o varsta, machiaj, etc.) cei mai avansati spectatori vor fi la o distanta destul de mare de scena.

 

Nu disperati: daca cei care negociaza acum nu au ... ce trebuie, le vor lua altii locul, miza merita!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Speculatii?... Poate pentru ca ziaristilor inca nu li s-a "aratat" urma care duce la subiectul cel gras (sunt inca negocieri nefinalizate, se asteapta rezultatul unor tatonari discrete asupra potentei de absorbtie a pietii, etc.)

 

Daca vor veni? Cu siguranta. Si nu numai ei ci majoritatea numelor mari de la inceputuri.

 

Cred ca trebuie sa ma explic pentru cei care nu prea au tangenta cu partea financiara a muzicii. Muzica este un produs vandabil. Formatia/artistul este un brand. Cei care se ocupa de comercializarea acestor produse au reguli stricte dar previzibile. Piata vestica este suprasaturata de produsul RS fie el sub forma sonora sau diverse lucruri care merg "pe numele" RS. Sunt pline magazinele de aceste produse si rata cumpararii lor a scazut. Putini fani din vest nu au deja de ani buni cel putin cateva "produse" RS acasa. Ca sa impui noi produse este foarte dificil in contextul de astazi. "Gustul" bun sau rau al noilor generatii nu mai poate fi multumit cu ceea ce candva a fost considerat eliberator, novator, formator de modus vivendi. Artistii au limite si nu se pot schimba usor dupa gustul publicului care ii va percepe tot dupa simbolurile pe care le-au lansat initial.

 

Stim cu totii ca noile forme de "organizare globala" sunt dictate de interese economice si au ca scop doar intarzierea cat mai mult posibil a colapsului actualului sistem economico-financiar prin deschiderea de noi piete de desfacere. Deschiderea unei piete de desfacere in Romania pentru produsul particular RS nu se poate face decat creandu-se necesitatea pentru un produs... acum nenecesar. Avem si in prezent posibilitatea de a achizitiona produse RS pe diverse cai. In anii 70, multi dintre noi o faceam cu sacrificii materiale si uneori cu riscuri pentru ca atunci, pentru unii dintre noi era o necesitate reala sa avem aceste produse.

 

Noile generatii nu privesc produsele RS asa cum le priveam noi si nu le considera absolut necesare. Aici intervine rolul concertului de "promovare" care va incerca sa recreeze live atmosfera pe care unii dintre noi o doream in 70. Pentru aceasta, se vor folosi de toate mijloacele audio vizuale de promovare - in 70 pentru noi era suficienta doar muzica, acum lucrurile s-au schimbat, mesajul "eliberator" nu mai este suficient si nici nou, primeaza "distractia".

 

Desi cu parere de rau trebuie sa spun ca acest concert vizeaza crearea "necesitatii" produselor RS pe piata romaneasca, totusi ma bucur pentru ca stiu ca multi din noile generatii vor avea ocazia - nu de a intelege mesajul anilor 70 - ci de a participa la un eveniment deosebit din punct de vedere muzical si nu numai.

 

Cand vor veni, ma voi amesteca si eu in multime si probabil ca toti cei din generatia mea, voi retrai fiecare melodie ca pe o amintire din tinerete.

 

Ciudat cum "foamea de bani" ne va aduce ceea ce ne dorim de atata vreme. Asta este capitalismul. Asa ca nu disperati: sunt in spatele RS (si la noi in tara) niste tipi foarte motivati ca acestia sa vina in Romania.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.